Müslüman mıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

leprechaun

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Kendi kendime bazen müslüman mıyım ya da sözde mi öyleyim diye soruyorum ve bu beni tedirgin ediyor. Ya ölünce diğer dünya yoksa gibi şeyler düşünüyorum ve bunun ihtimalinin olduğunu da biliyorum. Kendi kafamda bir şeye inanmaya başladım fakat cehennemlik olmaktan da çok korkuyorum. Kafam çok karışık sizce ne yapmalıyım tavsiyeniz var mıdır?

Son düzenleme:
Aç Kur'an'ı oku. Yap dediklerini yap yapma dediklerini yapma. Bu kadar basit. Yaşın küçükse en az 17-18 yaşına kadar çok takma derim ben. Olabildiğince iyi bir insan olarak yaşa olgunlaşana kadar. Yeterli olgunluğa erişince inanmak istediğin dinin kitabını kendin oku, kendin karar ver. İnternette yok öyle değil aslında böyle vs. diye kitabı eğip bükenlere aldırış etme. Kur'an gayet basit dile sahip bir kitap.

EKLEME: Sözler Köşkü gibi, Caner Taslaman gibi yerlerden uzak dur.

Cümle kuruşu ve anlatışından bile bir kişinin yaşını az çok tahmin edebiliyorum, senin de ettim sayılır.

Bu yaşlarda din için kafa yorma, sadece iyi bir insan ol. Yalan söylememek, insanlara kötülük yapmamak, dürüstlüğün yolundan ayrılmamak, insanların arkasından iş çevirmemek, hakkın olmayanı almamak, insanları dolandırmamak gibi genel geçer her şey tüm dinlerde var zaten.

Şimdilik sadece iyi insan olmaya çalış, gerekli olgunluğa ulaşınca kendi öznel düşüncelerinle neye inanacağını seçersin.

NOT: Bu konularda kimsenin baskısı altında kalma, sana bir beyin ve irade verildiyse bunu sadece sen kullan, kimseye kullandırtma. Sadece bu konuda değil, hayatın her alanında tavsiyem geçerlidir.

Eğer zaten sırf cehennem korkusuna inanıyorsan inanmasan daha iyi. Çünkü bir şeyi değiştirmez. Zaten eğer sadece yanma korkusuna inanıyorsan, gerçekte inanmıyorsundur.

Bunları hakaret olarak söylemiyorum. Şu an sorguluyorsun ve bu iyi bir şey. Sorgulamadan inanmamalısın. Eğer sorguladığında bir ilahın varlığını mantıksız buluyorsan, cehennem korkusuna inanman bir şeyi değiştirmez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı