Altay Tankı 2023'te TSK envanterine girecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli ve milli tank projesi Altay'la ilgili "Altay Tankı'nı 2023'ün başında orduya teslim edeceğiz." dedi.

Altay Tankı'nın yıllardır ertelenmesinin sebebi motor sıkıntısıydı. Geçtiğimiz aylarda BMC Power'ın BATU isimli 1500 beygirlik motoru üretmesi ve ilk kez çalıştırmasıyla beraber Altay'ın motor sıkıntısı da çözülmüş oldu.

1625230490181.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şahsi düşüncemi paylaşacak olursam, Altay Tankı 2022'nin ilk ya da ikinci çeyreğine kadar seri üretime sokulup orduya teslim edilebilecek seviyede. Teslim tarihinin 2023 olarak açıklaması bence tamamen 2023 yılında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bunu neye göre söylediniz? Kaynak?

Altay tankı modern ve sınıfında iyi bir tank ama rant uğruna projenin içine ettiler.

Hocam inceleme yaptım, teknik detayları paylaşmadım. Zırh ve tank hakkında az çok şey bilseniz siz de bana katılırsınız. Bana Leopard 2A7+ veya M1 Abrams tankları ile Altay tankının kapışmasında Altay tankının yenilmeyeceğini söyleyebilir misiniz? Az çok zırh tasarımlarına bakarak bunu çıkarabilirsiniz. 2. dünya savaşından sonraki tanklara benziyor. Eğim verip efektif zırhı arttırmak yerine düz panel koymuşlar. Özellikle donanımları da saklamamışlar ki rahatça zarar görsünler. Taret de çok yukarıda, oraya bir RPG-7 isabet ederse tankı imha eder.

Leopard 2A7+

Leopard_2_A72C_Eurosatory_2010.png

M1 Abrams

1280px-XM-1_Abrams_during_a_demonstration_on_the_test_range_of_Fort_Knox%2C_1979.jpg

Altay

Kaynak görüntüyü göster

Hocam inceleme yaptım, teknik detayları paylaşmadım. Zırh ve tank hakkında az çok şey bilseniz siz de bana katılırsınız. Bana Leopard 2A7+ veya M1 Abrams tankları ile Altay tankının kapışmasında Altay tankının yenilmeyeceğini söyleyebilir misiniz? Az çok zırh tasarımlarına bakarak bunu çıkarabilirsiniz. 2. dünya savaşından sonraki tanklara benziyor. Eğim verip efektif zırhı arttırmak yerine düz panel koymuşlar. Özellikle donanımları da saklamamışlar ki rahatça zarar görsünler. Taret de çok yukarıda, oraya bir RPG-7 isabet ederse tankı imha eder.

Leopard 2A7+

Eki Görüntüle 1372252

M1 Abrams

1280px-XM-1_Abrams_during_a_demonstration_on_the_test_range_of_Fort_Knox%2C_1979.jpg

Altay

Kaynak görüntüyü göster
Hocam attığınız fotoğraf ilk prototiplerden o tam hazır olmadan aceleye gitirilip tanıtıldı hatta tanıtım filminde tankın ön alt kısmında zırh arasında çatlak görünüyor. Bunun üzerine çok değişiklik yapıldı ve otokar hala da geliştirmeye devam ediyordu proje BMC'ye verilene kadar.
Preoje BMC'ye devredildi ve bu harika proje rafa kaldırılmış oldu. Hala ortada tank yok ve BMC henüz prototip bile üretemedi. Tek yaptığı şey Otokar'ın ürettiği 4 tanka görsellik katmak oldu.

Altay için aktif zırh koruma projesi de var.

1651100199372.png

Son düzenleme:
Hocam attığınız fotoğraf ilk prototiplerden o tam hazır olmadan aceleye gitirilip tanıtıldı hatta tanıtım filminde tankın ön alt kısmında zırh arasında çatlak görünüyor. Bunun üzerine çok değişiklik yapıldı ve Otokar hala da geliştirmeye devam ediyordu proje BMC'ye verilene kadar.
Preoje BMC'ye devredildi ve bu harika proje rafa kaldırılmış oldu. Hala ortada tank yok ve BMC henüz prototip bile üretemedi. Tek yaptığı şey Otokar'ın ürettiği 4 tanka görsellik katmak oldu.

Altay için aktif zırh koruma projesi de var.

Eki Görüntüle 1372271

Hocam zırh konusu normalde sorun olmaz, bunu Orta Doğu'da kullanacağız ki çoğunlukla TOW veya anti-tank başlıklı RPG'lere sahip düşmanlar olacaktır. Yani HEAT mermilere göre tasarlanır. Reaktif paketler kullanıyoruz ama bir yere kadar dayanacaklardır. Olmasa bile bu paketler kolayca kırılabilir. Yüksek ihtimalle bor karbür NERA zırhlar kullanılacaktır ki bu da iyi bir şey.

Fakat diğer tanklarla yapılan muharebeler de göz önüne alınmalı. Bor karbür aşırı kırılgan olduğu için yanak kısmına yapılan bir atış darbe alan her bir plakayı kırar. Bu da art arda yapılan atışlara karşı zafiyet oluşturur. Yaklaşık tüm yanak zırhı 550mm RHA-NERA kompozit olacak (M1 Abrams 950mm kompozit kullanıyor) ve zırh özellikleriyle efektif zırhın bu olduğunu söyleyemeyiz ama özellikle Almanların kullandığı SABOT mermilere karşı aşırı dayanıksızdır. Tavan zırhı özellikle hava kuvvetlerine karşı güçlüdür. Yan zırhları ise reaktif korumaya sahiptir fakat kinetik enerjili mermilere karşı sadece çelik olduğu için çabucak delinir. Neyse ki mühimmat özel odalarda tutuluyor ki infilak etmesi halinde çok zarar vermez.

Zırhı bir kenara bırakırsak üretimi Türkiye için aşırı zor. 2. sınıf bir ülkeyiz ve ekonomimiz her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Bu tankın maliyeti ise en iyi olasılıkta 11-12 milyon $ civarı. Ve bunu kolaylıkla üretebilecek bir teknolojimiz yok. Motor falan bahane, istesek her türlü hareket ettiririz. Türkiye böyle bir tank üretecek altyapıya sahip değilken birden tank diye tutturmamız pek de iç açıcı değil. Şuan yaptığımız atölyede Ferrari seri üretmeye çalışmak. Diğer konulara ise girmek istemiyorum.

Türkiye'nin hiçbir tank programı olmadığı ve mevcut tankların da eski nesil tanklar olması ile deneyimsiz olduğumuzu biliyoruz. Yani sıfırdan tank tasarlamak istiyorsak kendi başımıza değil de yurt dışından deneyimli ve saha tecrübesi olan kişileri getirmeliyiz. Tabii ki bu tankı iyi düşünülmüş tarafları var ama kesinlikle hatalı bir tank. İlk tanka göre çok da kötü değil ama daha iyisini yapabilirdik.

Fotoğraflara bakarak tank karşılaştırmak da güzel bir yöntemmiş.

Ya sabır...

Hocam okursanız anlarsınız ki sadece örnek vermek amacıyla paylaştım. Yok L2A7+ daha güzel gözüküyor, daha iyidir demiyorum. Zırh, bileşen, taret vb. şeylerin tasarımlarından örnek verdim, az çok bakarsanız hataları fark edersiniz.

Geri
Yukarı