Annemi aşı yaptırmalı mıyım?

Ben olmazdım, daha onaylanmamış emin olamadığımız bir aşıya ben nasıl güveneyim? Biraz daha beklerdim. Ben 3-4 kere virüse yakalandım aşısız atlattım. Biontech aşısına hiç güvenim yok.

Not: kişisel fikrim "gülücük" atıp durmayın.
Onaylanmamış olduğu bilgisi doğru değil. Aşının hayvan deneyleri de yapıldı, insanlar üzerindeki araştırmaları da yapıldı, lisans da aldı.

Aşı daha onaylanmamış daha etkisi ne olduğunu bilmiyoruz, etki gösteriyor mu onuda bilmiyoruz. Ben aşıya güvenmiyorum yan etkileri benim üzerimde veya başkası üzerinde ağır olabilir (ki 1 yakınımı kalp krizi yüzünden kaybettim ama kesin olarak emin değilim) ben kişisel fikir belirtiyorum. Cahil olmakla, olmamakla alakası yok ki zaten yok çipmiş, yok bilmem neymiş bunlara inanmıyorum ben sadece yan etkileri konusunda endişelerim var. Şimdi ben önermedim diye "gülücük" yağmuruna tutuluyorum galiba "not" olarak "kişisel fikrim" demem lazım.
Kalp Krizi olayı benide korkutuyor, korona olup, çevrem'de anneannemin arkadaşı, korona'dan sonra kalp krizi nedeniyle vefat etti, aynı şekilde halamın kocasının, kardeşlerinden biri'de kalp krizi geçirdi, yaşıyor Allaha şükür. Benim annem'de kalp hastası, belki yalan, belki doğru. Sonuçta seni büyütüp,yetiştirmiş, o acıya dayanmak zordur.

Tamam hocam siz haklısınız. Konu hakkında konuşmak istemiyorum yeteri kadar konuştuğumu düşünüyorum. Size iyi tartışmalar, sohbetler.
Konunun kalanını okumadım hocam, sadece toplumda bir yanlış bilgi var, aşının onaylanmadığı, test edilmediği, aceleyle kullanıldığı yönünde. İlk sayfada mesajınızı görünce belirtmek istedim sadece, kusura bakmayın.

Aylarca hem etkinlik hem yan etki testleri yapıldı aşının, yan etkileri de hala her gün takip ediliyor, araştırılıyor, diğer bütün ilaçlar ve aşılar hangi aşamalardan geçtiyse bu aşılar da aynı aşamalardan geçiyor. "Acil kullanım onayı" muhabbeti sadece yapılan testlerin süresiyle alakalı. 6 yerine 2-3 ay yapılmıştı galiba, ama zaten sonrasında aylardır geniş toplumlar aşılanmaya başladı, dünya genelinde milyonlarca insan aşılandı.

Amacım tartışmak veya sizi aşağılamak zaten değil. Dediğim gibi, konunun kalanında neler tartışıldı bilmiyorum, ben sadece mesleğim gereği gördüğüm bir hatalı bilgiyi belirtmek istedim.

Gelmiş yine kendini bilim adamı sanan topluluk, her aşı olmak istemeyen komplo teorilerine inanan insanlar değil şunu bir kafanıza sokun, şu an da pandemi olduğu için acele olarak aşıya ihtiyaç vardı ve uzun vadedeki etkileri bilinmediği için güvenmemesi gayet normal, biri de çıkıp destek çıkmamış adama, bana sorarsanız bende güvenmiyorum ama sıram gelse olurum, fikirlere saygı duymayı öğrenin.

Aşı hakkında luc montagnierin dediğini dikkate alın nobel ödülü almış. Bir bilim insanıdır ve dediği söz gayet doğru antikor artışı olan.

Son düzenleyen: Moderatör:
şu an da pandemi olduğu için acele olarak aşıya ihtiyaç vardı ve uzun vadedeki etkileri bilinmediği için güvenmemesi gayet normal, biri de çıkıp destek çıkmamış adama, bana sorarsanız bende güvenmiyorum ama sıram gelse olurum, fikirlere saygı duymayı öğrenin.
1990'lardan beri mRNA teknolojisi çalışılıyor, 1900'lerden beri farklı yöntemlerle aşı geliştiriliyor. "Uzun vadede etkileri bilinmiyor" fikrinizin dayanağı yeterince sağlam değil, doğru da değil. Dolayısıyla "fikirlere saygı duymalısınız" argümanı burada geçerli değil. Kimsenin elbette hakaret etmeye, dalga geçmeye hakkı yok ama "O da senin fikrin, saygı duyarım" demek için ortada subjektif bir fikir olması gerekir. Ama bilimin "objektif" fikri, yapılan testler, araştırmalar ve tecrübelerin sonuçları, aşının uzun vadede beklenmedik bir yan etkisi olmayacağı yönünde.

Aşıyla vücuda verilen mRNA zaten virüste bulunan onlarca çeşit mRNA'dan sadece bir tanesi. Virüsü kapıp semptomsuz olarak bile atlatsanız bu aşının içeriğindeki mRNA ve başka onlarcası vücudunuzda üretilip çoğalacak zaten. Binlerce, milyonlarca protein üretilip yok olacak. Çok sayıda farklı aşı vurulmuş gibi düşünebilirsiniz kabaca. O yüzden virüsün mü aşının mı daha riskli olduğunu, bunları düşünerek kararlaştırın derim.

Zaten aşının içeriği, vurulduktan sonra kısa sürede vücuttan kayboluyor, mRNA ve üretilen proteinler parçalanıyor, geriye sadece eğitilmiş bağışıklık sistemi hücreleri kalıyor. Uzun dönem etki yapması beklenen bir durum yok, aşıların da genelde çok nadir görülen ciddi yan etkileri ilk birkaç ayda ortaya çıkar zaten.

Kimseyi komplo teorisyeni ilan etme gibi bir amacım yok. Endişe ve sorgu her zaman iyidir, ama ortalıkta çok fazla korku ve abartı var, etkisinde kalmamak gerekiyor.

Geri
Yukarı