Allah'ın her şeye gücü yetiyorsa neden birinin ona kulluk etmesine ihtiyaç duyuyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İslam'ın üstünü Kur-an'ı Kerim'de cevabı yazmasına rağmen saçma sorular sorarak insanların aklını karıştırarak karalıyorlar. Ben buna kendimce Sahte İslam projesi diyorum. Mesela birçok sahte hadis var. Kur-an'ı Kerim okursan aradığın bu soruya neredeyse tüm surelerde cevap bulabilirsin. Hiçbir dine mensup olmasanız bile bir yaratanın olmaması sizce de aşırı mantıksız değil mi? Bir etrafınıza bakın, gök yüzüne bakın... Nasıl bir düzen ile yaratıldığımıza, nasıl bir mantık çerçevesinde belirli bir kanun ile yaratıldığımıza bakın. Aklımıza irademize bakın, bakın ki görün. Biz insanlar bunu düşünmek için yaratıldık. Dünyada yaratılmış en yüce akla sahip varlıklar biziz. Biz o kadar akıllı varlıklarız ki, hayvanların yaşam alanlarını sömürerek sahte medeniyet kuracak kadar. Sizce bunlar bir Bigbang patlamasının tesadüfü mü? Bu kadar çeşit oluşum bu kadar atomik yapılar bir yoktan var olma patlamasının tesadüfü mü? Bigbang patlaması da yaratanın bir lütfu idi belki de... Hiçbirini bilemeyiz. Ancak zamanla bileceğiz. İşte o zaman, kıyamet kopacak... Umarım faydalı olabilmişimdir.

Kendini yüce göstermek istiyor. Beni övün diyor kısaca.
Hiç ilgisi yok. Kulluk ettiğimizde bizim karakterimiz güzelleşir. Ahlaki değerlerimiz üst seviyeye çıkar. Namaz kıldığımızda kendimizle hesaplaşır, kurban kestiğimizde sosyalleşmeyi ve yardımlaşmayı öğreniriz, oruç tuttuğumuzda yine kendimizi bir üst seviyeye çıkarabiliriz. Bunlar sadece birer örnek. Kuran-ı Kerim'de sürekli görmüyor musun? vb. diye sorup farketmemizi izliyor.
Bizlere farkedin ve kendinizi hazırlayın diyor yani.

E9kLNw4XMAEbjmY

-
Doğuların ve batıların rabbi kim? Allah'tan başka tanrılar mı var? Yoksa, Allah kendi üzerine yemin eder mi? Hepsini geç, Allah yemin eder mi? Elle tutulur tek bir yeri bile yok...
-
Araplar çok şanslı. Çünkü trilyonlarca galaksi yaratan Allah'ın favorisi Dünyalı çöl bedevileri.
-
1630074293979.png

-
Resim

Aişe bile ayıkmış.

Hiç ilgisi yok. Kulluk ettiğimizde bizim karakterimiz güzelleşir. Ahlaki değerlerimiz üst seviyeye çıkar. Namaz kıldığımızda kendimizle hesaplaşır, kurban kestiğimizde sosyalleşmeyi ve yardımlaşmayı öğreniriz, oruç tuttuğumuzda yine kendimizi bir üst seviyeye çıkarabiliriz. Bunlar sadece birer örnek. Kuran-ı Kerim'de sürekli görmüyor musun? vb. diye sorup farketmemizi izliyor.
Bizlere farkedin ve kendinizi hazırlayın diyor yani.
Eğer sen bunları din olmadan yapmıyorsan o zaman senin kişiliğinde sorun var. Bu ahlak kuralları.
Çalma
Çırpma
Yardım et bunun gibi örnekler.
İslam'ın üstünü Kur-an'ı Kerim'de cevabı yazmasına rağmen saçma sorular sorarak insanların aklını karıştırarak karalıyorlar. Ben buna kendimce Sahte İslam projesi diyorum. Mesela birçok sahte hadis var. Kur-an'ı Kerim okursan aradığın bu soruya neredeyse tüm surelerde cevap bulabilirsin. Hiçbir dine mensup olmasanız bile bir yaratanın olmaması sizce de aşırı mantıksız değil mi? Bir etrafınıza bakın, gök yüzüne bakın... Nasıl bir düzen ile yaratıldığımıza, nasıl bir mantık çerçevesinde belirli bir kanun ile yaratıldığımıza bakın. Aklımıza irademize bakın, bakın ki görün. Biz insanlar bunu düşünmek için yaratıldık. Dünyada yaratılmış en yüce akla sahip varlıklar biziz. Biz o kadar akıllı varlıklarız ki, hayvanların yaşam alanlarını sömürerek sahte medeniyet kuracak kadar. Sizce bunlar bir Bigbang patlamasının tesadüfü mü? Bu kadar çeşit oluşum bu kadar atomik yapılar bir yoktan var olma patlamasının tesadüfü mü? Bigbang patlaması da yaratanın bir lütfu idi belki de... Hiçbirini bilemeyiz. Ancak zamanla bileceğiz. İşte o zaman, kıyamet kopacak... Umarım faydalı olabilmişimdir.
Bu konuda tüm iddaaların çürütüldü ya da düzeltildi ya da kabul edildi.

Evren kusursuz diyene entropinin ne demek olduğunu anlatıcam ama anlamayacak tabiki. Madem kusursuz yaratıldık neden genetik hastalıklar var diyeceğim bana imtihan diyecek. Anne karnında ölen bebeğin nasıl bir imtihanı var diye soracağım direk cennete gidecek diyecek. Yani sorulan sorulara hiçbir zaman cevap alamayacağım.

Evren kusursuz diyene entropinin ne demek olduğunu anlatıcam ama anlamayacak tabiki. Madem kusursuz yaratıldık neden genetik hastalıklar var diyeceğim bana imtihan diyecek. Anne karnında ölen bebeğin nasıl bir imtihanı var diye soracağım direk cennete gidecek diyecek. Yani sorulan sorulara hiçbir zaman cevap alamayacağım.
Efe Aydal'ın bununla ilgili sözünü paylaşınca da biz İslam düşmanı falan diyorlar. Öyleyse ben sizin gibilerin en şerefli düşmanıyım.

Kulluk edersen ne olur? Medeniyet olur, düzen olur, şirketler olur, yöneticiler olur, liderler olur. Senin olanı sana tekrar satar, bir de bununla mutlu olmanı sağlarlar. Milyonlarca insan ile aynı olmanı sağlayarak seni bir rutine indirgerler. Bir de günde 5 kez secde ettirir, bireyselliğini yok ederler.

Allah yok, o öldü. Hem de yüzlerce yıl önce ve biz yine her gün, yeni Allah'lar yaratmaya devam ediyoruz. Onları tanrımız yapıyor, bizim olanı onlara veriyoruz. Bundan da çok mutluyuz.

Tanrı ihtiyaç duymuyor ki ihtiyaç duyan kısım bizleriz. Bize cennet ve cehennem olmak üzere 2 seçenek sunuluyor. Oraya gittiğinde herkes cenneti seçmek ister adam enayi mi acı çeksin uzun zamanlarca. Tanrı sana sorduğu zaman seni neden buraya koyayım senin olayın ne dediğinde en azından bak ben bunları yaptım şunları bu şekilde yaptım bunu böyle düzelttim diyebilesin.

Eğer sen bunları din olmadan yapmıyorsan o zaman senin kişiliğinde sorun var. Bu ahlak kuralları.
Çalma
Çırpma
Yardım et bunun gibi örnekler.
Şu anda gördüğümüz insanların davranışlarıyla dini yadırgamak pek mantıklı değil. Bir kitap var ve şu şöyle yapılıyor diye anlatımı da yapılmış ama insanlar gerçekten buna uymayıp sıkıntı yaşanıyorsa bu kitabın ve anlatılanların yanlış olduğunu göstermez.

Yine şöyle ki bu ahlak kuralları nereden gelmiş sence?
Mesela ahlak senin için nedir?
Sınırları nedir?
Mesela ahlak dediğin şey eğer x şeye karşı olmaksa benim ahlak düşünceme göre insanlar şunu yapmakta özgürlerdir diyebilirim ben de ve konuyu bir üst konuya taşıyabilirim.

Peygamberler aracılığıyla bu böyle yerleşmiş. İlk insandan bu yana bu böyle.
Toplumsal kurallar böyle gelişmiş. Sonra yazıya dökülmüş kanunlardan bahsedebiliriz yine.
Kısaca insan olabiliriz ama yamyamlık da bir gerçek... Ahlaki değerlerden uzak bir yetiştir bakalım insanı... Neye dönüşüyor! İnsan ilk yaratıldığında ahlaktan yoksun olsaydı bu şekilde olamazdı.
Hristiyanlarda da bu değerler var ve yahudilerde de. Çünkü temelde ilahi bir mesajla yerleşmiş bu değerler. Daha kitap gönderilmeyen sayamadığımız kadar peygamber geldiğini düşünürsek tüm insanlığa bu değerler parça parça işlenmiş ve Kur'an bunun sonuncusu ve tamamlayıcısıdır.

İnanmıyorsan da söylemen gerekiyor ki boşa yazmak istemiyorum. İnanmayana her şey boştur çünkü.

Allah'ın hiçbir şeye muhtaç olmadığını, kainata ve içindeki faaliyetlere bakan bir insan görebilir. Biz bir düşünelim, dünyaya gelmeden önce kainatın neyi eksikti de biz geldikten sonra tamamladık. Veya ibadetimizle ne yapıyoruz ki Allah'ın herhangi bir ihtiyacı görülüyor.

Allah her şeyi kemaliyle bilendir. Ama bu bilmesi bizi yönlendirmesi anlamına gelmemektedir. Çünkü O'nun ilmi ezelidir. Yani geçmiş, gelecek ve şimdiki zamanı aynı anda müşahede eder. Ve herkes vicdanen bilir ki, istediğim şeyi yaparım, konuşurum istemediğim şeyi yapmam. Bu kaideye göre Allah bizim ne yaptığımızı bilir. Ama biz de yaptığımız şeyin irademizle olduğunu vicdanen ve aklen biliriz.

Allah bizi kendisini tanımak ve kendisine layık olacak şekilde ibadet etmek için yarattı. Bu vazifeyi yerine getirecek alet ve cihazları da yaratmıştır. Yani bizden istenen şeyler ile bunları karşılayacak sermaye muvazenelidir. Burada herhangi bir adaletsizlik olmadığını bütün insaf ve vicdan ehli bilir. Fakat Allah'ın bizi yaratırken bize sorup sormaması ise, tamamen Allah'ın iradesini kısıtlamak anlamına gelir.

Oysa alimlerimizin ittifakı ile "Allah, la yüsel"dir. Yani yaptığı işlerden sorguya çekilmez. Ama kainatta yaptığı ve yarattığı herhangi bir hadisenin hikmetsiz veya adaletsiz olduğuna dair hiç kimse ağzını açamamaktadır. Çünkü, kainatta hikmetsiz ve abes olabilecek bir durum yoktur. Bütün kainatı didik didik araştıran bilim adamları bu ilahi hikmet karşısında hayrete düşmektedir.

Allah'ın insanı yaratmasının çok hikmetlerinden birisi ibadettir. Çünkü:

1.
Allah insanı imtihan için yarattı. Bu hikmet insanın yaratılmadan olamayacağı kesindir.

2. Allah kainatta tecelli ettiği cemal ve kemalini hem kendisi -kendine mahsus bir şekilde- görmek hem de başkalarının gözüyle görmek istiyor. Başkasının görmesi derken bunların başında insan gelmektedir. Bu hikmet de yine insanın yaratılmasını gerekli kılıyor.

3. İbadet için yarattı. Bu hikmetin yerine gelmesi için var olan birisi gerektir. Yaratılmadan ibadetin yerine gelmesi mümkün değildir. Burada yaptığımız ibadetin miktarına göre cennetteki yerimiz hazırlanıyor.

4. Allah'ın her şeyden daha büyük olduğunu ilan etmek ve Allah'ın emirlerini yaymak. Bu hikmetin yerine gelebilmesi için, hem tebliğ edenin hem de tebliğ edilenin yaratılması icap eder.

5. Bir çekirdeğin ağaç olması için toprağa girmesi gerektiği gibi, insanın da yetişip olgunlaşmsı ve terakkisi için dünya tarlasına gönderilmiştir.

6. Eğer başka alemde yaratılsaydık o zaman da neden bu alemde yaratıldık diye sormamız gerekecekti. İnsan için en mükemmel imtihan salonu bu olduğu için buraya gönderildik denilebilir.

İşte tüm kainatta rastlanılamayan hikmetsiz iş ve fiillere elbette şeriatta da rastlanmaz. Yani bizim taşıyamayacağımız işleri Allah bize yüklemez. Bütün hayvanlara, bitkilere ve cansızlara vazifeler yükleyen Allah, elbette bize de bazı vazifeler yükleyecektir. Yoksa tüm kainatta mevcut olan hikmet, insanlar yönünden abes olacaktı. Hiçbir işinde abesiyet ve çirkinlik olmayan ve bu gibi şeylerden münezzeh olan Allah, elbette insanlara da taşıyabilecekleri bir yükü yüklemesi gerekmektedir.

Kâinatın ömrü milyarlarca yıl ile ifade ediliyor; insanlık âleminin ömrü ise bin seneyle ifade ediliyor. Henüz insan nevi yaratılmadan, bu hadis-i kudsîde verilen haber, öncelikle melekler âlemine bakıyordu. Allah'ı bilen, eserlerini temaşa ve tefekkür eden, O'na isyandan uzak bu mübarek varlıklar, hadis-i kudsîde verilen haberi ibadetleriyle, tesbihleriyle, itaatleriyle, marifet ve muhabbetleriyle tahakkuk ettirmiş oluyorlardı. Hayvanlar âlemi de yaratılış gayelerine tam uygun bir hayat sürmekle, ruhları yönüyle, melekleri andırıyorlardı. Bitkiler âlemi ve cansız varlıklar da mükemmel bir itaat ile vazife görüyorlardı.
Kaynak: Allah her şeyi biliyorsa, hiçbir şeye ihtiyaç duymuyorsa neden insanı yarattı? | Sorularla İslamiyet

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı