Altay Tankı 2023'te TSK envanterine girecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli ve milli tank projesi Altay'la ilgili "Altay Tankı'nı 2023'ün başında orduya teslim edeceğiz." dedi.

Altay Tankı'nın yıllardır ertelenmesinin sebebi motor sıkıntısıydı. Geçtiğimiz aylarda BMC Power'ın BATU isimli 1500 beygirlik motoru üretmesi ve ilk kez çalıştırmasıyla beraber Altay'ın motor sıkıntısı da çözülmüş oldu.

1625230490181.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şahsi düşüncemi paylaşacak olursam, Altay Tankı 2022'nin ilk ya da ikinci çeyreğine kadar seri üretime sokulup orduya teslim edilebilecek seviyede. Teslim tarihinin 2023 olarak açıklaması bence tamamen 2023 yılında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili. Siz ne düşünüyorsunuz?

Verdikleri tarih geldiğinde 2 yıl erteliyorlar, 2025 geldiğinde 2027 haberleri çıkacak.

Yerli motor falan da koca bir yalan, MTU motorun başka alternatifi yok Altay tankı için, bu motoru bizde üretecek alt yapı yok ki es keza ürettiniz diyelim en ufak bir değişiklikte ( boyut olarak) tankı yeniden tasarlamanız lazım, prototip bile üretmeyen BMC de bu işi beceremez.

Yine söylüyorum MTU motoru Almanya vermediği sürece bu Tank'ı daha çok bekleriz. Proje Otorkar'da kalsaydı Altay tankı 10 yıl önce envantere girecekti. Rant uğruna projeyi bitirdiler.

F-35 ve Altay orduya sınıf atlatacaktı ama iki projeyi de hiç ettiler.

Verdikleri tarih geldiğinde 2 yıl erteliyorlar, 2025 geldiğinde 2027 haberleri çıkacak.

Yerli motor falan da koca bir yalan, MTU motorun başka alternatifi yok Altay tankı için, bu motoru bizde üretecek alt yapı yok ki es keza ürettiniz diyelim en ufak bir değişiklikte ( boyut olarak) tankı yeniden tasarlamanız lazım, prototip bile üretmeyen BMC de bu işi beceremez.

Yine söylüyorum MTU motoru Almanya vermediği sürece bu Tank'ı daha çok bekleriz. Proje Otorkar'da kalsaydı Altay tankı 10 yıl önce envantere girecekti. Rant uğruna projeyi bitirdiler.

F-35 ve Altay orduya sınıf atlatacaktı ama iki projeyi de hiç ettiler.

10 yıl onceki prototiplerle şimdikiler arasında çok fark var. Otokar adam olup makul bir fiyat çekseydi iş belki(yerli mühendislere güvenmiyorum) halolurdu.

10 yıl onceki prototiplerle şimdikiler arasında çok fark var. Otokar adam olup makul bir fiyat çekseydi iş belki(yerli mühendislere güvenmiyorum) halolurdu.
Yarım yamalak bilgileriniz ile ahkam kesiyorsunuz.

BMC prototip bile üretemedi diyorum hala 10 yıl önceki ile şimdiki arasında çok fark diyorsun. O BMC'nin ürettik dediği prototipi Otokar yaptı, halka yine açık açık yalan söylüyorlar. Çok gelişti dediğin de ek zırh yaptılar üstüne sadece onun haricinde Aselsan'ın yaptığı aktif zırh koruması vs gibi gelişmeler var o da zaten BMC'den bağımsız.

Hepsini geçtim proje Otokar'da kalsa idi Otokar bu süreçte hiç tankı geliştirmeyecek miydi? Envantere çoktan girmişti ve hatta ihracat bile başlamıştı. Mesela Otokar Tulpar'ı hiçbir devlet desteği olmadan üretti ve birçok ülke ile satış için görüşüyor. Badem bıyıklı şirketlerden olmadığı için devletimizin ilgisini çekmiyor nedense.

Otokar çok mantıklı bir fiyat vermişti, fiyatı bahane ederek projeyi Otokar'dan alıp fabrikası bile olmayan BMC'ye verdiler. BMC'nin vermiş olduğu 5 milyon dolar teklifi mantıksız ve komikti şimdi maliteyi ne kadar oldu bir bak istersen. Şu an birim maliyet Otokar'ın fiyatını geçmiş durumda ve ortada hala tank yok.

Leopard 2 A6'yı Almanya 9 milyon Euro'ya satarken BMC Altay için en son 14 milyon Euro birim maliyeti açıkladı. Maliyet gün geçtikçe yükseliyor.

Yarım yamalak bilgileriniz ile ahkam kesiyorsunuz.

BMC prototip bile üretemedi diyorum hala 10 yıl önceki ile şimdiki arasında çok fark diyorsun. O BMC'nin ürettik dediği prototipi Otokar yaptı, halka yine açık açık yalan söylüyorlar. Çok gelişti dediğin de ek zırh yaptılar üstüne sadece onun haricinde ASELSAN'ın yaptığı aktif zırh koruması vs gibi gelişmeler var o da zaten BMC'den bağımsız.

Hepsini geçtim proje Otokar'da kalsa idi Otokar bu süreçte hiç tankı geliştirmeyecek miydi? Envantere çoktan girmişti ve hatta ihracat bile başlamıştı. Mesela Otokar Tulpar'ı hiçbir devlet desteği olmadan üretti ve birçok ülke ile satış için görüşüyor. Badem bıyıklı şirketlerden olmadığı için devletimizin ilgisini çekmiyor nedense.

Otokar çok mantıklı bir fiyat vermişti, fiyatı bahane ederek projeyi Otokar'dan alıp fabrikası bile olmayan BMC'ye verdiler. BMC'nin vermiş olduğu 5 milyon dolar teklifi mantıksız ve komikti şimdi maliteyi ne kadar oldu bir bak istersen. Şu an birim maliyet Otokar'ın fiyatını geçmiş durumda ve ortada hala tank yok.

Leopard 2 A6'yı Almanya 9 milyon Euro'ya satarken BMC Altay için en son 14 milyon euro birim maliyeti açıkladı. Maliyet gün geçtikçe yükseliyor.

Tank konusunda Otokar dahil hiçbir Türk firmaya güvenmiyorum. Otokar maliyeti çok yukarı çekti kendi karını düşündü. Maliyet doğal olarak artar. Otokar daha tecrübeli diye işi zora soktu. Otokar 17 m avro fiyat verdi. Bmc 11m fark bariz. Bayadır bakmadım ama üretilecek bir şekilde.
Üretme işine girişmek mantıksız. Adamlar 1945 de tank üretirken bizim ülke bir şey üretemedi. 60'lar 80'ler desen aynı. Şimdi kalkıp da yeni nesil tank projesine girişmek saçma. 2A4leri kopardığımız gibi Rusya'dan da t 72 alsaydık yeterdi. Yakın zamanda dünya karışacak zaten. Envanter ne kadar dolu o kadar iyi.

Son düzenleme:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli ve milli tank projesi Altay'la ilgili "Altay Tankı'nı 2023'ün başında orduya teslim edeceğiz." dedi.

Altay Tankı'nın yıllardır ertelenmesinin sebebi motor sıkıntısıydı. Geçtiğimiz aylarda BMC Power'ın BATU isimli 1500 beygirlik motoru üretmesi ve ilk kez çalıştırmasıyla beraber Altay'ın motor sıkıntısı da çözülmüş oldu.

Eki Görüntüle 1093659

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şahsi düşüncemi paylaşacak olursam, Altay Tankı 2022'nin ilk ya da ikinci çeyreğine kadar seri üretime sokulup orduya teslim edilebilecek seviyede. Teslim tarihinin 2023 olarak açıklaması bence tamamen 2023 yılında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili. Siz ne düşünüyorsunuz?
Yalnız 2023'ün başı demişler Ocak bitiyor Altay'ın envanterde olduğuna dair bi haber gören var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı