Antidepresandan çekinenlere: Kullanıp bırakmış birinin tecrübeleri

@Brummbar Çok sevindim. Bu arada terapi sıklığı ve süresi önemli. Minimum 45 dk ve bir hafta aralıklarla yapılması gerekir. Devlet hastanelerinde bu şartlar çok sağlanmıyormuş sanırım. Umarım seninki öyle değildir...

Son düzenleyen: Moderatör:
@Brummbar Çok sevindim. Bu arada terapi sıklığı ve süresi önemli. Minimum 45 dk ve bir hafta aralıklarla yapılması gerekir. Devlet hastanelerinde bu şartlar çok sağlanmıyormuş sanırım. Umarım seninki öyle değildir...

45 dakika mı? Nasılsa 1 dakika yeterli oluyor doktorlar için.

İşte haftaya gideceğim. Her hafta çağıracakmış. İlk gittiğimde 1 saate yakın zaman ayırdı, dinledi etti ve ona göre adım attık. Bakalım haftaya ne olacak.

@Tatsuhiro Satou Maalesef bu sağlık sisteminde böyle. O kadar kısa süreler ilgileniyorlar ki, hasta kendini bile ifade edemiyor.

Bir şey soracağım, bu sabaha karşı içimde aşırı heyecan, içimde yanma falan oldu. Bunlar ilk günlerin yan etkisi mi, sizde oldu mu? İlk 3 gün bir şey yoktu uyku harici, şimdi olmaya başladı.

@Brummbar Yanma hissi ve aşırı heyecan tipik bir kaygı bozukluğu belirtisidir ve evet ilaca başladıktan yaklaşık bir hafta sonra yanma hissini ben de yaşadım.

Normalde heyecan ve stresle beraber yanma hissetmezdim falan ilaçtan sonra olmuştu. Bana kalırsa olağan bir durum fakat yine de doktoruna danış istersen. Bu arada yanma hissi nasık bir şeydi tam olarak açıklar mısın?

@Brummbar yanma hissi ve aşırı heyecan tipik bir kaygı bozukluğu belirtisidir ve evet ilaca başladıktan yaklaşık bir hafta sonra yanma hissini ben de yaşadım.

Normalde heyecan ve stresle beraber yanma hissetmezdim falan ilaçtan sonra olmuştu. Bana kalırsa olağan bir durum fakat yine de doktoruna danış istersen. Bu arada yanma hissi nasık bir şeydi tam olarak açıklar mısın?

Yanma hissi vücudumun dışı sıcak ama içim üşüyor gibiydi. Sabah acı çektim bildiğin. Hele bir anda kötü düşünceler bastı. Stres, çarpıntı... Bilgisayar oynuyordum oyundan direkt çıktım, temiz havaya falan çıktım. Şimdi iyiyim.

Doktorumu aradım. Bana ilk 2 hafta alışma süreci dedi. Ara ara olacak dedi. İlaç beyni etkilediği için böyle durumlar normal dedi. Eğer dayanılmaz ise ilaç değişilir dedi ama öyle dayanılmaz değildi. En azından tek düşündüğüm şey bu yan etkiler kalıcı olmayacak. Bu ilaç beni iyileştirecek diye motive oluyorum.

@Brummbar Sakın moralini bozma. Yazıda da bahsettiğim gibi ilk 1-2 hafta zor oluyor. Ama sonra çok rahatlayacaksın merak etme :)

İnşallah o günleri dört gözle bekliyor olacağım çünkü en küçük şeyde bile panik olup heyecanlanmak istemiyorum. Eski hayatımı özledim. Hani oyunda bile, Valorant'ta mesela 1V1 kalıyorum ve elim ayağım titriyor. Kalkıp yürüyorum falan. Eskiden falan böyle bir şeyim yoktu, bir olaydan ötürü oldu. Keşke o lanet günü hiç yaşamasaydım da bu sorunlar olmasaydı. O günden sonra ne olduysa oldu girip girip hastalık araştırma, acaba bu bende var mı deyip hastaneye koşmam falan, en küçük göğsümde ağrı olsun direkt korkuyordum. Şu an o konuda iyiyim fakat yan etkileri ortaya çıkıyor bu da iyileşmek için küçük bir acı.

@Brummbar Aynı sorunları yaşadım seninle. Yaşadığın hiçbir güne lanet etme, öldürmeyen her acı güçlendirir merak etme.

Yaşadığın o gün veya o olay her neyse, sadece hastalığının ortaya çıkmasına destek olmuş. Ve erkenden tedavi oluyorsun, erkenden kurtulacaksın. O gözle bak. Hayatının çok saha önemli bir döneminde de ortaya çıkabilirdi bu durum. Depresyonla birleşip de çıkabilirdi... Birçok ihtimal var.

O yüzden geçmişi bi kenara at "şu an"a odaklanmaya çalış :)

Hocam öncelikle konuyu baştan sona büyük bir ilgiyle okudum, geçmiş olsun dilerim. Bende sizin yaşadığınız kadar ağır bir anksiyete bozukluğu yok, fakat bundan 4-5 sene önce kadar yoğun bir panikatak geçirdim.Çarpıntı, yutkunmada veya birşey içmede zorluk çekme, terleme, sanki bir anda ölecekmişim gibi şeyler. Tabi ilk başta panikatağı ve ne yaşadığımı bilmediğim için duruma anlam verememiştim.Olayın ardından doktora gittim, ilk iş olarak kalp ritimlerime falan baktılar, doktor ritim bozukluğu olduğunu ama çok anormal bir durum olmadığını söyledi. Panikatakta o an için geçtiğinden ve bende sizin gibi ilaç kullanma gibi şeylerden çekindiğimden üstelemeyip eve döndüm. Durumun ardından bu panik atak olayı 2-3 ay boyunca belli aralıklarla tekrarladı. Fakat kendi kendime birşey farkettim, ne zaman öyle bir duruma düşsem kafamı başka şeylerle meşgul edince mesela açıp eğlenceli bir video izlemek ya da açıp bir oyun oynamak gibi panikatak aniden ya da kısa sürede kesiliyordu. Bunu devamlı yaptım kafamı kötü şeylerle doldurmaya iyi şeyler düşünmeye çalıştım. Çok şükür o zamandan beri bir daha da böyle bir şey yaşamadım. Fakat ilk panikatağı geçirdiğim günden beri çarpıntı durumu bende sabit kaldı. Cümlenin başında sizin kadar fazla değil dememin sebebi şu, evden çıkamayacak kadar falan bir durumum yok, ama çok ufak şeylere aşırı takıntı yapıyorum. Aklımda bayağıdır bir psikolog ya da psikiyatriste gitme fikri var. Sizden öğrenmek istediğim şey ise şu öncelikle doktorunuz kimdir? İkinci olarak cinsel sorunlardan bahsetmişsin iz nasıl bir yan etki gösteriyor cinsel konuda? Aktif olarak çalışan ve işim gereği çok fazla insanla muhattap olan biriyim, fiziksel olarak yoğun çalıştığım için bitkinlik erken yorulma gibi şeylere sebebiyet verir mi yoksa tam tersi mutlu hissettiğim için ilaçlardan, dolayı daha rahat çalışma yapabilir iyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı