Ailemin cimriliğinden bıktım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kıyafet kısmını çok abartmışlar, ne diyeyim çekeceksiniz, artık bir şey değiştirilmez.
Sürekli "LGS tek defa ama üniversite sınavına istediğin kadar girebilirsin. Lisede iken istediğin kadar oyna, karışan yok" falan diyorlar.
Üzülerek söylüyorum, lisede de YKS diye kafanıza sokacaklar.

Ailen cimri değil, senin sınavını ve geleceğini düşünüyorlar. Bilgisayar ya da konsol aldıklarında okulunun kötüye gideceğinin farkındalar. Ben de o yaşlarda aynı şeyi düşündüm ve ailemle kavga ettim. Fakat yaş ilerledikçe insan daha iyi anlıyor ailesinin mantıklı hareket yaptığını. Belki bu dediklerim sana çok saçma gelmiştir ama yıllar sonra bu yazına geri dönüp baktığında ailen için böyle düşündüğünden dolayı utanacaksın.

Burada konun PC ve konsol.

2. paragrafı argüman olarak sunma artık, gofret parası vermediler diye cimri mi oluyorlar ya? Anne baba sırf çocuğunu şımartmamak için bile her dediğini yapmaz. Para da önemli değildir.

Emin ol burada birkaç liranın derdinde değiller. Birkaç bin liranın da derdinde değiller. Sadece senin gelişimin için doğru kararlar alıyorlar. Bunlar da sana mantıksız geldiği için şikayet ediyorsun. Burada sana ne dersem diyeyim yetişkinlik çağına gelmeden anlayamazsın ailenin maksadını.

Bir çocuk 1-2 lira ile şımarıcak ise çocuğu hapis e atmak mantıklı.

Anlar mısın artık dediği mi? Para miktarı fark etmeksizin her dediği yapılan bir çocuk şımarır. Olay para bile olamayabilir.

Yukarıdaki ile aynı.

100 kere dememe rağmen anlamıyorsun. Bak canım kardeşim. Ailen için para önemli değil. İstersen senin paranla alınsın istersen başkası alsın. Seni kötü etkileyeceğini biliyorlar telefon ya da konsol alınmasının.

Yine konun telefon ve konsol.

Şu anda ebeveynlerinin fikrini değiştiremezsin. Karşı gelirsen çok büyük tepki alırsın. LGS'den iyi puan getirirsen belki gevşerler biraz. Onun dışında nihai çözüm 18'ine gelene kadar sabretmek.

Hiçbir tepki almaz ailesi bir gofrete bile izin vermiyecek kadar"cimri" ama ailesi çocuğun rahat ve güzel yaşaması için hem isteklerini hem de ihtiyaçlarını yerine getirmeli 3-4 günde bir tatlı niyetine gofret yemek bir ihtiyaçtır.
Burada konun PC ve konsol.

Bir çocuk 1-2 lira ile şımarıcak ise çocuğu hapis e atmak mantıklı.

Yukarıdaki ile aynı.

Yine konun telefon ve konsol.
@qelos işte benim anlatmaya çalıştığımı özetlemiş

Evet, artık her şeyden bıktım. Artık sonunda bu konuyu açma vaktim geldi. Hayatta ailem sayesinde bildiğin yoksul yaşıyorum. Bilgisayarım 9, telefonum 10 yıllık. Ekipmanlarımdan tut kıyafetlerime kadar her şeyim dandik. Ben her zaman her şeyin en düşüğünü istedim. iPhone X çıktı, ben 5C istedim. PS4 çıktı, ben PS3 istedim. Xbox Series X çıktı, ben Series S istedim. Ryzen 9 3900X çıktı, ben Ryzen 2200G'li sistem istedim. Ama elimde ne var? Hiçbir şey. Buradan sadece PS3'ü alabildim, onu da 7 yıl önceki 2-3 TL'lik harçlıklarımdan, bayram harçlıklarımdan ve kendi çalışarak kazandığım para ile almıştım. Sonra gittim, 7 yıllık tabletimi, 12 yıllık bilgisayarımı ve PS3'ümü satarak 2100 TL kazandım. Lakin o ile Xbox One S almama bile karıştılar. Başlangıçtan itibaren geçen cümleler şöyle.

- PS4 alabilir miyim?
+ Hayır, onda oyun olmadığı için bizden para isteyeceksin oyun için.
-Peki bilgisayar toplayabilir miyim?
+Kesinlikle olmaz, bu devirde kasa mı toplanır? İstiyorsan sana 100 TL'lik kasa getireyim okuldan.
- Xbox One S alabilir miyim?
+ Yine hayır, bizden para çıkmaz senin oyununa.
- Ama onda Game Pass var. (anlatırım)
+Olmaz, alırsak derslerine çalışmazsın.

Daha ekmek almaya giderken gofret falan için 1, 2 TL istiyorum, lakin onu bile vermiyorlar. Günde 7, 8 saat (derslerim 7 saat sürüyor) bilgisayar başında oturunca "o bilgisayara bağımlısın sen, çık artık oradan" diye bağırıyorlar. Daha LGS sınavına girmeme yaklaşık 2 sene var, lakin öyle bir baskı yapıyorlar ki anlatamam. LGS'yi kazanamazsan hayatın biter, senin temellerin iyi değil ki LGS'yi kazanabilesin, senden bir halt olmaz, 450 puan alırsan hiçbir yere giremezsin, çalış çalış çalış, kitap oku... Artık o kadar bıktım ki dayanamıyorum her gün bu sözleri duymaktan. Her tartışmayı onlar açıyor, sonunda da suçu bana yıkıyorlar. Yetti bu kadar. Gören sanacak sınava girmeme 1 ay kalmış. Ha bu arada söylemeyi unuttum, ilkokul öğretmeniler. Toplamda 12.000 civarı maaş almalarına rağmen hala beni bildiğin fakir gibi yaşatıyorlar. Bu forumdaki yazdığım mesajları okumuş kişiler öyle zanneder. Hep dandik ve eski şeyler kullandığımdan bahsettim de. Daha memleketteki ninelerin bile iPhone X'leri varken hala Samsung Note 5 kullanıyorlar, ve anneminki hurda olmuş iken. Babam hala 15-20 yıllık şeyleri giyip duruyor, hatta velileri olmasa 14 yıldır aynı fareyi ve bilgisayarı kullanırdı babam. Mesela helikopter sesi çıkaran kim bilir kaç yıllık buzdolabımız ya da çamaşır makinemiz ya da çaydanlığımız ya da tost makinemiz ya da bilgisayarımız falan bozulursa tamir etmek ile uğraşır. Yıllardır kendilerine bilgisayar bile almadılar. Dediğim gibi, babam en son 14 yıl önce döneminin en ucuz bilgisayarlarından birini almıştı. Hep sınıftaki bilgisayarları kullandılar. Bana yıllardır harçlık bile vermiyorlar, ben 3. sınıfta iken yemekhaneye yazdırmıştılar, ondan beri 5 kuruş bile vermedi. Babam hep ailesinden gördüğünü uygulamaya programlanmış. Kendisi okunmaya zorlanmış, beni de zorluyor. Kendisine değer bile verilmemiş, bana da verilmiyor. Kendisine harçlık bile verilmemiş, bana da verilmiyor. Babası (yani dedem) hiçbir zaman annesine (yani babaanneme) çok fazla değer vermemiş, babam da anneme öyle davranıyor. Kendi çalışarak kazandığı parayı harcamasına bile izin vermiyor babam. Tabii böyle davranmasına rağmen asla bağırmaz ya da sesini çıkarmaz. O konuda iyi birisi. Bu arada, geçim olarak hiç sıkıntı yaşamıyorlar hatta 1 maaş bile geçinmeye yetiyor. Daha en son dışarıdan sipariş edilip yenilen yemeği 7 yıl önce yedim, o da bir kere hamsi diğerinde pizza idi. Yani o kadar cimriler ki bir kafede oturup kahve içmeye bile "hayır, çok pahalı" diyorlar. Tüm arkadaşlarım toplanıp Valorant, CS:GO, Minecraft falan oynadığında gelemiyorum çünkü bilgisayar sağ olsun. Sürekli "LGS tek defa ama üniversite sınavına istediğin kadar girebilirsin. Lisede iken istediğin kadar oyna, karışan yok" falan diyorlar.

Kısacası, ailemin baskılarından ve cimriliğinden dolayı her şeyden bıktım. Uzun zamandır içimi dökmek istiyordum ve sizlere dökmek istedim. Eğer buraya kadar olan kısımları okuduysanız size çok teşekkür ederim. Bir tavsiye veya öneriniz var ise duymaya her zaman hazırım. Yazmak için 1 saat uğraştım. İyi günler dilerim, herkese.

LGS o kadar önemli bir şey değil lisede ders çalıştıktan sonra her üniversiteye girebilirsin.

Evet her şeydir. İmam hatip lisesine gidip doktor tanıdığınız var mı?
Ben ortalaması 90 üstü olanları alan bir liseye gidiyorum ve evet düz lise. Artık şunu anlayın LGS her şey değildir. OBP'sini yüksek tutup iyi okullara gidebilir. Benim gittiğim okulda sadece 3 şube açıldı. (A, B ve C) Sınıfımda 24 kişinin OBP'si 100. Şu an internet üzerinden azda olsa para kazanıyorum. Yazılımla ilgilendiğimi söyledim zaten. Yani artık şu kafanızdan bir an önce çıkmanızı öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hadi gofreti geçtim, kafe olayı peki? Ben arkadaşlarımla çokça kafeye giden bir insanım. Aslında, şu virüs nedeniyle şuan daha çok PC oynuyoruz da... Hani niye be?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı