Anker Strike 3 7.1 Kulaklık İncelemesi

Herkese merhaba. Yaklaşık 3 haftadır kullandığım Anker Soundcore Strike 3 7.1 kulaklığı incelemek istiyorum.

Kulaklığı Hepsiburada’dan indirim ile 300 TL civarına almıştım. Şu an itibariyle 500 TL fiyat etiketiyle satılmakta. Başlamadan önce kendilerine teşekkür etmek istiyorum zira böyle yoğun bir dönemde 2 günde kargomun elime ulaşması beni şaşırtarak memnun etti diyebilirim.

Kulaklık ararken esas amacım günlük kullanım ve müzik dinlemekle beraber ara sıra Discord üzerinden arkadaşlarımla rahatlıkla sohbet edip bazen oyun oynayabilmek. Kısacası idare edecek bir mikrofon ile müzik için iyi bir ses kalitesi bekleyen biri olarak bu kulaklığı inceliyorum, onu belirteyim.

Edited_IMG_20200504_170119.jpg
IMG_20200504_172831.jpg

Kutu içeriği ve yerleşimleri oldukça güzel, bunu çok beğendim.

Önce kağıt üstündeki verilerden başlayıp ardından kendi gözlemlerimi aktarmak istiyorum.

Kulaklık bildiğiniz üzere kulak üstü bir kulaklık. Mikrofona da sahip, benim için bir anlam ifade etmese de oyuncu kulaklığı olarak geçtiğini belirteyim. Jak değil USB bağlantıya sahip, kendi üzerinde ses kartı mevcut. Sanal 7.1 ses desteğine sahip. IPX5 sertifikalı çıkarılabilir bir mikrofona sahip, böylece mikrofona tükürük vs. gitmesi durumunda mikrofonun arızalanmasının önüne geçilmesi hedeflenmiş. Önemsemiyor olsam da bazılarının hoşuna gidebilir, tek renkli, mavi bir aydınlatması mevcut. Tanıtılırken reklamı yapılan bir konu da soğutma jelli olması. Yazının ilerleyen noktalarında hepsi hakkında kendi yorumlarımı aktaracağım.

Sürücü:52 mm
Frekans Aralığı:20 Hz-20 KHz
Empedans:32 Ω +/-% 15
Hassasiyet:1 KHz'de 113 dB +/- 3 dB
Kablo Uzunluğu:1.7 m
Yaklaşık. Ağırlık:420 g
Mikrofon Yönü:Tek Yönlü
Bu verilerin kaynağı: Anker Türkiye |

IMG_20200504_173225.jpg

Gelelim kendi yorumlarıma. İlk olarak ses kalitesi ile başlamak istiyorum. Ben bu kulaklığı özellikle müzik dinlemek için aldım, bu tarz bir ürüne yönelmemin aslında tek sebebi mikrofonlu olmasıydı. Yazılımı da yükler yüklemez ekolayzır ayarını “Müzik” moduna aldım zaten. Kendi kullanımımda ses kalitesini beğendiğimi söyleyebilirim. Gayet yeterli buldum, hatta önceki Philips SHM1900 kulaklığımdan sonra bas neymiş onu anladım resmen, ki pek bas ağırlıklı müzikler dinlemem; ona rağmen. Gayet hoşuma gitti. Ses seviyesini de yeterli buldum. Yalıtım da aynı şekilde iyi diyebilirim. İçeri pek ses almıyor ancak dışarı yüksek sesli kullanımlarda biraz ses verdiğini belirtmeliyim. Sanal 7.1 içinse maalesef pek yorum yapamayacağım zira fazla rekabetçi oyun oynayan, ses kasan biri değilim. Denemek için CS:GO’da test ettim ancak pek bir şey anlamadım, seslerin geldiği konumları tespit edebiliyorum gibi ama inanın kapattığımda da çok kritik bir fark hissedemedim. Ama dediğim gibi bu benden kaynaklı biraz da.

Mikrofonla devam etmek istiyorum. Bu konuda iyi yorumlar yapamayacağım. Maalesef arkaplanda inanılmaz bir gürültü mevcut, o meşhur motor gibi olan ses. Bu beni bayağı üzdü diyebilirim. Neyse ki Discord gerekli ayarı yaptıktan sonra bu sesi tamamen silebiliyor, çok dert olmuyor. Yine bir nokta daha, mikrofon ağzınıza biraz yakın dursun bütün nefes alma-verme seslerini alıyor. Bu da kötü noktalardan birisi. Ancak eğer mikrofonu biraz aşağı çekip çenenize yaslarsanız nefes seslerini almıyor, aklınızda bulunsun. Bir diğer yöntem ise mikrofonu uzağa alıp mikrofon sesini arttırmak. Ancak bu da arkaplan sesinin de inanılmaz yükselmesiyle sonuçlanıyor. Discord gibi bu sesi silebilen programlar kullanıyorsanız bu da güzel bir yöntem olabiliyor yine de.

IMG_20200504_173851.jpg

Malzeme kalitesine de değinirsem fena değil diyebilirim. En nihayetinde plastik işte ancak kaliteli bir plastik. Kolay kolay kırılacağa benzemiyor. Zaten ağır da aynı zamanda. Kablo ise örgülü, işte benim en beğendiğim noktası. Bu zamana kadar çok kulaklık kablosu haşat etmiş biri olarak bu benim çok sevdiğim bir nokta, zaten bu kulaklığı tercih etmemde etkili olan özelliklerinden biri de buydu.

Gelelim konfora. Ben gayet konforlu buldum. Yalnız şunu belirteyim, kulaklık bayağı ağır. Gerçekten ağır. İlk başta taktığınız ilk anlarda bu rahatsız ederken sonradan alışıyorsunuz. Zaten üstte rahat bir yastığı olduğu için uzun kullanımlarda dahi ağırlığı hissetmiyorsunuz. Yalnız kafamı eğip bir süre telefona bakayım dersem boynumu çok zorluyor bu ağırlık. Bunun dışında aşağı yukarı oynayan bir yapı ile oldukça rahat. Hafızalı yastıkları gayet konforlu. Kenarları deri fakat kulak çevresine temas eden yüzey kumaş ki inanılmaz rahat hissettiriyor. Zaten tanıtıldığı üzere bu yastıklar aslında jelli, soğutma jelli.

IMG_20200528_125527.jpg

(Bu parçaların arkasına plastiğe sertçe çarpmasını engellemek için lastik parçalar yerleştirilmiş, bu gibi ufak detaylar ürünleri kaliteli kılan detaylar.)

Geliyorum soğutma jeli konusuna. Bu özelliği bayağı öne çıkarılmış. Peki, etkili mi? Etkili olduğunu söylemekle beraber bu kadar abartılması gereken bir olay değil bana göre. Uzun kullanımlarda terletmiyor ancak henüz havalar yeterince sıcak olmadığından şu an zaten çoğu kulaklık bu konuda sıkıntı çıkarmıyor. Esas olayını yazın göreceğiz. Burada soğutma jeli denen olay da muhtemelen ısı transferi yüksek veya öz ısısı yüksek bir malzemeden ibaret, yani HP’nin bir kulaklığındaki gibi aktif bir soğutma sistemi yok. Ancak o kadarı da bence fazlasıyla abartı ve maliyetten başka bir şey değil. Bunca yorumumdan sonra bu sistemin başka kulaklıklara da yayılmasını temenni ederim.

IMG_20200504_173707.jpg

Ses kartına gelelim, anakartımda SupremeFX gibi kaliteli bir yonga varken USB kulaklık almaya çekiniyordum, özellikle parazit gibi olaylardan korkuyordum ancak neyse ki öyle bir problem yok. Gayet güzel ses veriyor. Tek sıkıntısı dip ses var, evet maalesef var. Hiçbir şey çalmıyorken dikkat ettiğinizde fark edebiliyorsunuz. Keşke olmasaydı demekle birlikte benim için çok büyük dert değil ancak takan arkadaşlara uyarım, böyle durumlardan rahatsız oluyorsanız almayın.

Kontrol bölmesinde mikrofonu kapatıp açmak için ve 7.1 özelliğini etkinleştirip devre dışı bırakmak için iki adet switch var, yan tarafta ise ses seviyesini ayarlamak için bir ayar yeri. Mikrofonun buradan açılıp kapatılması çok iyi bir özellik ancak 7.1 bana kalırsa yazılım üstünden açılıp kapatılabilirdi, bunu biraz anlamsız buldum. Mikrofonu açtığınızda mikrofonun ucundaki LED yeşil renk, kapattığınızda ise kırmızı renk yanıyor. Yan taraftaki ses ayarı serbestçe dönen bir yapıya değil yaylı bir yapıya sahip. Yukarı ittirdiğinizde sesi açıyor, aşağı çektiğinizde de doğal olarak kısıyor. Bıraktığınızda da ortaya dönüyor. Hoş olmuş. Bir diğer farklılığı ise sesi kendi üzerinden açıp kapatmıyor, doğrudan sistem sesini, Windows’un sesini yükseltip kısıyor. Bu hoş. Yalnız eleştirmek istediğim nokta bu kontrol sisteminin kablo üzerinde çok aşağıda olması. Kulaklık kafanızda takılıyken bu tarz yüzeylerin göğsünüzün oralarda olmasını beklersiniz, bu ise otururken dizimin hizasında. Çok saçma olmuş.

Yazılımına gelelim, Anker bu piyasada yeni olduğundan yazılımı da yeni haliyle. Bu nedenle yazılım için iyi diyebilirim. Kullanışlı, sade ve tasarımı güzel. Ancak yetersiz; 7.1 testi, mikrofon ayarı ve basit bir ekolayzır ile iş bitmemeli. Ne kendi yazılımının arayüzünde ne de Windows içinden ses ayarlarında mikrofon için gürültü engelleme gibi özelliklerin bulunduğu “Geliştirmeler” gibi bir kısım mevcut değil. Eğer olsaydı en azından mikrofon arka plan sesini silseydi gerçekten iyi not verecektim. Umuyorum ki ileride bu özelliği ekleyebilirler.

Yazilim1.PNG
Yazilim2.PNG
Yazilim3.PNG

Avantajları:
  • Ses kalitesi oldukça iyi
  • Yalıtımı güzel
  • Gayet konforlu, kulaklık pedleri soğutma jeli ile dolu olduğundan terletme açısından da başarılı

Dezavantajları:
  • Arkada hafif bir dip ses mevcut
  • Mikrofonun yüksek arka plan gürültüsüne sahip olmakla beraber nefes seslerini de fazla alıyor
  • Ağır bir kulaklık

Özet geçecek olursam; ses kalitesini “müzik dinlemek için” oldukça beğendim. Gayet iyi ses veriyor. Dip ses olması haricinde verdiği sesten memnunum. Malzeme kalitesi iyi, kablosu da örgülü kablo. Mikrofonu için sesi iyi alsa da arkaplan gürültüsü olması ve nefes benzeri sesleri de fazlasıyla almasıyla iyi yorumlar yapamıyorum. Discord gibi uygulamaların gürültü engelleme sistemi ile iyi denebilecek ses iletimi sağlayabiliyoruz ancak. Konfor konusunda ağır olsa da rahat buldum. Kısacası benim aldığım 300 TL gibi bir fiyatta aynı fiyattaki rakiplerine bakınca tercihlere de bağlı olarak alınabilir olduğunu düşünüyorum. 500 TL içinse daha iyi modeller bulunabilir. Anker gibi bir firmanın 500 TL’lik bir ürünü bana göre bundan fazlasını sunmalıydı.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Aklınıza takılan bir nokta, merak ettiğiniz bir şey varsa cevaplamaktan mutlu olurum.

Öncelikle incelemenizi çok beğendim hocam, teşekkürler.
Bir şey sormak istiyorum:
Yan taraftaki ses ayarı serbestçe dönen bir yapıya değil yaylı bir yapıya sahip.
Ses ayarı üç kademe mi sadece yani? Yoksa bir eşik belirtilmek için mi bu şekilde yapılmış?

Öncelikle incelemenizi çok beğendim hocam, teşekkürler.
Bir şey sormak istiyorum:

Ses ayarı üç kademe mi sadece yani? Yoksa bir eşik belirtilmek için mi bu şekilde yapılmış?
Yok hayır, dediğim gibi yaylı bir sistem; yukarı veya aşağı çektikten sonra o parça ortaya dönüyor. Şöyle ki yukarı doğru çektikten sonra bırakana kadar ses sürekli artıyor. Aynısı azaltma için de geçerli tabii. Değiştirdiği ses sistemin ses düzeyi, örneğin Windows'un kendi sesini arttırıp azaltıyor.

Ben CS-GO, PUBG oynayan biri olarak ses kasma performansının çok başarılı olduğunu söylemeliyim. 7.1 yazılımı bence de bir işe yaramıyor ama ürünün sürücüsü ses kasmak için tasarlanmış kesinlikle müzik kulaklıkları gibi değil. Ben anker life Q20 sahibi olarak müzik beklentimi fazlasıyla yukarıda tutmuştum o yüzden ses kalitesini beğenmedim. 600 TL bütçem vardı fakat Anker'in 500 TL'lik kulaklığı eminim 1000 TL'lik performans verir deyip aldım fakat yanılmışım. Tamamen konfora ve ses kasmaya abanmışlar, sanırım bunu satıp Xiaomi H1007 alacağım. Eğer benim gibi hi-fi kulaklık performansı beklemiyorsanız, ses kalitesinden arkadaş gibi memnun kalacaksanız, Arctis 3 HS 50 falan bakıyorsanız alternatif olarak buna da bakabilirsiniz. 300 TL'ye yakalarsanız kaçırmayın bence çünkü o fiyatlara anca Gamepower falan alırsınız. Bu arada soğutucu jeli yeterince deneme fırsatı buldum. Malum 2-3 gün bayağı sıcaktı sonra 2-3 gün soğuk oldu. En azından İzmir'de öyle oldu. Soğuk havada gayet iyi kulağınıza takınca yarım saat falan ideal sıcaklıkta duruyor çıkarınca 2 dakikada tekrar soğuyor tekrar yarım saat dayanıyor. Sıcak havada takınca 5 dakika sonra ısınıyor ve çıkarınca soğuması bayağı zaman alıyor yine de suni deri kadar terletmiyor. Eğer vantilatör falan varsa yarım saatte bir soğutur tekrar takarsınız.

Ben CS-GO, PUBG oynayan biri olarak ses kasma performansının çok başarılı olduğunu söylemeliyim. 7.1 yazılımı bence de bir işe yaramıyor ama ürünün sürücüsü ses kasmak için tasarlanmış kesinlikle müzik kulaklıkları gibi değil. Ben anker life Q20 sahibi olarak müzik beklentimi fazlasıyla yukarıda tutmuştum o yüzden ses kalitesini beğenmedim. 600 TL bütçem vardı fakat Anker'in 500 TL'lik kulaklığı eminim 1000 TL'lik performans verir deyip aldım fakat yanılmışım. Tamamen konfora ve ses kasmaya abanmışlar, sanırım bunu satıp Xiaomi H1007 alacağım. Eğer benim gibi hi-fi kulaklık performansı beklemiyorsanız, ses kalitesinden arkadaş gibi memnun kalacaksanız, Arctis 3 HS 50 falan bakıyorsanız alternatif olarak buna da bakabilirsiniz. 300 TL'ye yakalarsanız kaçırmayın bence çünkü o fiyatlara anca Gamepower falan alırsınız. Bu arada soğutucu jeli yeterince deneme fırsatı buldum. Malum 2-3 gün bayağı sıcaktı sonra 2-3 gün soğuk oldu. En azından İzmir'de öyle oldu. Soğuk havada gayet iyi kulağınıza takınca yarım saat falan ideal sıcaklıkta duruyor çıkarınca 2 dakikada tekrar soğuyor tekrar yarım saat dayanıyor. Sıcak havada takınca 5 dakika sonra ısınıyor ve çıkarınca soğuması bayağı zaman alıyor yine de suni deri kadar terletmiyor. Eğer vantilatör falan varsa yarım saatte bir soğutur tekrar takarsınız.

Ses kalitesi pek iyi değil bunu kabul etmek gerek yani hi-fi hissi veremiyor lakin gerçek DTS destekli film izlerek 3D modu açtığımda kendimi sinemada buldum. Genel kullanımda 3D modunu kapatın.

Geri
Yukarı