Ailemle kavga ettim

Çocuk işci çalıştırmak yasal mıdır?

Ben tekstilde eniştemin yanında günlük 60 liraya çalışmıştım 16 yaşındayım daha.
Gayet de çalışabilir, paranın nasıl kazanıldığını öğrenebilir. Ailesinin yaptığı çok yanlış ancak kendisi hem çalışmanın zorluğunu görür, üzerine bir şey ister ise düşünerek alır. Bir ürün için naz yapmaz ve tutturmaz.
Ayrıca eklemek gerekir ise Türkiye şartlarında rahat ve istediğini alarak yaşamak için 15.000 üzeri maaş almak şart.
Aileniz kardeşiniz daha küçük ve hevesli olduğu için tüm yatırımı ona yapıyor evet bu yanlış.
Çözüm olarak şunu sunalım ona direkt alındıktan sonra sizde istemeye başlayın ona fırsat kalmadan sizde isterseniz sizin isteğiniz daha öncelikli olacak durumunu direk toparladığında size alacaktır büyük ihtimal genelde böyle işler.

Son düzenleme:
Konuya mesaj yazan arkadaşların çoğunda o yok işte. Babadır, almak zorundadır sen onun çocuğusun diyorlar. Direkt hazıra konmak istiyorlar.
Hocam konu sahibi arkadaş üniversite sınavına girmiş onu tenzih ederek söylüyorum. Genel olarak benim gördüğüm sıkıntılardan birisi bu. Bir şeye direkt sahip olmak. Hiçbir emek sarf etmeden.
Ben 17-18 yaşındayken ek işler yapıyordum bazı hafta sonlarında çay ocaklarında çalışıyordum. Yazları fındık toplama, garsonluk gibi işlerde çalışarak kışın o kadar rahat yaşıyordum ki...
Kışın beni o yaşımda kendi paramla şehrin en lüks restoranlarında yemek yerken görebilirdiniz. Şimdiki gençlerde öyle bir ihtiyaç yok sanırım. Elinde bilgisayarı telefonu olsun, aç kalsa da olur kafasındalar diye düşünüyorum. Ben 23 yaşıma gireceğim 4 gün sonra ve 1 Ağustos'ta yıllık izin alıp fındık toplamaya gideceğim. Çünkü 1 ayda 4500 TL para kazanıyorum. Bununla kendime çok güzel bir ziyafetin üzerine PS4'ümü satıp güzel bir Xbox Series X çekebilirim.
Çocuk işci çalıştırmak yasal mıdır?
Çocuğun kendi rızası dahilindeyse ve kanuna uygun bir şekilde istihdam ediliyorsa 16 yaş ve üzeri herkes çalışabilir. Ailesinin durumu olmayıp sürekli telefon tablet bilgisayar diye onları zorlayan ergenler yüzünden(konudan bağımsız) aileler kredi kartı, banka kredisi batağına düşüyor. Kaç kere şahit oldum. Gitsin çalışsın alsın arkadaşım. Çok imrendiğimiz Avrupa'da çoğu aileler çocuklarını garsonluk, temizlikçi, gazete dağıtıcılığı gibi işleri yapmaya zorluyorlar belli bir yaştan sonra.

Hocam konu sahibi arkadaş üniversite sınavına girmiş onu tenzih ederek söylüyorum. Genel olarak benim gördüğüm sıkıntılardan birisi bu. Bir şeye direkt sahip olmak. Hiçbir emek sarf etmeden.
ben 17-18 yaşındayken ek işler yapıyordum bazı hafta sonlarında çay Ocak'larında çalışıyordum. Yazları fındık toplama, garsonluk gibi işlerde çalışarak kışın o kadar rahat yaşıyordum ki...
Kışın beni o yaşımda kendi paramla şehrin en lüks restoranlarında yemek yerken görebilirdiniz. Şimdiki gençlerde öyle bir ihtiyaç yok sanırım. Elinde bilgisayarı telefonu olsun, aç kalsa da olur kafasındalar diye düşünüyorum. Ben 23 yaşıma gireceğim 4 gün sonra ve 1 Ağustos'ta yıllık izin alıp fındık toplamaya gideceğim. Çünkü 1 ayda 4500 TL para kazanıyorum. Bununla kendime çok güzel bir ziyafetin üzerine PS4'ümü satıp güzel bir Xbox Series X çekebilirim.

Çocuğun kendi rızası dahilindeyse ve kanuna uygun bir şekilde istihdam ediliyorsa 16 yaş ve üzeri herkes çalışabilir. Ailesinin durumu olmayıp sürekli telefon tablet bilgisayar diye onları zorlayan ergenler yüzünden(konudan bağımsız) aileler kredi kartı, banka kredisi batağına düşüyor. Kaç kere şahit oldum. Gitsin çalışsın alsın arkadaşım. Çok imrendiğimiz Avrupa'da çoğu aileler çocuklarını garsonluk, temizlikçi, gazete dağıtıcılığı gibi işleri yapmaya zorluyorlar belli bir yaştan sonra.

Hocam şimdi Avrupa ile Türkiye çok uç nokta evet çalışması konusunda hemfikirim ama almak için bayağı çalışması gerek ve alamayadabilir.
Bu arada Erasmus döneminde tek maaşımın yarısı ile telefon alabilirken Türkiye'de o telefonu almak için kredi çeken var.

15 yaşında konu sahibi.
Hocam ben 20 bine girdim ibaresi görünce üniversite sınavına girdi zannettim yaşını vermemiş sanırım en başta. Mesajların çoğunluğu hafızlık eğitimi ile ilgili zırvalamaya başlayıp konudan saptığı için ben oraları atladım.
Hocam şimdi Avrupa ile Türkiye çok uç nokta evet çalışması konusunda hemfikirim ama almak için bayağı çalışması gerek ve alamayadabilir.
Hocam haklısınız kur mevzusu yüzünden alım gücümüz bayağı düşük ancak hak hukuk bilen bir iş yerinde çalışması durumunda en azından işini görebilecek bir cihazı alabilir ben ondan bahsetmiştim. Yani benim gibi çalışıp bir konsol alamaz ancak en azından 2000-2500 TL'ye orta halli bir telefon alabilir. Ben ondan bahsediyorum. Hepsinin en üst seviyesini düşünürsek benim şu anda sahip olduklarımı almam sürekli çalışarak 2 senemi aldı. O yaştaki bir insan bunları yapamaz. Minimum sınırda tutmalı. Ondan bahsediyorum.

4 saat kadar önce ailemle kavga ettik. Kavganın asıl sebebi kardeşler arasında ayrımcılık yapmalarıydı. Ben 3 aydır telefon almak için yalvarıyorum. Şu anki telefonum S3 mini. Bu yıl sınav yılım olduğu için değiştirmeyi düşünmedim. Kız kardeşimin her istediği yapılıyor. Hem elektronik hem de diğer konularda. Ailelerin de kız çocuklara daha fazla önem verdiğini biliyorum. Teknoloji geliştiği ve yeni nesil teknoloji devri olduğu için teknolojik eşyalara benim sahip olduğum yaştan daha erken sahip oluyor, onunda farkındayım. Bardağı taşıran son nokta kardeşimin sandalyesinin ayakları ile kendi sandalyemin ayaklarının değiştirmem oldu. Benim sandalyem 2 yıllık. Kardeşim o zaman küçük olduğu için oynar falan diye tekerlekli almak yerine sabit ayaklı aldık. Kardeşime bu yıl yeni sandalye alınınca ona tekerlekli alındı. Kendisi de özel bir okul da hafızlık eğitimi aldığı için eve geç geliyordu. Bu sebeple sandalyesini kullanmıyordu. Tartışırken çok sinirlendim, duvara kafa atıp yumruklamaya başladım.
Parmağım çıktı, az önce hastaneden geldim. Sonra yanıma gelip bana bağırmaya falan başladılar. Ben de benim bir isteğimi 5-6 ayda ya da hiç yapmayacak fakat kardeşimin her istediğini yapacaksan, bana babalık mı yapmış oluyorsun dedim. Babam bir şey almak için sürekli şart koşuyor. Mesela ilk gözlük alırken gözlüğü almadan önce gözlüğü ders çalışırsan alırım dedi. Başka örnek, bilgisayar için sınavda ilk 10 bine girersem 15 bin TL'lik PC, 20 bine girersem telefon alacaktı. 20 bine girdim, telefonu almıyor. Şimdi ben ne yapmalıyım?
20 bine girmissin, babani falan bosver hayatin kurtulmus zaten. Onlara ihtiyacin yok.

Pardon uni sandim.

Size bir şey borçlu değiller. Bu yüzden de her istediğinizi almak zorunda da değiller. Kendi paranızı kazanıp kendi başınıza yaşabilecek durumunuz yoksa şımarıklık yapmayın, ailenize vefalı davranın.
Nasıl borçlu değiller? Dünyadaki (neredeyse) herkes ailesinin bir geceki azgınlığı sonucu Dünya'ya geldi. Kimse bana Dünya'yı gösterip kanka bak böyle bir yer de var geliyor musun/gelmek istiyor musun ? demedi.
Bu durum her istediğinin alınması zorunluluğu olduğunu göstermiyor tabi ki. Fakat kız kardeşine alınırken aynı şeyin kendisine alınmaması (şart konulması ve arkadaşın bu şartı yerine getirmesine rağmen) adaletli değil.

Ne yazık ki son zamanlarda popüler bir durum bu. İki kardeş arasında (farklı cinsiyet) kızlara çok daha önem gösteriliyor. Mecburen (yapabileceğiniz en yakın zaman da) ayrı eve çıkıp kendi paranızı kazanacaksınız. O zamana kadar da yukarıda dendiği gibi bir işte çalışabilirsiniz. Umarım aileniz en yakın zamanda size olan tutumunu olumlu şekilde değiştirir. @MA2ilDa

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam son durum nedir? Rastgele denk geldim konuya okumaya dalmışım.

O kadar uzun zaman geçmiş ki konunun üzerinden konuyu unutmuşum bile😀. Ailem ne de olsa bir yerde barıştık ama hala aşırı yakın değiliz. Konuşuyoruz ama sürekli tartışıyoruz. İleride ne olur bilemiyorum. Bir şekilde devam ediyor hayat.

Geri
Yukarı