AMD RX VEGA Haziran Sonu bekleniyor

AMD-Radeon-RX-Vega-Feature.jpg

Computex 2017 fuarında basın konferansında paylaşılan bilgilere göre Haziran ayı sonuna doğru piyasaya sürülmesi bekleniliyor. Bu gecikmelerin sebebi ise HBM2'nin maliyetli olması gösteriliyor.
  • RX Vega Core 399$ fiyatı ile GTX 1070'e rakip olarak gelecek. (Daha iyi olacağı söyleniyor)
  • RX Vega Eclipse 499$ fiyatı ile GTX 1080'e rakip olarak gelecek.
  • RX Vega Nova 599$ fiyatı ile GTX 1080 Ti'ye rakip olarak gelecek. (13.5TFLOPS olması bekleniyor)
Fiyatların tam kesin olmaması ile birlikte Ağustos ayının ilk haftasına kadar sarkabileceği söyleniliyor.

RX480 ilk tanıtıldığında o kadar heycanlandık ettik, piyasaya çıkmasını 4 gözle ve aylarca bekledik, karşımıza amd'nin referans tasarımı çıktı, 6pin güç girişi besbelli yetersiz geliyordu, anakarttan fazla güç çekiyordu, 84 derecelere kadar çıkıyordu; özel soğutmaları modelleri bekleyelim dedik 1 ay geçti yok 2 ay geçti yok ardından RX470'lerin özel soğutmaları modelleri geldi piyasaya beklemekten sıkılmış kişiler gidip 470 aldılar. 470'in özel soğutmaları modelleri piyasaya çıktıktan 1 ay sonra ancak özel tasarım Rx480'in 8GB'lik varyantı piyasada bululunabilir oldu ki çoğu kişinin aradığı rx480 4gb'lik model ondan da sonra geldi..
Şimdi RX5xx serisi piyasada yok, AMD pazara ürün tedarik edebilme açısından müthiş başarısız bir firma...
480'in 4GB'lik modelinin 199dolar olacağı söylendi, bu durumda da zamanın dolar kuru+kdv'e göre 800tl'lerden gelmesi gerekirken, o fiyata RX470 bile bulamadık...
AMD ekran kartı konusunda gözümden çok düştü gerçekten, karşısında da Nvidia gibi sağlam bir rakip varken bundan sonraki tercihlerimde amd'den uzak duracağım...
İki firmanında aynı güçteki ekran kartları kıyaslandığında 10 oyundan; 7 oyun nvidia'da daha performanslı 3 oyun amd'de daha performanslı çalıştığı gerçeğini tamamen görmezden geldim bu arada :)

Temmuz sonu Las Vegas'ta satışa çıkacak diye duydum. Computex fuarı AMD'nin sunumunu izlemiştim de, yanlış hatırlamıyorsam "on market in Las Vegas end of july" cümlesini duydum. Türkiye'ye gelmesi ağustos ortasına sarkar diye düşünmüştüm hatta. Sunumun son zamanlarında Vega anlatılırken böyle bir cümle geçti yaklaşık son 10 dakikada falan. Tekrar biri izleyip bakabilir mi? Ben mi yanlış duydum acaba? July yerine june mu dedi acaba bilemedim pek şimdi. Teyit edilmesi için yorum yazıyorum bende Vega'yı bekliyorum çünkü. Vega almasam bile onun çıkmasıyla GTX 1000 serisi ucuzlar diye düşünüyorum. Ryzen çıktığında Intel işlemcilerin azıcık da olsa ucuzlaması gibi.

Temmuz sonu Las Vegas'ta satışa çıkacak diye duydum. Computex fuarı AMD'nin sunumunu izlemiştim de, yanlış hatırlamıyorsam "on market in Las Vegas end of july" cümlesini duydum. Türkiye'ye gelmesi ağustos ortasına sarkar diye düşünmüştüm hatta. Sunumun son zamanlarında Vega anlatılırken böyle bir cümle geçti yaklaşık son 10 dakikada falan. Tekrar biri izleyip bakabilir mi? Ben mi yanlış duydum acaba? July yerine june mu dedi acaba bilemedim pek şimdi. Teyit edilmesi için yorum yazıyorum bende Vega'yı bekliyorum çünkü. Vega almasam bile onun çıkmasıyla GTX 1000 serisi ucuzlar diye düşünüyorum. Ryzen çıktığında Intel işlemcilerin azıcık da olsa ucuzlaması gibi.
Malesef doğruymuş. Bir yazı buldum konferans ile ilgili.
Vega for consumers might be on for a Q3 launch. It will launch during Siggraph which is 30th of July.
"Q3 is July to September" Yani Temmuz ile Eylül ayları arası oluyor.
Yanlış bilgilendirme için özür dilerim.

Malesef doğruymuş. Bir yazı buldum konferans ile ilgili.
Vega for consumers might be on for a Q3 launch. It will launch during Siggraph which is 30th of July.
"Q3 is July to September" Yani Temmuz ile Eylül ayları arası oluyor.
Yanlış bilgilendirme için özür dilerim.
Partner sürümleri 2017 sonu 2018 başında pazarda bulunabilecek demek oluyor bu sanırım RX400 serisinde bu şekilde olduydu yanii :)
Mining'ciler de saldırırsa bi Vega'ya 2018 ikinci çeyreğinde anca tüm ülkelerde stok bulunabilmeye başlar.

Bende AMD'e nasıl sinir olduysam, hiç ümidim kalmamış :D

Fuarda R3 serisinden bahsedildi mi?
İşlemci kısmında Ryzen bekledik ve gayet iyi F/P işlemciler gördük. Bakalım neler yapacak AMD.

Fuarda R3 serisinden bahsedildi mi?
İşlemci kısmında Ryzen bekledik ve gayet iyi F/P işlemciler gördük. Bakalım neler yapacak AMD.
Adamlar ThreadRipper'den o kadar bahsetti demo felan sundu ama R3 duymadım. RX Vega Frontier Edition CF yaptılar saçma sapan birşeydi. Ne FPS gözüküyordu ne başka birşey. Bir sunum yapıyorsan aç bari görelim CPU ve GPU kullanımı değil mi?

RX480 ilk tanıtıldığında o kadar heycanlandık ettik, piyasaya çıkmasını 4 gözle ve aylarca bekledik, karşımıza amd'nin referans tasarımı çıktı, 6pin güç girişi besbelli yetersiz geliyordu, anakarttan fazla güç çekiyordu, 84 derecelere kadar çıkıyordu; özel soğutmaları modelleri bekleyelim dedik 1 ay geçti yok 2 ay geçti yok ardından RX470'lerin özel soğutmaları modelleri geldi piyasaya beklemekten sıkılmış kişiler gidip 470 aldılar. 470'in özel soğutmaları modelleri piyasaya çıktıktan 1 ay sonra ancak özel tasarım Rx480'in 8GB'lik varyantı piyasada bululunabilir oldu ki çoğu kişinin aradığı rx480 4gb'lik model ondan da sonra geldi..
Şimdi RX5xx serisi piyasada yok, AMD pazara ürün tedarik edebilme açısından müthiş başarısız bir firma...
480'in 4GB'lik modelinin 199dolar olacağı söylendi, bu durumda da zamanın dolar kuru+kdv'e göre 800tl'lerden gelmesi gerekirken, o fiyata RX470 bile bulamadık...
AMD ekran kartı konusunda gözümden çok düştü gerçekten, karşısında da Nvidia gibi sağlam bir rakip varken bundan sonraki tercihlerimde amd'den uzak duracağım...
İki firmanında aynı güçteki ekran kartları kıyaslandığında 10 oyundan; 7 oyun nvidia'da daha performanslı 3 oyun amd'de daha performanslı çalıştığı gerçeğini tamamen görmezden geldim bu arada :)
Kardeşim dikkat et şimdi AMD fanboyları gelip fanboy derler sana :)

Kardeşim dikkat et şimdi AMD fanboyları gelip fanboy derler sana :)
Şuanda kendim Rx470 kullanıyorum, tüm bu çileleri çekmiş, sinir krizlerini geçirmiş birisi olduğumdan bu kadar tepkiliyim :)
GTX1060 alsaymışım diyor muyum? Vallahi diyorum :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı