Ailenin işe gir baskısı

Yapmak istediğin, hevesli olduğun bir meslek var mı?

Aile baskısından hiç kendime bir meslek hedefi koyamadım. Sporcu olmak istiyordum olamadım. Bilgisayarcı olmak istiyordum babamın baskısından dolayı bu işide bıraktım. Gezmeyi, yürümeyi çok seven bir insanım bu tür bir meslek hedefledim lakin bu işin bana getirisi ne olur, ne kadar olur bilmiyorum. 20 yaşına geldim henüz tam bir hedef belirleyemedim.

Work and travel.

Biliyorum bunu dostum. Ailem asla böyle bir şey yapmaz üniversiteye gitmek istediğim de senin paranı kim verecek diyorlardı. Yani bana hiçbir konuda para desteği olacaklarını sanmıyorum.
Kimseye söylemeden aile danışmanına git.
Bunu bi araştırmak istiyorum tam olarak ne bilmiyorum bakınayım biraz.

Kredi çekebilecek yaştasın, dene şansını. Başka bir aile bireyinle görüş. Biraz destek olsunlar, gerisini getirirsin. Mülakatlara iyi çalışmana bile gerek yok, vizeyi aldığın an oradasın.

Aile baskısından hiç kendime bir meslek hedefi koyamadım. Sporcu olmak istiyordum olamadım. Bilgisayarcı olmak istiyordum babamın baskısından dolayı bu işide bıraktım. Gezmeyi, yürümeyi çok seven bir insanım bu tür bir meslek hedefledim lakin bu işin bana getirisi ne olur, ne kadar olur bilmiyorum. 20 yaşına geldim henüz tam bir hedef belirleyemedim.

Biliyorum bunu dostum. Ailem asla böyle bir şey yapmaz üniversiteye gitmek istediğim de senin paranı kim verecek diyorlardı. Yani bana hiçbir konuda para desteği olacaklarını sanmıyorum.

Gece gece üzüldüm şimdi. Allah herkesin gönlüne göre versin ne diyeyim. Umarım bu lanet durumdan kurtulursun bir gün kendine ait işin, evin barkın olur. Kolay değil...

Arkadaşlar işin sağlını hiç umursamıyorlar ve hep kendi borçlarını bana yük etmeye çalışıyorlar bu yüzden ben çalışmak istemiyorum. Yani para olsun ne iş olursa olsun soğuk, sıcak, pis iş bir aile çocuğuna neden para için resmen kölelik ettirir anlamıyorum. Yapmayın ne olur artık borç yapmayın diyorum anlamıyorlar yemin ederim şu doğa, hayat sevgim olmasa 5dk durmam intihar ederim artık çekemiyorum.

Kredi çekebilecek yaştasın, dene şansını. Başka bir aile bireyinle görüş. Biraz destek olsunlar, gerisini getirirsin. Mülakatlara iyi çalışmana bile gerek yok, vizeyi aldığın an oradasın.
İşsiz güçsüz adama kimse günahını bile vermez ne kredisi?

Ne öğrenmek istiyorsun? Yardımcı olabilirim. Orayı arayacaksın ve randevu alacaksın. Benim psikoloğum var. Bazen haftada 2 defa gidiyorum. Beleş olmasa o kadar gitmem. 🤣

Neyse konuya dönecek olursak sürekli senle ilgilenecek psikolog bul. Psikiyatri ve psikolog ayrımı yapmayı unutma. Psikiyatri ilaç tedavisi, psikolog konuşma terapisi. Gerisini sen bilirsin. Psikolog ilaç kullan derse kullan. Yani bunun içinde Psikiyatriye gitmen gerekecek.

20 yaşındaymışsın, 20. Üniversite okumak isteyen adam şu anda 2.sınıf olabilirdi. Kusura bakma ama ailen haklı. Koskoca adamsın evde boş boş gezerken hiç mi kötü hissetmiyorsun?
Üniversite okumak istediğini de söylemiş ailesine. Hiçbir şekilde destek çıkmadıklarını yazmış. Nasıl okuyacak peki? Kolay mı bu işler git üniversite oku demekle de olmuyor. Aile destek olmadıktan sonra kolay kolay bir şey yapılmaz bu hayatta.

Hocam sizinkiler zevkleri için borç yapıyorlar kendi hayalinizden gidin. Zorunluluk olsa tamam derdim. Fakat kimi ailede gelir 3K ise gider borçlardan 4 5 k oluyor o aileler napıcağını bilemediğinden çalış diyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı