Aileye Müslüman Olmadığını Açıklamak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnsanların neye inanıp inanmadığı, neyi düşündüğü veya hayal ettiği tercih. Başka insanlara, yaşadığı gezegene ve içinde barındırdığı canlılara bunlar sebebiyle zararı dokunmuyorsa bence sıkıntı yok. Herkes dilediğini düşünüp yaşasın. Ben sadece ''kim neden inanmıyor?'' sorusuna bir örnekle yanıt vermek istedim. Sizinle aynı düşünmeyen insanı bir çeşit canavar olarak görmemek lazım. :)
Sana bir soru soracağım evren kendi kendine nasıl oluştu? Tesadüf mü? Yoksa kudretsiz, ilimsiz, cansız, şuursuz atomlar mı oluşturdu? Bana evrenin nasıl oluştuğunu söyler misin?

Bu henüz kesin olarak cevaplanmış bir soru değil. Öyle olmuş olsa burada böylesi şeyler artık konuşulmuyor olurdu. Burada tartışılması gereken, kanıtlar neyi gösteriyor. Belki bir başlangıcı bile yok, bir şekilde hep vardı. Daha küçük veya büyük, gaz ya da son derece yoğun bir katı cisim. Üzerinde temel kabuller olmadan çalışılıyor. Bilim budur.

Bir şeyin var olduğunun kanıtı olarak, onun yok olduğunun kanıtlanması şeklinde işlemez bilim. Ben yaratıcının var olmadığını kanıtlamak zorunda değilim. Var olduğu iddiasında olan kimsenin yeterli kanıtı sunması gerekir. Sunmadan inanmakta herkes özgür. Bunu önceki mesajımda belirttim zaten.

Aşağıdaki konu hakkında ne düşünüyorsun?
Yine tutamadım kendimi. :) Bir yaratıcıdan geldiği söylenen kitaplar veya yaratıcının elçisi olduğu iddia edilen insanlar yeterince kanıt oluşturmuyor. Bir yaratıcıya, başlangıca ihtiyaç duyuyor olmakta sıkıntı var. ''Evren kendi kendine nasıl var oldu, yaratıcı olmadan?'' tarzında sorular sorunca akla ''O zaman yaratıcı nasıl kendi kendine var oldu?'' sorusu nasıl gelmez? Eğer yaratıcı hep var olabiliyorsa bir şeylerin yaratıcı olmadan da var olabileceğini kabul etmiş oluyoruz. Evren de bir yaratıcıya ihtiyaç duymadan var olabilir. Böyle bakınca bir yaratıcıya ihtiyaç kalmıyor. Eğer varsa çok daha net kanıtlar sunmak zorunda.

Birilerini ikna edeceksen, en azından böylesi sorulara mantıklı cevaplar vererek başlayabilirsin bence.

Bu henüz kesin olarak cevaplanmış bir soru değil. Öyle olmuş olsa burada böylesi şeyler artık konuşulmuyor olurdu. Burada tartışılması gereken, kanıtlar neyi gösteriyor. Belki bir başlangıcı bile yok, bir şekilde hep vardı. Daha küçük veya büyük, gaz ya da son derece yoğun bir katı cisim. Üzerinde temel kabuller olmadan çalışılıyor. Bilim budur.

Bir şeyin var olduğunun kanıtı olarak, onun yok olduğunun kanıtlanması şeklinde işlemez bilim. Ben yaratıcının var olmadığını kanıtlamak zorunda değilim. Var olduğu iddiasında olan kimsenin yeterli kanıtı sunması gerekir. Sunmadan inanmakta herkes özgür. Bunu önceki mesajımda belirttim zaten.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsun:

Birilerini ikna edeceksen, en azından böylesi sorulara mantıklı cevaplar vererek başlayabilirsin bence.
İkna edemem etsem de anlamazsınız, kör inanç yaşıyorsunuz ne desem inkar edersiniz. Soruyorum işte evren nasıl oluştu? Eğer evrenin Allah tarafından oluşmadığına inanıyorsanız soruma cevap verin.

Bir şey sormak istiyorum. Müslümanlıktan nasıl vazgeçiliyor? Namaz kılmak, Kuran okumak zor mu geliyor yoksa Allah'ın olduğuna mı inanmak istemiyorsun yada öyle düşüyorsun? Bu arada söyleme.
Çok imanlıydım ben yıllar önce. Ya dedim bu Ateistler salak mı? Hepsi mi zevkten veya Din zor geldiği için mi Ateist oluyor? diye sordum kendime. Geceleri araştırdım sabaha kadar. Okudum, okudum. Dincileri izledim, Ateistleri izledim. Kendimce sonuca vardım. Tek amacım araştırmaktı. Allah'ı sorgulamak kötü bir şey değil.

Çok imanlıydım ben yıllar önce. Ya dedim bu Ateistler salak mı? Hepsi mi zevkten veya Din zor geldiği için mi Ateist oluyor? diye sordum kendime. Geceleri araştırdım sabaha kadar. Okudum, okudum. Dincileri izledim, Ateistleri izledim. Kendimce sonuca vardım. Tek amacım araştırmaktı. Allah'ı sorgulamak kötü bir şey değil.
Sonunda ne oldu? Ateist mi oldunuz?

Yazılanları anlamak istemediğin anlaşılıyor. Yoksa hala aynı şeyi soruyor olmazdın. :) Ben herkesi kendime eş görüp konuşuyorum. Sen karşındakini geri zekalı olarak görüyorsan eyvallah. İnancına saygım var, bana faydası yok. :)

Hayır öyle bir amacım yok neden işin içinden sıyrılmaya çalışıyorsun onu merak ediyorum. Demekki cevap veremiyorsun şuan 'Evren nasıl yaratıldı' sorusuna bir cevabın olsa yazardın. Şöyle düşün yaratıcı yoksa ne kaybederim ben bir şey kaybetmem. Ama varsa ya sen ne kaybedersin?

Bunu da önceki mesajlarım içerisinde belirttim. Mümkünse tekrar oku. Anlatsam da anlamazsın diyeceğine açıklaman gerekirdi. ''Var'' iddiasında olan taraf olduğun için. Önceki mesajları sahiden anlamaya çalışsan ikide bir aynı soruyu sormuyor olurdun. Var olduğuna kanıt arıyor ve soru soruyorum. Ben evrenin yoktan var oldu iddiasında olsam bunu kanıtlamak zorundaydım. Daha önce de belirttiğim gibi henüz tamamen açıklanmış bir şey değil. Ya okullarda eğitim her ne kadar kötü olsa bile, bilimsel metot hakkında bir şey öğretilmiyor mu? Sahiden mesajlarımı içtenlikle okuyup önce en temel soruları cevaplarsan, sanat eğitimi almış bir insan olarak bildiğim kadarıyla fen bilimleri ile ilgili de konuşuruz. Karşındakini ciddiye almıyorsan, beni de hiç yorma lütfen.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı