Android mı iOS mu?

iOS mu Android mi?

Bence bu soru doğru bir soru değil.

Baştan söyleyeyim kullandığım ana cihazım ilk Androidli cihazım olma özelliğine sahip Samsung S10+, 2. hattım ise iPhone SE 2016, S10+ öncesi ana telefonum buydu.

Öncelikle iki sistemde de bazı konularda büyük rahatlık yaşanabileceği gibi, yine her iki sistemde de bazı eksiklikler mevcut. Android tamamen kişiselleştirilebilen özgür bir sistem tamam kabul ama mağazasında "Paralı Kaliteli Uygulama" bulmak çok zor (bunu açacağım az sonra) iOS ise daha sabit bir arayüze sahip, pek özelleştirme vs fırsat tanımıyor ve buna bağlı olarak daha stabil bir sistem. Uygulama mağazası açısından da müthiş zengin bir içeriğe sahip. Bunu açacak olursak; Android'te "Paralı Kaliteli Uygulama" sayısı iOS'a oranla çok az. Bu durumun sebebi, Android'teki APK paylaşımının aşırı kolay olması, iOS kullanıcılarının ise sadece %2-3'ünün Jailbreakli cihaz kullanıyor olması.Hatta bu oran son yıllarda yayınlanan ve pek de stabil olmayan Jailbreak yöntemlerinden dolayı baya düşmüş durumda. Bunu bilen bir yazılımcı paralı uygulamasını Android yerine iOS'a yazmayı tercih ediyor, çünkü iOS kullanıcılarının ciddi bir bölümü para verip uygulama satın alıyor. Bu oran Android ekosisteminde düşük. Şimdi buraya kadar sistemleri değerlendirdim, şimdi de onu kullanan kitleye bakalım. Bence iki sistem arasındaki en önemli farklar hitap ettiği kitle arkadaşlar. Örneğin Samsung Note... Samsung bu cihazın reklamında SPen'le not alan bir plaza çalışanı, kuş-böcek resmi çizen küçük bir kız çocuğu ve eğlenen 2 genç arkadaş oynatmış. Açık açık diyor ki bu reklamda gördüğün kişiyle bağ kuruyorsan git benim cihazımı al, gayet açık ve net bir mesaj. Apple ise iPad Pro reklamında çizim yapan bir mimar, profesyonel bir grafiker ve ressam oynatıyor. Yine marka açık açık diyor ki bu reklamda gördüğün kişiyle bağ kuruyorsan(öyle olmak zorunda değilsin, bağ kurman yeterli) git benim cihazımı al. Konu kapanmıştır arkadaşlar, asıl soru hangi cihaz daha iyi değil, doğru soru sizin için hangi cihaz daha iyi olmalı.

Son olarak Apple şu konuda bana göre biraz daha öne çıkıyor; cihaz desteği. Ben Samsung kullandığım için örneği yine Samsung'tan vereceğim. Örneğin 2018 yılında tanıtılmış Samsung S9 Plus arkadaşlar. 2018 yılının amiral gemisi bu cihaz Android 8 Oreo ile tanıtıldı ve geçtiğimiz Şubat ayı gibi Andorid 10 desteği geldi fakat 11 desteği yok! Bakın 2-3 senelik bu cihaz, 2018 diyorum! Gelelim 2016 yılında tanıtılmış de pek de amiral gemisi olmayan ara bir model olarak çıkmış ilk iPhone SE'ye... Arkadaşlar bu cihaz benim 2. cihazım şu an, S10+'tan önce kullandığım cihaz ve 1 hala taş gibi, 2 hala güncelleme alıyor(iOS 14) 3 hala stabil! Herkese sevgiler...

Sizce? Her açıdan sizce kim önde? Bana sorarsanız Android daha ucuz fakat iOS çok daha akıcı. 9 yıllık iPad (iPad 2) ile hala neredeyse her şeyi yapabiliyorum. Akıcı bir şekilde video izleyebiliyor derslerimi yapıyorum. Düşük düzey oyunları bile kaldırıyor. Android içinse 3 yıl önce 2 GB RAM'i olan bir tablet almıştım. Casper bir tabletti modelini bilmiyorum. Şu anda daha Google'a bastıktan 5 saniye sonra açılıyor. Sizce?
Tablet için kesinlikle iOS derim. Daha Android işletim sistemli düzgün bir tablet bilmiyorum. Telefon tarafında ise Android bence daha iyi.

Tabi bu sadece işletim sistemi farkı değil cihaz farkı. Mesela Android tarafında çok iyi donanımlı telefonlar var.

Son düzenleme:
8 Yaşında ki telefon? Bende kullandım bayağı stabildi telefon.

Bende iPhone 5 kullandım DLS 2019 oynuyordum kasma yok denecek kadar azdı ama bir J7 Core ile oynamaya kalktığım zaman ufak ufak kasmalar belli oluyordu.

Konuyu elmacılar ele geçirmeden devam edeyim.

Android apaçık ve özelleştirilebilen bir dünya.
iOS ise, Apple'ın kontrol ettiği bir şey.

Android'in her şeyine hükmedebilirsin.

Ya görende diyecek sanki Android işletim sisteminin kaynak kodlarına inip değişiklikler yapıyor.

Benim sitemim 5S'i savunanlara. HD yani 720P ekranı bile olmayan bir cihaz, kasarak PUBG oynatıyor diye hava atıyorlar.

Ayrıca tasarım olarak aynı olan cihazları güçlendirerek satıyorlar. Size soruyorum, 7 ile 8, X ya da 11 arasında aman aman bir fark mı?

Donanımlar olarak neredeyse aynı 4 telefonda.

8 vs 7 bakın tasarımından tutun, diğer özelliklerine kadar neredeyse her şeyi aynı.
Ekran DPI oranı bile yahu xd.

Apple s ibaresini kaldırdı yerine rakamla ifade etmeye başladı.

iPhone 6S 6’nın eksikliklerinin kapatıldığı güçlendirilmiş halidir.

iPhone 7 ve 8'de 8 aslında 7S tekabül ediyor.

iPhone 11 ve 12 ise 12 11’in s versiyonu gibi düşün.

Bana şu Android'leri övmeyin yok ROM atarmışta yok onu yapar mışta o zaman yeni çıkan Android'ler neden daha fazla RAM ile çıkıyor bunuda açıkla bakalım bu üreticiler neden daha fazla RAM koyuyor zevkine mi koyuyor. 2012 yılındaki 1GB RAM'li telefona Android 10 atıp iPhone stabilitesini yakalayacakmış stabilitenin ssini dahi yakalamyazsın 2018 çıkışlı giriş seviyesi Android performansı sunar anca sana o. 2012 yılında çıkan 1 GB RAM’li iphone 5 ile 2019 yılında çıkan dream League soccer sorunsuz oynuyordum.
Benim sitemim 5S'i savunanlara. HD yani 720P ekranı bile olmayan bir cihaz, kasarak PUBG oynatıyor diye hava atıyorlar.

Ayrıca tasarım olarak aynı olan cihazları güçlendirerek satıyorlar. Size soruyorum, 7 ile 8, X ya da 11 arasında aman aman bir fark mı?

Donanımlar olarak neredeyse aynı 4 telefonda.

8 vs 7 bakın tasarımından tutun, diğer özelliklerine kadar neredeyse her şeyi aynı.
Ekran DPI oranı bile yahu xd.

Hava atmıyorlar zamanında 5S rakip olarak çıkan S4 ile PUBG dahi açamıyorsun pardon desteklemdiği için açamıyorsun.

Son düzenleme:
Jailbreak ile Root'un aynı şey olmadığını da biliyorsun o zaman? Jailbreak bir güvenlik açığı iken root Android'in yani Linux çekirdeğinin zaten içinde var. Jailbreak mantıklı bir şey değil yani.

Jailbreak'in yapamadığını, rootsuz bir Android cihaz yapıyor zaten XD.
Örneğin Linux kurabilirsiniz.
Bende iPhone 5 kullandım DLS 2019 oynuyordum kasma yok denecek kadar azdı ama bir J7 Core ile oynamaya kalktığım zaman ufak ufak kasmalar belli oluyordu.

Ya görende diyecek sanki Android işletim sisteminin kaynak kodlarına inip değişiklikler yapıyor.

Apple s ibaresini kaldırdı yerine rakamla ifade etmeye başladı.

iPhone 6S 6’nın eksikliklerinin kapatıldığı güçlendirilmiş halidir.

iPhone 7 ve 8'de 8 aslında 7S tekabül ediyor.

iPhone 11 ve 12 ise 12 11’in s versiyonu gibi düşün.

Bana şu Android'leri övmeyin yok ROM atarmışta yok onu yapar mışta o zaman yeni çıkan Android'ler neden daha fazla RAM ile çıkıyor bunuda açıkla bakalım bu üreticiler neden daha fazla RAM koyuyor zevkine mi koyuyor. 2012 yılındaki 1GB RAM'li telefona Android 10 atıp iPhone stabilitesini yakalayacakmış stabilitenin ssini dahi yakalamyazsın 2018 çıkışlı giriş seviyesi Android performansı sunar anca sana o. 2012 yılında çıkan 1 GB RAM’li iphone 5 ile 2019 yılında çıkan dream League soccer sorunsuz oynuyordum.

Hava atmıyorlar zamanında 5S rakip olarak çıkan S4 ile PUBG dahi açamıyorsun pardon desteklemdiği için açamıyorsun.
Arm'den destek kalkmadan önce;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Jailbreak'in yapamadığını, rootsuz bir Android cihaz yapıyor zaten xd.
Örneğin Linux kurabilirsiniz.

Arm'den destek kalkmadan önce;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Destek kalkmadan önceki sürümlerde kasıyor şu anki günümüz sürümlerinden grafik iyileştirmelerinin olduğu PUBG 5S in açıp kasması normal S4 yeni güncellemerde kasması daha berbat olacaktır.

Senin video bir yıl önce benimki 3 ay önce.

Destek kalkmadan önceki sürümlerde kasıyor şu anki günümüz sürümlerinden grafik iyileştirmelerinin oldupu PUBG açıp kasması normal S4 yeni güncellemerde kasması daha berbat olacaktır.
2019 başları.
Destek kalkmadan önceki sürümlerde kasıyor şu anki günümüz sürümlerinden grafik iyileştirmelerinin olduğu PUBG 5S in açıp kasması normal S4 yeni güncellemerde kasması daha berbat olacaktır.

Senin video bir yıl önce benimki 3 ay önce.
Eray iPhone 5s 720p bile değil knk. S4 1080p ekran kanka. Kasması normal değil mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı