AMD B450'lere Zen 3 desteği mi verecek?

Daha önce 4000 serisi Ryzen işlemcilerin, B450 anakarta uyumlu olmayacağı söyleniyordu. Denk geldiğim konuda geri adım atıldığı ve B450 anakartlara da destek vereceği söyleniyor. Doğru mu?

IMG-20200519-WA0039.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde AMD'nin vermiş olduğu söz Ryzen 1000/2000/3000 serisi işlemcilerde soket değişimi olmayacaktı ve sözünü tuttu. 4000 serisi için ise tüketicilerin beklentilerini karşılıksız bırakmayacaktır düşüncesindeyim.

Bugün denk geldim. Olay şöyle:

B450 ve X470 serisine BIOS güncellemesi ile destek verecekler fakat bu BIOS güncellemesini yaptığımız takdirde eski birçok işlemcinin desteğini kesecekler. Yani 4. nesil takacaksak BIOS güncelleyeceğiz ama BIOS'u güncelleyince eski birçok işlemciyi kullanamayacağız.

Ayrıca eski haline döndüremeyeceğimizi de belirtmişlerdi.

Kaynak:

Şahsi görüşüm, 4. Nesil işlemcilere yükseltme yapacak kişilerin, mevcut anakartlarını da yenilemelerinin daha iyi olacağı yönünde. Destek gelmiş olsa bile yeni anakartlarla kullanmak hem daha iyi hem de ileriye dönük olur.

Destek gelmesi güzel tabii ki.

Şahsi görüşüm, 4. Nesil işlemcilere yükseltme yapacak kişilerin, mevcut anakartlarını da yenilemelerinin daha iyi olacağı yönünde. Destek gelmiş olsa bile yeni anakartlarla kullanmak hem daha iyi hem de ileriye dönük olur.

Hem fikirim ama yeni almıştım. Insan gelmeyeceğini duyunca, biraz burukluk yaşamıyor değil.
Resmi olarak destek vereceğini açıkladı bugün.
Ne kadar sevindim anlatamam.
Bugün denk geldim. Olay şöyle:

B450 ve X470 serisine BIOS güncellemesi ile destek verecekler fakat bu BIOS güncellemesini yaptığımız takdirde eski birçok işlemcinin desteğini kesecekler. Yani 4. nesil takacaksak BIOS güncelleyeceğiz ama BIOS'u güncelleyince eski birçok işlemciyi kullanamayacağız.

Ayrıca eski haline döndüremeyeceğimizi de belirtmişlerdi.

Kaynak:

4. nesil kullanacaklar için eski nesil işlemciler, önemsiz olacaktır. Şu an çok sevindim.

İyi fakat bu sürekli olarak böyle döngüye girecek, ben B550 alıcam, zen 4 çıkacak, B650 almam gerekecek gibisinden
B450 ile kullanıldığında ve B550 ile kullanıldığında overclock vs. katmadan normal bir şekilde kullanılınca herhangi bir performans farkı olmayacksa anakart değiştirmenin pek mantığı yok gibi
İyi fakat bu sürekli olarak böyle döngüye girecek, ben B550 alıcam, zen 4 çıkacak, B650 almam gerekecek gibisinden
B450 ile kullanıldığında ve B550 ile kullanıldığında overclock vs. katmadan normal bir şekilde kullanılınca herhangi bir performans farkı olmayacksa anakart değiştirmenin pek mantığı yok gibi
Şahsen eğer performans farkı olmayacaksa ben B450 ile kalmayı düşünüyorum

Yani, bu teknolojinin kuralı artık. Sürekli yeni bir şeyler çıkıyor. E ek teknoloji çıkmasa mimariler değişiyor. O.C. küçük bir durum, asıl olay PCI-e 4.0 ve bunun beraberinde gelecek yeni standartlar.

Bireysel anlamda düşününce B350 ile de kullansan sorun olmaz 4. Nesil işlemcileri ama global düşünmek gerek.

Yani, bu teknolojinin kuralı artık. Sürekli yeni bir şeyler çıkıyor. E ek teknoloji çıkmasa mimariler değişiyor. O.C. küçük bir durum, asıl olay PCI-e 4.0 ve bunun beraberinde gelecek yeni standartlar.

Bireysel anlamda düşününce B350 ile de kullansan sorun olmaz 4. Nesil işlemcileri ama global düşünmek gerek.
Yanlış anlamayın beni lütfen bilgili birisi olduğunuzu düşünerek sormak istiyorum, Gigabyte B450M S2H Anakart ile Ryzen 5 1600 AF kullanıyorum şuan, yükseltmeyi düşünüyorum 3600 falan. 4000 serisini destekleyeceğini duyunca vazgeçtim 3000 serisinden. Sormak istediğim şey şu, ikimiz de 4.00Ghz'de kullanıyoruz işlemciyi, B550 anakart kullanan birisi ile benim aramda bir performans farkı olacak mı?

Yanlış anlamayın beni lütfen bilgili birisi olduğunuzu düşünerek sormak istiyorum, Gigabyte B450M S2H Anakart ile Ryzen 5 1600 AF kullanıyorum şuan, yükseltmeyi düşünüyorum 3600 falan. 4000 serisini destekleyeceğini duyunca vazgeçtim 3000 serisinden. Sormak istediğim şey şu, ikimiz de 4.00Ghz'de kullanıyoruz işlemciyi, B550 anakart kullanan birisi ile benim aramda bir performans farkı olacak mı?
Anakartları görmeden bir şey söyleyemem. Stok hızlarda işlemci bazlı performansfarkı olacağını sanmıyorum.

Ama B550 serisi bir anakartın özellikle 4. Nesil ile beraber B450'ye göre daha iyi gideceğini düşünüyorum.

Tabii yeni anakartlar faz oalrak daha kaliteli ve hızaşırtma konusunda da daha stabil olabilirler.

Ama nedir, 3000 serisi almak yerine 4000 serisi alırsınız, anakartı da duruma göre ilerde alırsınız.

Aslında demek istediğim sıfırdan sistem toplayacakların 3. ve 4. Nesil işlemciler için yeni anakartlara yönelmelerinin daha mantıklı olacağıydı. Bunun yanında işlemci yükseltecek kişilerin beraberinde yeni anakartlara geçmelerinin daha verimli olacağıydı.

Yoksa siz 4. Nesil çıktığında alabilirsiniz, ilerde de anakart alırsınız. Bu gayet doğal bir hareket olur. :)

Geri
Yukarı