Allah'ın her şeye gücü yetiyorsa neden birinin ona kulluk etmesine ihtiyaç duyuyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam İslam'a göre kader anlayışı sizin dediğini gibi değil tanrı geleceği görebildiği için mantıken sizin yapacaklarınızıda biliyor yani ne kadar seçim yapma hakkınız yok gibi gözükse de aslında doğuştan gelen bir seçim var Allah'ın kaderinden Allah'ın kaderine kaçma tabiri oradan geliyor.

İnsanın kendi cüzi iradesi olsa bile yine iradesini kullanarak yaptığı seçimleri o yaratılmadan önce bilmesi gerekir değil mi Allah'ın? Biliyor ise yaptığımız hiçbir işin anlamı yok mudur?

İnsanın kendi cüzi iradesi olsa bile yine iradesini kullanarak yaptığı seçimleri o yaratılmadan önce bilmesi gerekir değil mi Allah'ın? Biliyor ise yaptığımız hiçbir işin anlamı yok mudur?

Misal sen bir sınava gireceksin.
Öğretmen kitaptan çalışın gelin dedi. Gerekirse konu anlatımını dinleyin dedi.
Sen bunları yaptın.
Sınav önüne geldi.
Her sorunun 3 şıkkı var.
Bu 3 şıktan birini seçeceksin. Ya da soruyu boş bırakacaksın.
Bu da senin sınav puanını etkileyecek.
Durum aynı bu.
Hayatımızda karar vermemiz gereken zamanlar her zaman var, var olacak.
Bunlarda belli şıklar olacak.
Bunlardan birini seçeceğiz. Ya da seçmeyeceğiz.
Yaratan bizim önümüze çeşitli şıklar sunuyor. Bu şıklar çerçevesinde bir karar vereceğiz.
Her halükarda tahmin edilebilir bir şey. Ne söyleyeceğimiz, ne karar vereceğimiz.

@332579 sorduğunuz soru bir ressamın çizdiği resme bakıp çizerken neyi düşündüğünü sormak ile aynı. Bu sorunun cevabını ya kendi kendine cevaplamaya çalışacaksın ya da sorunun muhhattabı olan Tanrı cevaplayacak ama böyle bir şeyin ömrün boyunca olmayacağını bil. Ayrıca Tanrı mutlak güç sahibi olan bir varlık. Her şey onun istemesi ile hayat buluyor ve ondan bu olaylar sonucunda hiçbir şey eksilmiyor.

Misal sen bir sınava gireceksin.
Öğretmen kitaptan çalışın gelin dedi. Gerekirse konu anlatımını dinleyin dedi.
Sen bunları yaptın.
Sınav önüne geldi.
Her sorunun 3 şıkkı var.
Bu 3 şıktan birini seçeceksin. Ya da soruyu boş bırakacaksın.
Bu da senin sınav puanını etkileyecek.
Durum aynı bu.
Hayatımızda karar vermemiz gereken zamanlar her zaman var, var olacak.
Bunlarda belli şıklar olacak.
Bunlardan birini seçeceğiz. Ya da seçmeyeceğiz.
Yaratan bizim önümüze çeşitli şıklar sunuyor. Bu şıklar çerçevesinde bir karar vereceğiz.
Her halükarda tahmin edilebilir bir şey. Ne söyleyeceğimiz, ne karar vereceğimiz.

Öğretmen benim cevap vereceğim şıkkı bilmiyor ama Allah biliyor değil mi?

Öğretmen benim cevap vereceğim şıkkı bilmiyor ama Allah biliyor değil mi?

Hocam bu neredeyse aynı bir durum.
Öğretmeni bir imge olarak kullandım.
Sen sınava iyice çalışıp kitabın tümünü kavradıysan öğretmenin de senin vereceğin cevabı az çok bilmez mi?

@osmankrcr72 dostum sen hayatın boyunca milyonlarca seçim yapabilirsin ve bu yaptığın seçimler seni birbirinden farklı hayatlara sahip olmanı sağlayabilir ve Tanrı bu olasılıklar sonucunda olacak şeylerin hepsini biliyor. Burada da paralel evrene benzer bir kavram çıkıyor ya da direkt olarak paralel evren kavramı. Benim kendi yaptığım araştırmalar beni bu sonuca getirdi en azından.

Hocam bu neredeyse aynı bir durum.
Öğretmeni bir imge olarak kullandım.
Sen sınava iyice çalışıp kitabın tümünü kavradıysan öğretmenin de senin vereceğin cevabı az çok bilmez mi?

Öğretmen benim ne kadar çalıştığımı bilemez ve öğrenmek için sınav yapar. Ama sonuçlarını bildiğin sınavı yapmazsın değil mi?
@osmankrcr72 dostum sen hayatın boyunca milyonlarca seçim yapabilirsin ve bu yaptığın seçimler seni birbirinden farklı hayatlara sahip olmanı sağlayabilir ve Tanrı bu olasılıklar sonucunda olacak şeylerin hepsini biliyor. Burada da paralel evrene benzer bir kavram çıkıyor ya da direkt olarak paralel evren kavramı. Benim kendi yaptığım araştırmalar beni bu sonuca getirdi en azından.
Ben de bundan bahsediyorum zaten. Yapacaklarım ortadaysa neden sınavdayım?

@osmankrcr72 dostum sen düşüncelerini açığa vurmadığın sürece biz senin ne düşündüğünü bilmezken en son bizimle 1500 sene önce konuşan Tanrı'nın her birimizden ne istediğini nereden bileceğiz ona sormadan? Bizden ne istediğine dair cevap almak için Kuran mealini oku, belki bir cevap bulursun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı