Allah'ın her şeye gücü yetiyorsa neden birinin ona kulluk etmesine ihtiyaç duyuyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Paradoks oluşuyor bu durumda en basitinden. Ben ne yapacağımı bilmiyorum ama Allah biliyor. Beni yaratan o ve ona inanmadığım için cehenneme gideceğim. En başından niye yaratıldım?

Sence hiç var olmamak mı? Yoksa cennete gitme ihtimalinin olması mı? Ben imtihana tabii tutulup cennete gitmeye çalışmak isterdim.

Sence hiç var olmamak mı? Yoksa cennete gitme ihtimalinin olması mı? Ben imtihana tabii tutulup cennete gitmeye çalışmak isterdim.
Benim mentalitem ise şu şekilde. Cennet veya cehenneme gideceğim garanti değil. Elimde olan tek şey bu hayatım ve olmayan bir yaratıcıya tapınmakla elimde olan tek hayatı heba edemem.

Benim mentalitem ise şu şekilde. Cennet veya cehenneme gideceğim garanti değil. Elimde olan tek şey bu hayatım ve olmayan bir yaratıcıya tapınmakla elimde olan tek hayatı heba edemem.
Yaptığımız ibadetlerin dünyamızı heba ettiğini düşünmüyorum; aksine en basitinden bana planlı olmayı, sağlıklı ve insan haklarına dikkat eden bir birey olmayı öğrettiğini düşünüyorum.

Tanrı sevgiyi yaratmadan da sevgiyi yaratmaya muktedirdir.

Tanrı tahayyülünüz; her şeyin dışında, yarattıkları ile alakasız bir varlık sanirım. Tanrı, sonsuz bir sevgiye sahiptir. Ve onun bu sonsuz sevgisi yaratıma vesile olmuştur. Yarattiklarına da bir sürü nimet bahşetmiştir. Önce Tanrı vardı ve sevgiyi yarattı gibi bir bağlantıyı nasıl kuruyorsunuz?

Sürekli bahsettiğiniz onun her şeye gücünün yetmesi, zaten iradeye ihtiyaç duyar. Lakin onun iradesi neticesinde oluşan yaratma eylemi, onun kula ihtiyacı sebebiyle olmak zorunda değildir.

Yaptığımız ibadetlerin dünyamızı heba ettiğini düşünüyorum; aksine en basitinden bana planlı olmayı, sağlıklı ve insan haklarına dikkat eden bir birey olmayı öğrettiğini düşünüyorum.
Ben öyle düşünmüyorum. Her müslüman iyi bir insan olmadığı gibi her ateist/deist de kötü bir insan değildir. Benim iyi bir insan olmam için kurallara ya da üstün bir varlığa ihtiyacım yok. İyi bir insansam, iyi bir insanımdır bu kadar basit.

Allah'ın her şeye gücü yetiyorsa niye Technopatta böyle konular açılıyor. Sonra herkes kendi fikrini savunmak için sayfalarca yazı yazıyor. Sonra birbirlerine hakaret edecek dereceye geliyorlar. Sonra da konu kilit yiyor?

Ben öyle düşünmüyorum. Her müslüman iyi bir insan olmadığı gibi her ateist/deist de kötü bir insan değildir. Benim iyi bir insan olmam için kurallara ya da üstün bir varlığa ihtiyacım yok. İyi bir insansam, iyi bir insanımdır bu kadar basit.
Ben de biraz farklı düşünüyorum sizden.Bir insanı iyiyse iyi kötüyse kötü yanlış bir yaklaşım bana göre.Yıllarca kötülük yapmış,cinayet işlemiş,zorbalık yapmış insanlar bunun cezasını bir nebze hapiste görünce çıkınca çok farklı melek gibi bir insan olabiliyor.

Allah'ın her şeye gücü yetiyorsa niye Technopatta böyle konular açılıyor. Sonra herkes kendi fikrini savunmak için sayfalarca yazı yazıyor. Sonra birbirlerine hakaret edecek dereceye geliyorlar. Sonra da konu kilit yiyor?
Ne yapsın?
"Burada kafirler var. Derhal tez vakte kapatılsın bu internet." mi desin? 😂 😂

Ben de biraz farklı düşünüyorum sizden.Bir insanı iyiyse iyi kötüyse kötü yanlış bir yaklaşım bana göre.Yıllarca kötülük yapmış,cinayet işlemiş,zorbalık yapmış insanlar bunun cezasını bir nebze hapiste görünce çıkınca çok farklı melek gibi bir insan olabiliyor.
Tabiki öyle birşey iddaa etmiyorum. Bir insan kötüyse hep kötü kalacak demek istemedim. Bahsettiğim şey daha genel ortalama diyelim. Bu dünyada ne mükemmel derecede iyi ne de mükemmel derecede kötü bir insan vardır sonuçta.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı