Allah'ın her şeye gücü yetiyorsa neden birinin ona kulluk etmesine ihtiyaç duyuyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Allah bunun cevabını vermediğine göre Kur'an-ı Kerim'de, Kulları sorgulasın istiyor olabilir.

Dinlerle aram olmayan ben;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yarım okuyup anlamaya çalışılmasa ne güzel olacak. Ayet öncesinde öğütlere uymaktan, ayet sonrasında da insanın rizkına ihtiyacı olmadiğından bahseder. Oradaki ibadet ve kulluk özü bulmak için yani insan için gereklidir. Ibadet ve kulluk söylenenlere uymaktır. Ayrıca başka bir yerde insandan halife diye bahsetmektedir. Bütünsel olarak anlamadan çıkarım yapmak pek de doğru yollara götürmez.
Tefsir ilmi neden vardır? Kur'an'ı açıklamak için. Tefsir ilmi ile Kur'an'ın açıklandığı birçok kaynak mevcuttur ve bu kaynakları incelediğimizde aynı ayetlerin farklı şekillerde açıklandığını görürüz. Bu ayet de bahsettiğiniz şekilde açıklanabileceği gibi benim yazdığım şekilde de açıklanabilir / yorumlanabilir. Tek anlam üzerinde durmaya gerek yok. Kur'an'ı her okuduğunda yeni şeyler keşfettiğini söyleyen insanlar da bunu boşuna söylemiyor. Neyin nasıl açıklandığına 'anlamdan saptırmıyorsa' pek takılmamıza gerek yok.

Tefsir ilmi neden vardır? Kur'an'ı açıklamak için. Tefsir ilmi ile Kur'an'ın açıklandığı birçok kaynak mevcuttur ve bu kaynakları incelediğimizde aynı ayetlerin farklı şekillerde açıklandığını görürüz. Bu ayet de bahsettiğiniz şekilde açıklanabileceği gibi benim yazdığım şekilde de açıklanabilir / yorumlanabilir. Tek anlam üzerinde durmaya gerek yok. Kur'an'ı her okuduğunda yeni şeyler keşfettiğini söyleyen insanlar da bunu boşuna söylemiyor. Neyin nasıl açıklandığına 'anlamdan saptırmıyorsa' pek takılmamıza gerek yok.

Kanıt diye sunup, sonra laf çevirmeyiniz. Ayrıca o ayeti anlamak için tefsire de gerek yok, önünü arkasını okusanız yeter. Uzatmaya gerek yok. Manasız bir tartışma.

Kanıt diye sunup, sonra laf çevirmeyiniz. Ayrıca o ayeti anlamak için tefsire de gerek yok, önünü arkasını okusanız yeter. Uzatmaya gerek yok. Manasız bir tartışma.
Fakat üzülüyorum. Kendinizi kısıtlıyor olmanız gerçekten üzücü. Lütfen lafı nerede çevirdiğimi açıklar mısınız? Yanlış bilgi aktarımı olmaması açısından bana yardım etmenizi rica ediyorum.

"Yaratmadan yaratım" mantık neresinde? Uzun yazinca anlamlı mı oluyor?
Her şeye gücü yetmiyor muydu, kadirimutlak değil miydi? Tüm argümanım bunu üzerine kuruluydu zaten, keşke ilk mesajımı sindirerek ve anlayarak okusaydınız. ''Yaratmadan yarattıklarım nasıl olur?'' bu bizim ilgileneceğimiz bir sonuç, çünkü bize saçma, anlamsız ve mantıksız geliyor, fakat Tanrı kadirimutlak. Yaratmadan da yarattıklarının eylem almasını sağlayabilir.

Uzun yazmayı kendimi en iyi şekilde ifade edebilme, anlatabilme adına yazıyorum ve anlamsız bir tane bile bir şey yazmadım. Kısa yazarsam sizin yarattığınız gibi birtakım belirsizlikler yaratabilirim ve bir tartışmada kesinlikle kaçınılması gereken bir durumdur bence bu.

En çok öven ve en az öven arasındaki milyarlarca insan da arafta kalıyor galiba :D
Aslında burada Tanrı(lar)'nın düşüncesini söylemek istedim. Şöyle bir düzeltme yapayım; Tanrı(lar)'yı övenler onun dediklerini yerine getirenler cennete, ona karşı gelen onunla dalga geçenler ise cehenneme atılacak.

''Yaratmadan yarattıklarım nasıl olur?'' bu bizim ilgileneceğimiz bir sonuç, çünkü bize saçma, anlamsız ve mantıksız geliyor, fakat Tanrı kadirimutlak.

İyi o zaman ben de şöyle uydurayım; belki de biz onun yaratmadan yarattıklarındanız. Onun yaratmadan yaratma şekli budur. "Yaratmadan yaratmak", "Tanrı kendinden büyük bir güç yaratabilir mi?"nin ikinci versiyonu galiba.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı