AMD'den Intel'e geçiş mantıklı mı?

Valla dostum açıkçası bende çözemedim olayı. CPU kullanımı normal değil. CPU performansın düşük kalıyor ve darboğaz yaşıyorsun belli ki. Bu işlemcinin teknik olarak rtx 2060 ile bu kadar ciddi bir darboğaz yaşatmaması lazım. Sürücülerin ve Bios'un güncel olduğunu doğrula. Olmadı bir virüs taraması yap. Yine de çözemiyorsan ilk mesajımda dediğim gibi 5600x al devam et.

Hocam sen söylediğinden beri o işlemciye bakıyorum teşekkür ederim.

1- İncehesap kasayı servise verdiğimde bios güncel demişti. Bu gün güncel olmadığını farkettim. Bu yazıyı postladıktan hemenn sonra Bios güncelleyeceğim.

(Bu arada saçma ama 2 adet HDD'nin sata kablolarını çektim, belki arada bir onları okumaya çalışıyordur düşüncesiyle ve shadowplay kapattım. Değişiklik yok.)

2- Olmazsa ikinci işlem olarak elimde AMD Ryzen 3 3100 3.6GHz 18MB Önbellek 4 Çekirdek AM4 7nm İşlemci var, onu takıp aynı testleri onla yapacağım.

3- Bu da olmazsa üçüncü seçenek olarak şunu yapıcam: İncehesap ile az önce görüştüm. İşlemcide belki sıkıntı olabilir %98 - %100 arası olması saçma olabilir dediler. Kasayı komple götüreceğim.

Bu da olmazsa senin tavsiyen olan R5 5600x alıcam gibi duruyor.

Hocam Windows 11 deneyin bir de. Belki darboğaz sorununuz gider.

Hocam mantıklı olabilir de, olmayabilir de. Windows 11 ile ilgili hiç bir içeriği takip etmedim. Benim eksikliğim, bakacağım teşekkür ederim.
Güncelleme:

Pc'den Ryzen 5 3500'ü söküp Ryzen 3 3100 taktım, 2. el. PC Bazı noktalarda çok daha iyi, bazı noktalarda da Ryzen 5 ile yakın performanslarda çalıştı. İşlemcim kesinlikle bozuk olmalı, servise gönderdim. Bakalım ne olacak?
Update:

1-) İlk aldığımda sistem üzerinde bulunan JD480 SSD bozuk çıktı. Servis değiştirip sıfır cihaz verdi.

2- AMD Ryzen 5 3500 AM4 6-Core ~3.6GHz İşlemcim de uzun bir test süreci sonunda bozuk olduğu anlaşıldı. Üstüne para ekleyerekten Ryzen 5 5600x aldım. Problem çözüldü. Raf fiyatından uyguna da gelmiş oldu

Şu an tek sorunum (bence) windowsumun bozuk çalışması. Oyunlardan vesaire çıkış yaptığımda kısa süreli bir donma yaşıyorum. Karar verip de bir kez format atarsam tüm dertlerim çözülür gibi. Konuyu yanıtlayan herkese teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı