Annemi aşı yaptırmalı mıyım?

Microsoft ürünleri almak istiyor musunuz?
Bill Gates ne derse onu yapacağım bundan sonra. :D Şaka bir yana. Gerçekten kol ağrısı dışında bir yan etki görmedim ben. Şu an çalışıyorum normal bir şekilde. :) Saçma sapan komplo teorilerine kafayı takanlar kadar değişik bir kitle yok. Kısır olma korkusundan kafayı yiyenler çok fazla. Her şeyi de oraya bağlama yetenekleri var.

Aşı karşıtlığı kadar saçma bir şey yok. Bilimsel olarak kanıtlanmış şeylere inanmaktansa hurafelere inanmayı seçen birisiyseniz diyeceğimiz bir şey yok zaten. Ortaçağ'da yaşamıyoruz.

Bilime inanın ve güvenin.

Burada sanırım kimse benim cevabıma dikkat etmemiş. Bu arada dedemler, babaannem, halam falan da Biontech vuruldular ve hiçbirinde ciddi yan etkiler görmedik.
Şu an görmemen 5 yıl sonra görmeyeceğin anlamına gelmez. Normalde 3 yıl (öyle biliyorum) aşının denenmesi lazım. Siz bunu olduktan 5 yıl sonra bir şey olsa hiç bir savunmanız olmayacak.

Şu an görmemen 5 yıl sonra görmeyeceğin anlamına gelmez. Normalde 3 yıl (öyle biliyorum) aşının denenmesi lazım. Siz bunu olduktan 5 yıl sonra bir şey olsa hiç bir savunmanız olmayacak.
Abi affedersin de, kusura bakma da. Biktim sizin korku pompalamanizdan. Yildim.

Aşıların hemen hemen bütün yan etkileri 2 ayda çıkar. Bu 100 yıldır böyle olmuştur. 30 yıldır mRNA üzerinde, yıllardır da aşılar, enzimler vs üzerine çalışmalar yapılıyor. Vücutta kalıcılığı yok mRNA'nın da aşının da. Daha önce örneğin farelere, maymunlara mRNA aracılığıyla kısa süreyle çeşitli proteinler ürettirilip, belirli bir süre sonra vücutta o mRNA'nın da proteinin de izine rastlanamamış yapılan çalışmalarda. Yani vücutta kalmıyor bu aşının içeriği.

Abi en basitinden şöyle düşünün. Bu virüste, ana genetik madde var, mRNA var, proteinler var, lipidler var, hepsinden onlarca yüzlerce çeşit var, kimi mutasyonlu kiminin ne işe yaradığını bilmiyoruz.

Aşıda ne var? Virüsün yüzeyinde bulunan, görevinin hücreyi tanıma olduğunu bildiğimiz tek bir proteine ait mRNA var. Yani virüsteki yüzlerce çeşit maddenin sadece 1 tanesi. Üstelik kalan hiçbir şey olmadığı için virüs benzeri fonksiyonu da yok bu mRNA'nın. Sadece bir miktar protein üretecek, o proteinler bağışıklık sistemini uyaracak, virüsle karşılaşınca hatırlayacağız.

Hangisini tercih edersiniz? Bazılarının ne işe yaradığını bile bilmediğimiz yüzlerce çeşit, gerçek ve canlı virüs proteinleri ve mRNA'larının, vücudunuzun çeşitli hücrelerinde kontrolsüzce çoğalması mı?

Yoksa vücuttan kısa sürede tamamen yok olacağını neredeyse kesinlikle bildiğimiz, kendi başına hiçbir etkisi, gücü olmayan tek bir mRNA ve proteinin mi?

Aşının kalıcı etkilerinden korkan biri, asemptomatik bile geçirse COVID'in kalıcı etkilerinden 100 kat daha korkmalı. Çünkü aşı kalıcı olsaydı, COVID neler yapmazdı bir düşünün vücudunuza. Aşıdaki madde COVID'in içeriğinin %1'i. Yapısını, görevini, vücuttaki sürecini en iyi bildiğimiz %1'i hatta.

Geri
Yukarı