Ailemin cimriliği

Yazılım öğren, sıkı çalış, iyi bir yazılımcı ol. Birkaç seneye ailenden daha fazla gelirin olur. Bir kaç sene asosyal ol, zevklerinden feragat et kazancın ömür boyu rahatlık olur.
O kadar kolaydı zaten. Tak deme ile iş bitiyor.

Yapacak bir şey yok kitap oku.

İlk önce kendimi tanıtayım. Bu sene 7. sınıfa geçmiş 12 yaşında bir çocuğum(lütfen çocuğum diye beni küçümsemeyin).
Başlıktan da görmüş olacağınız üzere ailemin cimriliğinden bıkmış durumdayım.
Ailemin aylık geliri 15.500 TL, 10 bin TL babamdan (kendisi müfettiş), 4 bin TL annemden (kendisi akademisyen), 1.500 TL de kiraya verdiğimiz evden gelen bir gelirimiz var.
Ayrıca bankada 80 bin TL birikimimiz var.
Şimdi ise cimriliklerini anlatacağım.
Beni 8 yıllık bilgisayarı kullanmaya mahkum ediyorlar(Intel Core i5 3. nesil ve onboard bir AMD ekran kartı), bu yüzden de yaşıtlarımla bilgisayar aracılığıyla sosyalleşemiyorum. Hepsi "Valorant" oynarken ben grup dışında kalıyorum (20 FPS). 6 aydır yeni laptop istememe rağmen almıyorlar.
15 yıllık yemek masamız kırık ve sallanıyor.
Annem "iPhone 5S " kullanır. Yenisini almasını önerdiğimde ise şu anki telefonunun onun ihtiyacını gördüğünü belirtir.
15 yıllık yatak kullanırlar, beton gibi serttir.
7 yıllık televizyon kullanırız, ekranından siyah çizgiler geçer.
Babam 10 yıllık ayakkabı kullanır, 5 yılda bir yeni pantolon alır.
Şu ana kadar dışarıdan 2 kez yemek söylediğimizi hatırlarım.
80 metrekare ve 1970'te yapılmış evde otururuz.
Annem muslukları ip gibi değil "iplik gibi" açar; ben de iplik gibi açmadığım için bağırır.
Not:
Ve maddi durumumuz cidden kötü olsaydı gam yemezdim ama çevremde bu dediklerimden çok daha fazlasını daha az bütçeyle yapanlar var, buna üzülüyorum.
Ev kredisini hâlâ ödüyorlar ama yarısına geldik ve maaşlarının onda birine bile tam olarak denk gelmiyor.

Bu durum için yardımlarınızı bekliyorum, hepinize iyi günler.
Geliriniz az sayılmaz, üzüldüm. Arkadaşlarınızın oynadığını söylerseniz acıyabilirlerdi.

Yazılım öğren, sıkı çalış, iyi bir yazılımcı ol. Birkaç seneye ailenden daha fazla gelirin olur. Birkaç sene asosyal ol, zevklerinden feragat et kazancın ömür boyu rahatlık olur.

Hocam ruhunda yazılımcılık olmayan adam yazılımcı olsa ne olur? Max 1 2 sene sonra bırakacaktır. Gelirden önce yapılan işten zevk alınması daha önemli benim gözümde.

Geri
Yukarı