Atatürk müslüman mıydı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Atatürk'e müslüman değil diyen kaç kişi 5 vakit namaz kılıyor, camiye gidiyor veya dinin diğer şartlarını yerine getiriyor? Atatürk müslümandı, dinine bağlı değil diye kimse kafir ilan edilemez.

"Herhangi bir kimse, din kardeşine 'Ey kafir!' derse, bu tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner. Eğer o kimse dediği gibi ise ne ala. Aksi takdirde sözü kendi aleyhine döner." (Müslim, 1/319)

Atatürk'e müslüman değil diyen kaç kişi 5 vakit namaz kılıyor, camiye gidiyor veya dinin diğer şartlarını yerine getiriyor? Ben de müslümanım ancak şartları yerine getirmiyorum diye bana dinsiz muamelesi mi yapılacak? Atatürk müslümandı, dinine bağlı değil diye kimse kafir ilan edilemez.
Murat Bardakçı ateist el yazılarını yayınladı dostum. Fakat benim için bir şey değişmeyecek.

Ben dinsiz olduğuna inanmak isteyenlerdenim. Benim gözümde çok büyük bir artı.

Senin atan isterse müslüman olsun, isterse ateist. Atasını ayıran Türk değildir.
Bu arada tabii ki Müslüman. Kuran-ı Kerim dinlemeyi okumayı çok severdi.

Arkadaşlar ben Atatürk'ü çok severim ama Atatürk'e dinsiz diyorlar, bu doğru mu?

Dini bilinmemekle beraber çok büyük ihtimalle müslümandı. Ama o zamanlar din üzerinden insanları kullanan çok fazla kişi olduğu için dini yasakladı. Ve dine yatkın bir insan değildi. Yanlışsam düzeltin. Ha bu arada arkadaşa çok yüklenmeyin merak ettiğinden sormuştur oda. Yoksa kimse kurtarıcısını müslüman olmadığı için sevmemezlik etmez. Sanırım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı