[Alındı] 6700K ve GTX970 Tabanlı Sistem

Merhaba arkadaşlar;
2-3 aylık emeklerim sonucu sistemim tam olarak geçen hafta bitti.
Bir takım oyunlar vs. yükledim ve biraz test ettim.
Bu konuyu parçaların performans olarak nasıldır, oyunlarda kaç fps verir gibi sorularını yanıtlamak için açtım.
Öncelikle sistemimi toplamamdaki asıl amacım oyun oynamak.
Sistemim şu şekilde;

• İntel Skylake i7-6700K İşlemci
  • Asus Maximus VIII Hero Anakart
  • Corsair 3000MHz CL15 (2x8=16GB) RAM
  • Evga GTX970 FTW Ekran Kartı
  • Silver Stone TD02-E Sıvı Soğutma
  • Samsung 850 Evo 250GB SSD
  • Western Digital Cavair Blue 1TB HDD
  • Evga 750Watt 80+ B2 Bronz PSU
  • Samsung DVD Writer
  • Zalman Z11 Neo Kasa
  • BenQ XL2411Z 144 Hz Gaming Monitör
  • Logitech G502 Gaming Mouse
  • Everest Rampage KB-R01 Klavye(İdarelik alındı, Razer Blackwidow Chroma almayı düşünüyorum.)
Ses olarak eski bilgisayarımdan kalma hoparlörlerimi kullanıyorum, Logitech Z506 almayı düşünüyorum birkaç ay içerisinde.

Evet arkadaşlar sistemim bu şekilde, bana maliyeti yaklaşık 7.000TL civarı oldu.
Oyun olarak denediğim birkaç oyun şu şekilde, değerlere Fraps programı ile baktım.

Oyun Testleri;

GTA 5 - Grafik ayarları MSAA Off diğer tüm ayarlar Ultrada ortalama 85 Fps civarı.
Yer yer 75 Fps'lere kadar anlık düşüşler yaşıyorum, en fazla 125 Fps civarına çıkıyor.
Şehir içi araba vs. sürerken 80-95 Fps arası takılıyor.

Word Of Tanks - Oyun her şey en Ultra ayarlarda kenar yumuşatma dahil açık ortalama 110 Fps civarı veriyor.
Anlık olarak en az 80 Fps civarı gördüm, ortalama dediğim gibi 100-120 arası git geller yaşıyor.

Battlefield 4 - Oyun herşey Ultrada, sadece bu çözünürlük tarzı bişey var o %100'de ortalama açık alanda 80Fps, kapalı alanlarda 110 Fps civarı alıyorum. Çözünürlük ayarını %200 yapınca oyun sabit 30 Fps de oynatıyor yani kesinlikle akıcı bir oyun deneyimi sağlamıyor.

Euro Truck Similator 2 - Bu oyun çok sistem isteyen bir oyun değil ama ben çok severek oynuyorum, herşey yine Ultra ayarlarda Çözünürlük %150'de araç içinden 110 Fps, araç dışından 135 Fps civarı veriyor.

Crysis 3 - Tam olarak detayına kadar hatırlamasam da sanırım kenar yumuşatma hariç her şey Ultrada 80-90 Fps civarı veriyor.

Sıcaklık Değerleri;
Arkadaşlar 6700K işlemciyi anakartım performans modunda 4.0 dan 4.1 e çıkartıyor, Turbo Boost ile 4.2 olan değer bu sefer 4.3 GHz oluyor.
Oyunlarda ortalama 40 derece civarı bir sıcaklıkla oynuyorum.
Sistem boşta iken 20-25 derece civarı geziniyor.
Zorlamayan oyunlarda 32 dereceyi geçmiyor.

Anakartın sıcaklığı da gayet güzel tam değerlerini bilmesem de galiba 27 derece civarı bir sıcaklığı vardı.

Gelelim en önemli şey olan ekran kartına.
Evga'nın FTW yani SC ve SSC'den üstün olan kartına.
Genel olarak baya güzel bir kart, sıcaklık değerleri bence çok çok iyi tatmin edici.
Ekran kartı fabrikasyon olarak OC ile geliyor, nedendir bilmiyorum ama fabrika verisi en fazla 1367 MHz fakat bende oyunlarda 1405 MHz'e kadar çıkıyor.
Fabrikasyon 7010MHz Memory Clock'a sahip olan kart bende 2 Mhz daha fazla ve 7012 MHz :)
Yani 1405 MHz vs 7012 MHz değerler ile kullanıyorum kartı.
Bu saat ve bellek hızında kart otomatik modda 70 dereceye kadar fan çalıştırmıyor ama 75 dereceyi de asla geçirmiyor.
Ben kendimce ufak bir ayar yaptım, sabit fan hızını %40 a alırsanız 65 dereceyi kesinlikle geçmiyor.
Biraz daha optimize hale getirdim, kart Afterburner programıyla sıcaklığa bağlı olarak fan hızını ayarlıyor.
Kendime göre yaptığım fan ayarlarıyla %45 e kadar fan hızıyla kartı en en fazla 62 dereceye getiriyor.
Overclock ben ekstra olarak uygulamadım, ama yapılabilir yani 62 derece bu kart için bence sıcaklık bile değil.

Genel olarak söyleyeceklerim bunlar uzun bir yazı oldu ama insanlara faydalı olmak adına bir şeyler yapayım dedim, çünkü bende forumda almadan önce baya bir dolandım ve doğru düzgün bir inceleme bulamadım benim sisteme yakın bir sistem gibi.
Görüş ve önerileriniz varsa yazabilirsiniz.
Sorularınızı konu altından sorarsanız elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.
Tüm Technopat ailesine iyi forumlar. :)

foto1.jpg
foto2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem yakıyor kardeş, hayırlı olsun. Yalnız anlamadığım bütün parçaların harika ama ekran kartı 980 ti olsaydı bu sisteme daha güzel giderdi diye düşünmüyor değilim. Tabi bütçe meselesi ama bazı parçalardan kısıp yine de ekran kartına yüklenebilirdin. :)

hocam anakartınızdan memnunmusunuz bende msi m7 ile sizin anakart arasında kaldımda
Tam yerine denk geldiniz :) Bu anakartı Msi Z170 Gaming M7'yi iade edip aldım.
İlk olarak bende M7 tercih etmiştim bir takım sorunlar olunca firma iade aldı ve Vatan Pc bana istediğim anakartı alabileceğimi söyleyince bende Asus tercih ettim.
İnanın Msi M7 de çok güzel ve kullanışlı bir anakart. Lakin Asus Hero bence Msi'dan daha iyi niye derseniz ses kalitesi en öncelikli şey bence.
Msi'da ses çok zayıftı fakat Asus'u alınca resmen şoka girdim, mükemmel bir ses kalitesi var gerçekten.
Malzeme kalitesi olarakta Asus sanki bir tık daha üst segment gibi geldi benim elime.
Ben tekrar alıcak olsam Asus alırdım ama şöyle bir şey var Msi'ın kullanım rahatlığı, Bios arayüzü Asus'dan iyi.
İngilizceniz az çok varsa problem olmayacaktır tabi ama Msi'ın OC konusunda anakarttan tek tuşla OC olayı güzel.
Diyeceğim şu ki Kullanım olarak Msi daha iyi, kalite ve özellikle ses olarak Asus daha iyi.
Karar sizin ben görüşlerimi belirttim gerisi size kalmış :)

Sistem yakıyor kardeş, hayırlı olsun. Yalnız anlamadığım bütün parçaların harika ama ekran kartı 980 ti olsaydı bu sisteme daha güzel giderdi diye düşünmüyor değilim. Tabi bütçe meselesi ama bazı parçalardan kısıp yine de ekran kartına yüklenebilirdin. :)
Hocam Pascal mimarisi çıkacağı için ve bütçem yeterli olmadığı için böyle bir şey yaptım.
İlk başta bende 980 Ti düşünüyordum ama hem bütçem yeterli gelmedi hemde yeni seri çıkacak.
970 FTW'yi ikinci el uygun fiyata aldım, iyi ki almışım çok tatminkar bir kart.
Yeni seri gelince satıp daha üst bir kart alıcam 980Ti'dan daha iyi bir ürün çıkarsa almak istiyorum.
Ama inanın 970 alırken ön yargım vardı 144 Hz için yetersiz gelir sanıyodum ama şuan inanın Gta 5 ve Crysis 3 dışında çoğu oyunda 120-130 Fps vermesi beni mutlu ediyor :)

Tam yerine denk geldiniz :) Bu anakartı Msi Z170 Gaming M7'yi iade edip aldım.
İlk olarak bende M7 tercih etmiştim bir takım sorunlar olunca firma iade aldı ve Vatan Pc bana istediğim anakartı alabileceğimi söyleyince bende Asus tercih ettim.
İnanın Msi M7 de çok güzel ve kullanışlı bir anakart. Lakin Asus Hero bence Msi'dan daha iyi niye derseniz ses kalitesi en öncelikli şey bence.
Msi'da ses çok zayıftı fakat Asus'u alınca resmen şoka girdim, mükemmel bir ses kalitesi var gerçekten.
Malzeme kalitesi olarakta Asus sanki bir tık daha üst segment gibi geldi benim elime.
Ben tekrar alıcak olsam Asus alırdım ama şöyle bir şey var Msi'ın kullanım rahatlığı, Bios arayüzü Asus'dan iyi.
İngilizceniz az çok varsa problem olmayacaktır tabi ama Msi'ın OC konusunda anakarttan tek tuşla OC olayı güzel.
Diyeceğim şu ki Kullanım olarak Msi daha iyi, kalite ve özellikle ses olarak Asus daha iyi.
Karar sizin ben görüşlerimi belirttim gerisi size kalmış :)

Hocam Pascal mimarisi çıkacağı için ve bütçem yeterli olmadığı için böyle bir şey yaptım.
İlk başta bende 980 Ti düşünüyordum ama hem bütçem yeterli gelmedi hemde yeni seri çıkacak.
970 FTW'yi ikinci el uygun fiyata aldım, iyi ki almışım çok tatminkar bir kart.
Yeni seri gelince satıp daha üst bir kart alıcam 980Ti'dan daha iyi bir ürün çıkarsa almak istiyorum.
Ama inanın 970 alırken ön yargım vardı 144 Hz için yetersiz gelir sanıyodum ama şuan inanın Gta 5 ve Crysis 3 dışında çoğu oyunda 120-130 Fps vermesi beni mutlu ediyor :)
Hmm memnun olduğuna sevindim kardeşim bende de 970 ekran kartı var. Full HD olarak oynayacağım tüm oyunları uzun süre götürür diye düşünüyorum. Bir de Monitör ben de 60 HZ hiç 144 HZ kullanmadım. Sen kullandıysan 60 Hz farkı anlamışsındır. Sence büyük bir fark var mı?

Hmm memnun olduğuna sevindim kardeşim bende de 970 ekran kartı var. Full HD olarak oynayacağım tüm oyunları uzun süre götürür diye düşünüyorum. Bir de Monitör ben de 60 HZ hiç 144 HZ kullanmadım. Sen kullandıysan 60 Hz farkı anlamışsındır. Sence büyük bir fark var mı?
Kesinlikle bana göre fark var, Samsung 4K monitör alacaktım bizzat arkadaşım kullanıyor mükemmel bir renk kalitesi var.
Fakat ben 144Hz'de bariz derecede fark gördüğüm için 144Hz aldım.
Şuan 60Hz ile inanın oyun dahi oynayamıyorum, bilgisayarı aldıktan sonra ilk kez geçen hafta Playstation 4'ümü açtım ve Gta 5 oynadım, daha doğrusu oynayamadım.
Çünkü inanın artık bana 60Hz kasıyormuş gibi geliyor, 144Hz resmen akıcı bariz şekilde.
Bunu bazı insanlar ayırt bile edemiyor ama birazda sizle alakalı bir durum.
Benim reflekslerim tepkilerim çok kuvvetlidir ve her şeye dikkat eden biriyim.
Arkadaşım mesela akıcı ama bence 144Hz için o kadar paraya deyipte 144Hz monitör alınmaz dedi.
Tam tersi ben artık 60Hz kullanamıyorum bile her şey kasıyormuş gibi geliyor.
Bundan sonra monitör değiştirirsem ya 2K 144Hz olacak yada 4K 144Hz olacak.
Artık asla ve asla 60Hz'e dönebileceğimi sanmıyorum, 144Hz monitörün kötü yanı nedir dersen panel farkı var ve buda renklere etki ediyor.
İnanın ilk başta banada Benq XL2411Z renk olarak kötü geldi ama 144Hz için kesinlikle katlanmayı tercih ediyorum.
1-2 yıl sonra 4K 144Hz monitörler yaygınlaşınca belki değiştirme gibi bir düşüncem var ama bakalım hayırlısı. :)

Kesinlikle bana göre fark var, Samsung 4K monitör alacaktım bizzat arkadaşım kullanıyor mükemmel bir renk kalitesi var.
Fakat ben 144Hz'de bariz derecede fark gördüğüm için 144Hz aldım.
Şuan 60Hz ile inanın oyun dahi oynayamıyorum, bilgisayarı aldıktan sonra ilk kez geçen hafta Playstation 4'ümü açtım ve Gta 5 oynadım, daha doğrusu oynayamadım.
Çünkü inanın artık bana 60Hz kasıyormuş gibi geliyor, 144Hz resmen akıcı bariz şekilde.
Bunu bazı insanlar ayırt bile edemiyor ama birazda sizle alakalı bir durum.
Benim reflekslerim tepkilerim çok kuvvetlidir ve her şeye dikkat eden biriyim.
Arkadaşım mesela akıcı ama bence 144Hz için o kadar paraya deyipte 144Hz monitör alınmaz dedi.
Tam tersi ben artık 60Hz kullanamıyorum bile her şey kasıyormuş gibi geliyor.
Bundan sonra monitör değiştirirsem ya 2K 144Hz olacak yada 4K 144Hz olacak.
Artık asla ve asla 60Hz'e dönebileceğimi sanmıyorum, 144Hz monitörün kötü yanı nedir dersen panel farkı var ve buda renklere etki ediyor.
İnanın ilk başta banada Benq XL2411Z renk olarak kötü geldi ama 144Hz için kesinlikle katlanmayı tercih ediyorum.
1-2 yıl sonra 4K 144Hz monitörler yaygınlaşınca belki değiştirme gibi bir düşüncem var ama bakalım hayırlısı. :)
Kardeşim bilgilendirme için teşekkürler. En iyi öğrenme yöntemi olan "deneyimle" bana olayı anlatmış oldun, sağolasın. :D

Kardeşim bilgilendirme için teşekkürler. En iyi öğrenme yöntemi olan "deneyimle" bana olayı anlatmış oldun, sağolasın. :D
Arkadaşın yorumuna bende katılıyorum. Ekran ve renk kalitesi sebebiyle 4K'yı tercih etmeme rağmen 144Hz'de oyun oynamak gerçekten çok daha güzel bir his veriyor. :)

Konu biraz hortlamış olacak ama olsun.Tabi siz kullanmışsınız ama Msi'ın modelin'de faz sayısı fazla ve kapasitörler daha iyi Asus'unkine göre. Tabi benim size lafım yok ama arkadaşlar yanlış bilgilenmesin.Bu arada dediğinizede katılıyorum Supremfx efsanedir.Bu arada hayırlı olsun.

güle güle kullan hayırlı olsun

ben i5 6500 stok fanı gtx 970 ile gta v ultrada bile 60 derece üstüne çıktığını görmedim ekran kartının işlemci ise 50 55 maximum

sen fan hızı oynamana gerek yok zaten o otomatikte ihtiyacı oldugu zaman çalışmakta herhalde benim ekran kartımın 60 geçmemesi nedeni msi olması :D

güle güle kullan hayırlı olsun

ben i5 6500 stok fanı gtx 970 ile gta v ultrada bile 60 derece üstüne çıktığını görmedim ekran kartının işlemci ise 50 55 maximum

sen fan hızı oynamana gerek yok zaten o otomatikte ihtiyacı oldugu zaman çalışmakta herhalde benim ekran kartımın 60 geçmemesi nedeni msi olması :D
Ekran kartları her markada farklı sıcaklıklar gösterebiliyor evet, Evga FTW modeli piyasadaki en hızlı fabrikasyon OC yapılmış olduğu için 2-3 derece fazla ısınması gayet normal bence zaten genelde herkes bu kartları 70-75 derece civarı kullanıyor, işlemci olarak ben 6700K ile sıvı soğutma ile oyunlarda en fazla 40 dereceyi görüyorum şuan yani gayet iyi bu değerler :)

Sisteminizdeki monitörün aynısını almayı düşünüyorum. Amaç salt oyun keyfi. Önerir misiniz? Size göre eksileri nelerdir acaba?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı