Altay Tankı 2023'te TSK envanterine girecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli ve milli tank projesi Altay'la ilgili "Altay Tankı'nı 2023'ün başında orduya teslim edeceğiz." dedi.

Altay Tankı'nın yıllardır ertelenmesinin sebebi motor sıkıntısıydı. Geçtiğimiz aylarda BMC Power'ın BATU isimli 1500 beygirlik motoru üretmesi ve ilk kez çalıştırmasıyla beraber Altay'ın motor sıkıntısı da çözülmüş oldu.

1625230490181.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şahsi düşüncemi paylaşacak olursam, Altay Tankı 2022'nin ilk ya da ikinci çeyreğine kadar seri üretime sokulup orduya teslim edilebilecek seviyede. Teslim tarihinin 2023 olarak açıklaması bence tamamen 2023 yılında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili. Siz ne düşünüyorsunuz?

Temenni ettiğim için bekleyip görelim dedim zaten. Kesin girseydi kesin girecek derdim. Açıklamaya da inanıyorum. Bekler görürüz acelesi yok.
Hangi açıklama peki? Kaç senedir yapılan açıklamalar mı?

Bir projede siyasilerin değil, projeyi yöneten mühendislerin ve bilgili kişilerin dediklerine bakın. Siyasilerin hangisi Altay tankıyla ilgili bir şey biliyor? Tankların ne zaman ortaya çıktığını bile bilmeyen adamlardan bu konu hakkında bilgi beklemek garip. Her işi bilenine bırakın. Görecek bir şey yok, 1 yıldan az bir süre kalmış. Daha ortada adam akıllı bir şey yok.

Bu proje düzgün yönetilirse gerçekleşir ama 2023 yılında envantere giremez. Projeyi desteklemek tabii ki herkes için önemli bir şey ama siyasilerin propagandalarına kanmayın onu diyorum. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, yanlış bir şeye "yanlış" demeyi öğrenmeniz lazım.

Artık SİHA, MMU, ATAK 2 projeleri de risk altında, S-400 ambargosu nedeniyle NATO ülkelerinden motor alamıyoruz, Ukrayna'dan alınacaktı Ukrayna da işgal edilince o seçenek de büyük ihtimalle yattı.

S-400'ümüz hayırlı olsun. Bir sürü proje göz göre hiç oldu.

@dogant S-400 depoda yatıyor sanırım. Tam bilmiyorum ama kullanılmayan şey için dünya kadar para döküldü ve o kadar proje hiç edildi.
Aktif diyorlar da hiç inandırıcı gelmiyor bana. Bildiğim kadarıyla F-35 için Türkiye ile ABD müzakere edecekler tekrardan, pek sanmıyorum ama umarım F-35'leri vermeye razı olurlar ve yaptırımları kaldırırlar. Patriot alsak da yeter zaten yerli HSS'ler de yakında devreye girecek.

Haberler doğru ise ABD müzakereyi kabul ettiğine göre aktif edilmemiş olabilir.

Giden S-400'e verilen para olsun zararın neresinden dönersen kar. Gerçi az bir para da değil ama bir inat uğruna gitti o kadar para.

@dogant bizim halkımız da sevinip duruyor S-400 falan falan diye.
Sevinenler S-400 yüzünden neler kaybettiğini bilmiyorlar. 3 yıl önce söylediğim her şey gerçekleşti.

İktidarın da bir yandan işine geldi gerçi, ambargolar ile halka batı düşmanlığını iyice empoze etti ama bu ambargolar tamamen iktidarın inatlaşması neticesinde olmuştu. Asıl hedef Türkiye'yi batıdan uzaklaştırıp izole bir orta doğu devletine dönüştürmek bu sayede kimseye hesap vermeyecekler.

Artık SİHA, MMU, ATAK 2 projeleri de risk altında, S-400 ambargosu nedeniyle NATO ülkelerinden motor alamıyoruz, Ukrayna'dan alınacaktı Ukrayna da işgal edilince o seçenek de büyük ihtimalle yattı.

S-400'ümüz hayırlı olsun. Bir sürü proje göz göre hiç oldu.

Akıncı-B Pratt-Whitney PT6 motoruyla tanıtıldı. Yine genel kanı, Kanada başta olmak üzre çeşitli ürün ithal ettiğimiz ülkelerle ilişkilerin düzelmeye başladığı / başlayacağı yönünde.

Hiçbir projenin hiç olduğu yok. Onca motor ve üretim yatırımı boşuna yapılmadı. Bunlar uzun vadeli yatırımlar. Şu an Anka ve Aksungur, TEI'nin PD motorları ile uçuyor. Bu motorlar yakında Akıncı'ya da entegre edilecektir.

Bunun yanında Baykar'ın MIUS'u geliştirdiği gibi TUSAŞ'ın da jet motorlu bir otonom sistem üzerinde çalıştığını biliyoruz. Bu noktada da TUSAş ve TEI'nin motor AR-GE girişimlerinin olduğunu düşünmek, yanlış olmaz sanırım.

Ki, her şeyi de S400'e bağlamayın. Kanada mesela, ambargoyu Ermeni lobisi nedeniyle koydu.

Akıncı-B Pratt-Whitney PT6 motoruyla tanıtıldı. Yine genel kanı, Kanada başta olmak üzre çeşitli ürün ithal ettiğimiz ülkelerle ilişkilerin düzelmeye başladığı / başlayacağı yönünde.

Hiçbir projenin hiç olduğu yok. Onca motor ve üretim yatırımı boşuna yapılmadı. Bunlar uzun vadeli yatırımlar. Şu an Anka ve Aksungur, TEI'nin PD motorları ile uçuyor. Bu motorlar yakında Akıncı'ya da entegre edilecektir.

Bunun yanında Baykar'ın MIUS'u geliştirdiği gibi TUSAŞ'ın da jet motorlu bir otonom sistem üzerinde çalıştığını biliyoruz. Bu noktada da TUSAş ve TEI'nin motor AR-GE girişimlerinin olduğunu düşünmek, yanlış olmaz sanırım.

Ki, her şeyi de S400'e bağlamayın. Kanada mesela, ambargoyu Ermeni lobisi nedeniyle koydu.
Anlatamıyorum gerçekten, yerli motor için de yurt dışından destek alıyoruz ve bu desteklerini çekiyorlar. Bizim sıfırdan tamamen öz kaynaklarla bu motorları üretmemiz pek mümkün görünmüyor kısa vadede. Aşırı pahalı bir iş motor üretmek ayrıca hazırı varken de bu konuya bu kadar yatırım yapmak yerine o kaynak başka alanlara aktarılabilir.

Gerçekten anlatamıyorum, artık o motorları vermeyecekler, Kanada Pratt-Whitney PT6 motoru vermeyecek tıpkı Almanya'nın Altay tankı için Leopard 2A4 motorunu vermeyeceği gibi.

Havuz medyasına bakarsak her şey çok iyi ilerliyor zaten.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı