Ailenin işe gir baskısı

İşe gir dedik diye ağlıyor musun nasıl erkeksin lan dediler.

Durumumuz iyi şükür.
O zaman sizinkilerde bir şey var hocam. Neyse iş arayın iyi bir iş bulursanız bilgisayarla alakalı gidin bari. Derslerin kötü olursa belki hocan aileni arar, hocan da bu çocuk hiç ders yapmıyor mu falan derlerse belki çalıştırmazlar seni.

O zaman sizinkilerde bir şey var hocam. Neyse iş arayın iyi bir iş bulursanız bilgisayarla alakalı gidin bari. Derslerin kötü olursa belki hocan aileni arar, hocan da bu çocuk hiç ders yapmıyor mu falan derlerse belki çalıştırmazlar seni.
Çalıştırma niyetinde değiller çünkü artık isteklerini yapmayacağımı çok iyi biliyorlar. Sadece çıldırtmak ve psikolojimle oynamak istiyorlar ve bunu başardılar.

Bu insanlar çok etkiliyor aileyi mesela benim bu yaşta arabamda olurdu evimde olurdu abim hayırsız bir de komşunun çocukları bulaşık yıkıyor onlarda beni de öyle istiyor. Bana da yaptılar aynısını yazın ya bir kursa git ya da çalış kardeşim başka çaren yok.

Bu insanlar çok etkiliyor aileyi mesela benim bu yaşta arabamda olurdu evimde olurdu abim hayırsız bir de komşunun çocukları bulaşık yıkıyor onlarda beni de öyle istiyor. Bana da yaptılar aynısını yazın ya bir kursa git ya da çalış kardeşim başka çaren yok.
Sürekli farklı şeyler söylüyorlar. Okul bitsin kursa git kendini geliştir dediler şaşırdım önce bi, şimdi de çalış diyorlar anlamadım.

Maddi durumunuzu bilmiyorum ama 2021 yılında 14 yaşında bir çocuğu zorla çalıştırmak ebeveynliğe ters bir düşünce. Zaten ortalık virüs yüzünden karışık, pedofili sayısı gitgide artıyor, üstüne bir de aynı işi yapmana rağmen küçüksün diye az ücret verip ezecekler seni. Bunu 21 yaşında ben düşünebiliyorsam ailenin de düşünebilmesi lazım. 1960'larda yaşamıyoruz artık. Kendi aileleri onları küçükken çalıştırmış olabilir ama bu o insanların sorunu senin değil. Yobazlıktan başka bir şey değil bu.

Bence aileni çağır, oturup uzun uzun konuşun. Onlara derdini ve hayallerini anlat, beğenseniz de beğenmeseniz de beni doğurup bu dünyaya getiren sizlersiniz de. "Bakamayacaksanız, doğurmayacaktınız" gibi cümleler kur. Eğer ailen müslümansa din üzerinden acıtasyon yapabilirsin.

Takmayın diyeceğim hocam ama onlar aileniz sizin.
Takmadım zaten hatta yüzüne karşı söyledim istediğin kadar söyle bunları artık umurumda değil dedim. Aynı şeyleri kaç kez söyleyince çıldırdım artık.
Sen nasıl erkeksin de küçük çocuğunu çalıştırıyorsun desene bir.
Babam artık karışmıyor. Öyle insanların yanında ezileceğine otur evde oğlum dedi.

Sana şöyle söyleyeyim anneler ve babalar kendileri gördüklerini çocuklarına da yaşatmak istiyorlar ki kendisi gibi hayatın zorluklarını öğrenmemizi istiyorlar. Bizde iyi bir çağdayız artık çocuklar daha az çalışıyor, para eskisinden daha değerli. Yani annelerimiz ve babalarımız bizim yaşamamızı düşünüyorlar. Benim annemde hep işe git falan diyor. Benim sana tavsiyem aileni karşına al ve düzgünce ve ciddice konuş "anne, baba ben işe girmek istemiyorum" de. Bu da işe yaramazsa artık bilmiyorum hepsi senin iyiliğin için.

Emin ol seni çok iyi anlıyorum abim ve babam durmadan gir abinin yanına diyorlar sadece 1 tane notum kötü geldi oda matematik 55 aldım diye okuldan alacaklarmış evden çıkmama izin vermiyorlar üstüne her şey yasak bilgisayara oturmam vs. telefonumada el koyuyorlar ara sıra. Dediklerin benim okulum var de eğer seni istemediğin halde çalıştırıp paranıda alıyorlarsa ki haftada 50 TL ayda 200 TL hiçbir iş için değmez. Eğer çok çok abartırlarsa polise anlat onlar ailenle konuşur. Umarım üstesinden gelirsin.

Geri
Yukarı