AMD Ryzen 5 3600 undervolt

alakalute2

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba Ryzen 5 3600 işlemciye sahibim ve undervolt yapmak istiyorum yardımcı olabilecek varsa ve bana yardımcı olursa gerçekten çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciniz kaç derecede çalışıyor? Undervolt yapmayı düşünmeden önce termal macun yenilediniz mi?
Laptoplarda ısı sorunu daha çok yaşandığından Undervolt yapılıyor ancak masaüstünde genelde ihtiyaç kalmıyor voltaj düşürmeye.

İşlemciniz kaç derecede çalışıyor? Undervolt yapmayı düşünmeden önce termal macun yenilediniz mi?
bilgisayarım yeni olduğu için termal macun yenilemedim ve işlemcim 80 derecelerde dolaştığı için 3.6 ghz ye sabitledim ve şuan ki ısılar 66-67 derecelerde ancak ben 3.6 ghz değerinde sabit kalmasını istemediğim için undervolt yapmak istedim

CPB kapatınız voltajı 1.2 volt 4 GHZ yapınız. Kaldırmaz ise stres testinde voltaj artırırsınız zannetmiyorum öyle olacağını olmaz ise azar azar voltaj düşünüz stabil değerleri alana kadar, dilerseniz eğer 1.2 volt ile sorun yaşamaz iseniz hız da artırabilirsiniz.

CPB kapatınız voltajı 1.2 volt 4 GHZ yapınız. Kaldırmaz ise stres testinde voltaj artırırsınız zannetmiyorum öyle olacağını olmaz ise azar azar voltaj düşünüz stabil değerleri alana kadar, dilerseniz eğer 1.2 volt ile sorun yaşamaz iseniz hız da artırabilirsiniz.
merhaba biosa girince kafam çok karıştığı için anlamadım size instagram vs. üzerinden ulaşabilir miyim oradan yardım etseniz.
Şu rehberi izleyebilirsiniz. Ryzen İşlemcimizin Sıcaklığını 18°C Düşürdük: Voltaj Düşürme Rehberi
Ek olarak imkanınız varsa soğutucu almanızı öneririm.
evet en yakın zamanda soğutucu almayı düşünüyorum

Konudan bağımsız olarak bir sorum olacak. Ryzen 5 3600 ile i5-10400F kafa kafaya gidiyor, hatta yeri geliyor i5 işlemci R5 3600 ü ufak farklarla geçiyor. Ben i5 işlemcide tam yükte maksimum 70 dereceden daha yüksek sıcaklık görmedim. Hal böyle olunca Ryzen işlemcilerde bu undervolt yapma olayında sonuçta sıcaklık düşürmek adına performans düşürülüyor değil mi? Bu şartlar altında 2666Mhz de çalışsa bile 4.3Ghz turbo hızı ile i5-10400F hem de daha ucuzken daha mantıklı değilmidir? Tam bilgim olmadığından ötürü soruyorum, bilen bir arkadaş cevaplarsa memnun olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı