Aklım almıyor, Tanrı veya madde nasıl ezeli olabilir?

Soruyu terslemek gibi bir amacım yok, herkes istediği gibi düşünüp yaşayabilir.
Fakat, 'ben' aşırı düşünmenin insana kafayı yedirtebileceğini düşünüyorum. İnsanoğlu olarak, diğer canlılardan daha gelişmiş canlılar olsak bile, bizim bile aklımızın ermediği konular oluyor ve olmalı zaten. O yüzden tahmini 60 70 yıllık bir yaşantımı, sürekli düşünerek yaşamak bana ters geliyor.

Bazı insanlar huzuru düşünerek bulur tarih boyu çok büyük filozoflar oldu ve bende belirttim zaten insan aklı böyle şeylere yetmez diye.

Hiçbir mesajı okumadım. Dolayısıyla hiçbir mesaja karşı bir şey de yazmadım kendi kendinize triplere giriyorsunuz.

Tamamdır hocam ben sadece bir açıklamada bulunmak istedim iyi geceler dilerim tekrardan.

Zamanı tek başına düşünemeyiz uzay-zaman birbirine bağlıdır. Eğer ışık hızını aşıp bakarsak geçmişe gitmeyiz sadece geçmişi görürüz. Yani zamanda yolculuk bu şekilde mümkün değildir. Uzay ise sonu belli olmayan başıda net olmayan bir yapı dolayısıyla bu konuda da net bir yorum yapamayız.
Bir yaratıcının olmadığını düşünmek yaratılanı da inkar etmek gibidir, ortada bir güç var ve bu gücü üstlenen var.

Senin Tanrı'yı algılayışın zaman ile birlikte mümkün. Çünkü bir canlı ancak zaman ile birlikte mevcut olabilir. Zaman öncesinde bulunmadığın için zaman öncesinde ne olduğuna ilişkin herhangi kesin bir fikir yürütebilmen mümkün değil.

Fakat temel olarak zamanın başlangıcı Tanrı'nın iradesiyle meydana geldiği için, yaratıcının yaratılandan önce var oluşu garip değil. Zamanı çok soyut, yaratılamayan bir şey gibi gördüğünüz için algılamakta güçlük çekiyorsunuz. Lakin her şeye kadir bir varlık için sizin aklınızın kavrayamadığı şeyleri de oldurabilmek imkan dahilindedir.

Elhamdülillah Müslüman'ım kendi dinim adına konuşacağım insan aciz bir varlıktır aklı ve mantığı her şeyi almaz örneğin bana 4 kenarlı bir üçgen çizin desem mantıklı olmaz ama kudreti her şeye yeten bunu da yapar ve bu kudretin tek sahibi Allah'tır sonuçta mantığı yaratanın mantığını sorgulamakta pek doğru olmaz.
Evrenin kendi kendine var olamayacağını düşünüp, yaratanın kendi kendine var olabileceğine inanıyorsunuz. Tanrı neden var ve neden oluştu? Sorgulamak doğru olmaz demek "aklıma mantığıma yatmıyor ama öyle inanıyorum yapacak bir şey yok" demekle aynı şey. Mantığınıza yatmayan şeye neden inanıyorsunuz? Mantığınıza yatıyorsa da tanrının nasıl oluştuğunun mantığını açıklayın.

Evrenin kendi kendine var olamayacağını düşünüp, yaratanın kendi kendine var olabileceğine inanıyorsunuz. Tanrı neden var ve neden oluştu? Sorgulamak doğru olmaz demek "aklıma mantığıma yatmıyor ama öyle inanıyorum yapacak bir şey yok" demekle aynı şey. Mantığınıza yatmayan şeye neden inanıyorsunuz? Mantığınıza yatıyorsa da tanrının nasıl oluştuğunun mantığını açıklayın.

Aklı ve mantığı o yarattığı için mantık aramıyorum din bu kiminin aklına yatar kiminin yatmaz ayrıca evren maddesel bir yapıdır kendi kendine oluşması çok mümkün değildir ama Allah tüm kavramlardan üstündür sen böyle bir varlığın yaratılışını kendinin veya evrenin var oluşu ile kıyaslayamazsın ve biz mantığının almasada kabul ediyoruz demiyoruz gücü bunada yeter diyoruz 4 kenarlı üçgen örneği gibi.

Din ve inançları ayıran şeydir zaten düşünce ve inanış farklılıkları.

Aklı ve mantığı o yarattığı için mantık aramıyorum din bu kiminin aklına yatar kiminin yatmaz ayrıca evren maddesel bir yapıdır kendi kendine oluşması çok mümkün değildir ama Allah tüm kavramlardan üstündür sen böyle bir varlığın yaratılışını kendinin veya evrenin var oluşu ile kıyaslayamazsın ve biz mantığının almasada kabul ediyoruz demiyoruz gücü bunada yeter diyoruz 4 kenarlı üçgen örneği gibi.
Çelişiyorsunuz. Kendinizce inanca dayalı bir şey söylüyorsunuz. Söylediğiniz şeyde bir mantık yok. Neye dayandırarak söylediğiniz de belli değil. Sadece "ben öyle inanıyorum çünkü" demekten öteye gidemiyorsunuz.

Yaratıcının kendi başına varolabileceğini size kim söyledi? Maddenin neden varolduğunu bile bilmiyoruz daha. Yaratıcı kendi başına varolabiliyorsa, madde de varolabilir. Buradan bunu çıkarmamak için bir sebep var mı?

Evren neden var?
-Buna aklımız ermiyor. Kendi başına varolmuş olamaz.

Tanrı neden var?

Bu ikisi arasındaki fark nedir? Ayrıca maddeyi inceleme gibi bir imkanımız var. Tanrıyı inceleyemiyoruz bile. Varolduğuna dair hiçbir şey ortada yokken nasıl var diyebiliriz?

Sizin mantığınıza göre "Evreni 120 tane görünmez fil yarattı" dediğimde buna yok diyebilir misiniz? Ben öyle inandığım için öyle dersem aksini nasıl ispatlayacaksın?

İspatı olmayan şeye var diyemeyiz.

Evet. Şu anda tanrıyı yaratan sadece ve sadece bizleriz. Elimizde ne tanrının varlığına ne de yokluğuna dair bir kanıt var. Ne olacağını bilemiyoruz ki bu Allah yoksa bu dağlar taşlar nasıl var örnekleriyle bir sonuca varmaz.

Çelişiyorsunuz. Kendinizce inanca dayalı bir şey söylüyorsunuz. Söylediğiniz şeyde bir mantık yok. Neye dayandırarak söylediğiniz de belli değil. Sadece "ben öyle inanıyorum çünkü" demekten öteye gidemiyorsunuz.

Yaratıcının kendi başına varolabileceğini size kim söyledi? Maddenin neden varolduğunu bile bilmiyoruz daha. Yaratıcı kendi başına varolabiliyorsa, madde de varolabilir. Buradan bunu çıkarmamak için bir sebep var mı?

Evren neden var?

Tanrı neden var?

Bu ikisi arasındaki fark nedir? Ayrıca maddeyi inceleme gibi bir imkanımız var. Tanrıyı inceleyemiyoruz bile. Varolduğuna dair hiçbir şey ortada yokken nasıl var diyebiliriz?

Sizin mantığınıza göre "Evreni 120 tane görünmez fil yarattı" dediğimde buna yok diyebilir misiniz? Ben öyle inandığım için öyle dersem aksini nasıl ispatlayacaksın?

İspatı olmayan şeye var diyemeyiz.
Hocam burada benden de daha güzel açıklamış hatta.

Allah bilinmekliğini istedi ve yaratılma oldu. Yaratılmanın amacı bu. Allah araştırarak, okuyarak, yaşayarak onu bulmanı istiyor zaten. Keşfettiğin her şeyde onun yaratıcılığının muazzamlığını bulacaksın.

Allah senin zaman mekan vs anlayışına göre bir varlık değildir. Bu yüzden düşününce acze düşersin. Onu kendin gibi görme.

Yaşamın her alanına bak zaten onu göreceksin. Sen görmeyi direk karşına bir adam ya da gökyüzünde, uzayda bir nesne olarak düşünme. Bu bir inanç meselesidir. Kendine bak ne kadar muazzam yaratılmışsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı