Antidepresandan çekinenlere: Kullanıp bırakmış birinin tecrübeleri

Antidepresan kullanmak istiyorum fakat ailem "Psikolojik olarak iyisin" diyecek diye söylemiyorum. Okul zamanlarında sinirimi kendimden çıkarıyordum. Yani tırtıklı duvarlara elimi yumruk yapıp sürtüyordum falan filan. Sinirden plastik kalın diş fırçamı parçaladığımı hatırlıyorum. Tabii okul vs bitince bunlar azaldı ama bitmiş değil. Okulda bu durumları yaşadığım için merak ettim ve okul bittiğinden beti içtiğim bütün soda şişelerinin kapaklarını topluyorum. 2 ay içerisinde 145 tane soda içmişim. Artı olarak 20'ye yakın kahve ve litrelerce içecek daha var. Belki antidepresan kullansaydım bunlar olmazdı :). Fakat artık çok geç. Konu için teşekkürler. Küle su döktüm :).

@CS Relboron Selam dostum. Tek tek cevaplayayım.

Öncelikle bende çok uzun süredir OKB olduğu için kaygı bozukluğum ve panik atağım inanılmaz bir hızla arttı. Öyle bir artış ki iki hafta sonra evden çıkamaz hale geldim. OKB ile ilgili ciddi sorunlarım olduğundan psikilojim panik atağa karşı savunmasız hale geldi aniden.

Tabii çocukluğumdan beri yaşadığım görece "zararsız" ekstrasistoller de tuzu biberi oldu bu süreçte. O yüzden adına çok sevindim, sen kontrol altına alabilmişsin. Ki kontrol altına aldığın yollar da tedavinin temel amacıyla örtüşüyor. Tebrik ederim.

Bana kalırsa -yine de- bir doktora görünmen çok iyi olur imkanın var ise. Kalan kırıntılar büyümesin diye, ki hiç büyümeye de bilir.

Doktorum da bir başka doktor tanıdığımızın üzerine "Fırat Hamidi". Şöyle diyeyim, çocuk ve genç psikiyatristi kendisi. Ben de 18 yaşımdayken başladığım için genç kategorisine giriyordum ki daha iyi oldu, yaşadığım sıkıntılar çocukluk dönememime ait genel olarak. Ayrıca doktorumdan gayet memnunum.

Cinsel sorunlara gelelim. Bende geç ejukülasyon (boşalma) sorununa neden oldu. Hatta bazen hiç olmuyordu diyeyim. Bazı gençler geciktirici olarak kullanıyorlar antidepresanları. Beyindeki ejukülasyonu ateşleyen bazı nörotransmitter etkisini bozabiliyor çünkü.

Önemli bir noktaya değinmişsin, yorgunluk konusu. Açıkçası bende yorgunluk namına yaptığı tek şey yatağa çivilemek oldu. Uyanamıyordum bir türlü, ama uyandıktan sonra sorun yok. Yorgunluk vs yapmadı. Ama dediğim gibi kişiden kişiye değişir bu yan etkiler.

Artı olarak, ilaç herhangi bir ekstra yapay mutluluğa sebebiyet vermiyor. Sadece sıkıntılarınızın hafiflemesiyle "normal" duygu-durum haline bürünüyorsunuz.

Başka merak ettiğin şeyler vasra yanıtlarım elimden geldiğince :)

Antidepresan kullanmak istiyorum fakat ailem "Psikolojik olarak iyisin" diyecek diye söylemiyorum. Okul zamanlarında sinirimi kendimden çıkarıyordum. Yani tırtıklı duvarlara elimi yumruk yapıp sürtüyordum falan filan. Sinirden plastik kalın diş fırçamı parçaladığımı hatırlıyorum. Tabii okul vs bitince bunlar azaldı ama bitmiş değil. Okulda bu durumları yaşadığım için merak ettim ve okul bittiğinden beti içtiğim bütün soda şişelerinin kapaklarını topluyorum. 2 ay içerisinde 145 tane soda içmişim. Artı olarak 20'ye yakın kahve ve litrelerce içecek daha var. Belki antidepresan kullansaydım bunlar olmazdı :). Fakat artık çok geç. Konu için teşekkürler. Küle su döktüm :).
Bu antidepresanlıktan çok Atarax gibi antihistaminik ilaçlarla çözülürmüş gibi geldi. Eğer altında yatan herhangi bir depresyonik vehayut anksiyete gibi kronik rahatsızlıklar yoksa tabii.

Atarax, merkezi sinir sistemindeki aktiviteyi azaltarak kaygı ve gerginliği rahatlatır. Ayrıca kaşıntı, hapşırma ve burun akıntısı semptomlarını tetikleyen doğal bir kimyasal olan histamini azaltarak antihistaminik görevi görür ve bu semptomların hafiflemesini sağlar.

@CS Relboron Selam dostum. Tek tek cevaplayayım.

Öncelikle bende çok uzun süredir OKB olduğu için kaygı bozukluğum ve panik atağım inanılmaz bir hızla arttı. Öyle bir artış ki iki hafta sonra evden çıkamaz hale geldim. OKB ile ilgili ciddi sorunlarım olduğundan psikilojim panik atağa karşı savunmasız hale geldi aniden.

Tabii çocukluğumdan beri yaşadığım görece "zararsız" ekstrasistoller de tuzu biberi oldu bu süreçte. O yüzden adına çok sevindim, sen kontrol altına alabilmişsin. Ki kontrol altına aldığın yollar da tedavinin temel amacıyla örtüşüyor. Tebrik ederim.

Bana kalırsa -yine de- bir doktora görünmen çok iyi olur imkanın var ise. Kalan kırıntılar büyümesin diye, ki hiç büyümeye de bilir.

Doktorum da bir başka doktor tanıdığımızın üzerine "Fırat Hamidi". Şöyle diyeyim, çocuk ve genç psikiyatristi kendisi. Ben de 18 yaşımdayken başladığım için genç kategorisine giriyordum ki daha iyi oldu, yaşadığım sıkıntılar çocukluk dönememime ait genel olarak. Ayrıca doktorumdan gayet memnunum.

Cinsel sorunlara gelelim. Bende geç ejukülasyon (boşalma) sorununa neden oldu. Hatta bazen hiç olmuyordu diyeyim. Bazı gençler geciktirici olarak kullanıyorlar antidepresanları. Beyindeki ejukülasyonu ateşleyen bazı nörotransmitter etkisini bozabiliyor çünkü.

Önemli bir noktaya değinmişsin, yorgunluk konusu. Açıkçası bende yorgunluk namına yaptığı tek şey yatağa çivilemek oldu. Uyanamıyordum bir türlü, ama uyandıktan sonra sorun yok. Yorgunluk vs yapmadı. Ama dediğim gibi kişiden kişiye değişir bu yan etkiler.

Artı olarak, ilaç herhangi bir ekstra yapay mutluluğa sebebiyet vermiyor. Sadece sıkıntılarınızın hafiflemesiyle "normal" duygu-durum haline bürünüyorsunuz.

Başka merak ettiğin şeyler vasra yanıtlarım elimden geldiğince :)

Bu antidepresanlıktan çok Atarax gibi antihistaminik ilaçlarla çözülürmüş gibi geldi. Eğer altında yatan herhangi bir depresyonik vehayut anksiyete gibi kronik rahatsızlıklar yoksa tabii.

Atarax, merkezi sinir sistemindeki aktiviteyi azaltarak kaygı ve gerginliği rahatlatır. Ayrıca kaşıntı, hapşırma ve burun akıntısı semptomlarını tetikleyen doğal bir kimyasal olan histamini azaltarak antihistaminik görevi görür ve bu semptomların hafiflemesini sağlar.
Bir şey soracağım, sen ilacı kullanırken veya bu rahatsızlıktayken tansiyonun çıkıyor muydu? Benim son zamanlar da panik atağım önemli derecede geçti. İlaçları 2,5 haftadır kullanıyorum ama tansiyonum 130-140, bazen 150 oluyor. Bugün hastaneye gideceğim tansiyon hastası mıyım yoksa panik ataktan kaygılanan bir şey mi diye. Eğer öyleyse Dideral alacağım psikayatri doktoruma söyleyip.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Brummbar Ben özellikle kendimi kötü hissetiğim anlarda evde isem bakıyordum ve tansiyonum normaldi. Maksimum 130 olmuştur. Normalde 120'dir benim tansiyonum. Stresli bir dönemdeysen, uyku düzenin bozuksa vs de tetikleyebilir. En doğrusunu doktorun söyleyecektir. Ama bende öyle bir problem olmadı.

@Brummbar Ben özellikle kendimi kötü hissetiğim anlarda evde isem bakıyordum ve tansiyonum normaldi. Maksimum 130 olmuştur. Normalde 120'dir benim tansiyonum. Stresli bir dönemdeysen, uyku düzenin bozuksa vs de tetikleyebilir. En doğrusunu doktorun söyleyecektir. Ama bende öyle bir problem olmadı.
Hastaneye gittim 15/9 çıktı, dil hapı verdiler 14/8 düştü. Eve gidince ölçtüm, 12/8 sonra da 11/7 oldu. Doktor nefrolojiye gönderdi bakalım gideceğiz haftaya, umarım tansiyon da çıkmaz. Panikatak ve tansiyon birleşince stresle başa çıkmak zor oluyor. Belki de çıkmaz bir şey. Panik ataktan kaynaklanan bir durum da olabilirmiş benim psikiyatri doktorun dediğine göre.

Son düzenleyen: Moderatör:
Asperger Sendromu'na sahip olduğum için Abilify ve Anafranil ilaçlarını birlikte kullanıyorum. Bunlar anti depresan mı değil mi bilmiyorum ancak ben de ilk başladığımda çok berbattım, her gün tuvalette ağlama krizleri geçiriyordum, sonra doktora gittik ve OKB teşhisi kondu. Lustral ve Risperdal adlı iki ilacı verdi. Onları bir süre kullandıktan sonra yeni doktorum Asperger teşhisi koydu ve Abilify ile Anafranil ikilisine geçtim. Yıllardır kullanıyorum, cinsel yan etkilerinin olduğunu düşündüğüm için ve internette yazan yorumları da okuyunca ilacı yaklaşık 2 haftalığına birden kesmek gibi bir hata yaptım. 2 haftanın sonlarına doğru baş ağrısı, mide bulantısı ve aşırı yüksek anksiyete gibi problemler yaşadım ve hemen doktorumdan randevu aldım. İlacı bırakmamam gerektiğini ve cinsel yan etkilerin problem açma ihtimalinin aşırı az olduğunu söyledi ve ben de ilaca tekrar kendisine danışarak en son kullandığım dozdan devam ettim. Şu an iyiyim ancak ne zaman bu ilaçlardan kurtulacağımı çok merak ediyorum.

@yigidyum Asperger çok farklı bir olay ancak sizin yorumunuzu da merak ediyorum.

Bende halihazırda birçok ilaç kullanıyorum ve psikolojimi daha fazla bozduklarını düşünüyorum 1 yıldır tedavi görüyorum aktif olarak kullandığım 3 tane ilaç var sınırda kişilik bozukluğu tanısı koyuldu detaylandırabilirim ama kişisel tavsiyem kullanmayın kendinizi kaybediyorsunuz.

@Ardaydin0 herkeste aynı etkiyi yapmıyor zaten, Yiğit hocamın da yazdığı gibi. Size kabus olan bir ilaç başkası için mükemmel sonuç verebilir.

@Ardaydin0 herkeste aynı etkiyi yapmıyor zaten, Yiğit hocamın da yazdığı gibi. Size kabus olan bir ilaç başkası için mükemmel sonuç verebilir.

Bilmiyorum kendi kafamdamı kuruyorum ancak eskiden hissettiğim gibi hissedemiyorum mesela müzik dinlediğimde üzülmek istiyorum ama olmuyor saatlerce ağlamak istiyorum ama olmuyor 1-2 dk sonra boş boş duvara bakıyorum bu beni çok rahatsız ediyor sanki insanlığımı kaybetmişim gibi.

@CBum Selam dostum. Fikrimi merak etmen çok mutlu etti beni :)

Öncelikle asperger sendromu sanırım benim bir arkadaşımda daha vardı. O da abilify+antidepresan kullanıyordu. Ve bahsettiği kadarıyla insanlarla iletişim kurmakta zorluk çekiyordu. İletişim esnasında stres, yoğun kaygı gibi şeyler yaşıyordu. Ondan duyduklarım ve araştırdıklarım kadarıyla genel olarak sosyal hayatta sıkıntı çıkaran bir rahatsızlık sanırım.

Bu tarz tamamen "nörolojik" rahatsızlıklarda %80 olarak ilaçla tedavi ediliyor diye biliyorum ancak yine her psikosomatik rahatsızlıkta olduğu gibi terapiler -aynı zamanda doktor- çok önemli.

Benim bir arkadaşımda daha vardı bu tarz bir şey aslında. O da yapılan espri ve ironileri anlamayıyordu pek ciddiye alırdı her şeyi. Çoğu zaman konuşulanlara odaklanmazdı. İnsanlarla istemeden çok cidddi bir şekilde zıtlaşırdı konuşurken heyecenlandığı için. Sosyal çevresi hiç oluşmamıştı o yüzden. Ben yardımcı olmaya çalışıyordum elimden geldiğince.

Şu anda ne halde bilmiyorum ama üniversitede olduğunu biliyorum. Kendini spora verdi, boks yapmaya başlayıp özgüvenini arttırdıktan sonra biraz daha düzelmişti. Diyeceğim o ki eğer asperger sendromu bu bahsettiğim olay ise tam olarak ipleri biraz sen de eline almalısın dostum :)

İlaçlara verip salma kendini. Ve unutma ki en şiddetli psikosomatik rahatsızlık olarak bilinen şizofreni ve bipoların bile bir "manik" dönemi olur, sonra yatışmaya başlar. Normal hayata ve normal ilişkilere entegre edilebilir bu insanlar. O yüzden kendini sakın hayattan soyutlama. Neyden korkuyorsan onun üzerine git. Çünkü hayata bir kez geliyorsun ve hayat durup seni beklemiyor. Sen onun hızına ayak uyduracaksın...

@Ardaydin0 Hangi ilacı kullanıyorsun dostum?

Geri
Yukarı