Antidepresandan çekinenlere: Kullanıp bırakmış birinin tecrübeleri

@CBum selam dostum. Fikrimi merak etmen çok mutlu etti beni :)

Öncelikle asperger sendromu sanırım benim bir arkadaşımda daha vardı. O da abilify+antidepresan kullanıyordu. Ve bahsettiği kadarıyla insanlarla iletişim kurmakta zorluk çekiyordu. İletişim esnasında stres, yoğun kaygı gibi şeyler yaşıyordu. Ondan duyduklarım ve araştırdıklarım kadarıyla genel olarak sosyal hayatta sıkıntı çıkaran bir rahatsızlık sanırım.

Bu tarz tamamen "nörolojik" rahatsızlıklarda %80 olarak ilaçla tedavi ediliyor diye biliyorum ancak yine her psikosomatik rahatsızlıkta olduğu gibi terapiler -aynı zamanda doktor- çok önemli.

Benim bir arkadaşımda daha vardı bu tarz bir şey aslında. O da yapılan espri ve ironileri anlamayıyordu pek ciddiye alırdı her şeyi. Çoğu zaman konuşulanlara odaklanmazdı. İnsanlarla istemeden çok cidddi bir şekilde zıtlaşırdı konuşurken heyecenlandığı için. Sosyal çevresi hiç oluşmamıştı o yüzden. Ben yardımcı olmaya çalışıyordum elimden geldiğince.

Şu anda ne halde bilmiyorum ama üniversitede olduğunu biliyorum. Kendini spora verdi, boks yapmaya başlayıp özgüvenini arttırdıktan sonra biraz daha düzelmişti. Diyeceğim o ki eğer asperger sendromu bu bahsettiğim olay ise tam olarak ipleri biraz sen de eline almalısın dostum :)

İlaçlara verip salma kendini. Ve unutma ki en şiddetli psikosomatik rahatsızlık olarak bilinen şizofreni ve bipoların bile bir "manik" dönemi olur, sonra yatışmaya başlar. Normal hayata ve normal ilişkilere entegre edilebilir bu insanlar. O yüzden kendini sakın hayattan soyutlama. Neden korkuyorsan onun üzerine git. Çünkü hayata bir kez geliyorsun ve hayat durup seni beklemiyor. Sen onun hızına ayak uyduracaksın...

@Ardaydin0 hangi ilacı kullanıyorsun dostum?

Lustral concerta ve rileptid.

@Ardaydin0 Kullandığın ilaçlar hafif ilaçlar deil çok. Kendine haksızlık etme, bahsettiğin şeyleri yaşaman normaldir bence eğer aşırı değilse tabii. Doktoruna sor yine de sormadıysan. Eğer doktorun da "normal" onayı verdiyse dişini sıkmaya çalış. Beyninin kimyasal dengesi düzelmezse eğer daha çok sıkıntı çekebilirsin hastalıklarına ilgili. Ne zamandır kullanıyorsun bilmiyorum ama eğer yeniyse bir zaman sonra vücudun dahd da uyum sağlayacaktır diye düşünüyorum ilaca.

@yigidyum

Hocam çok güzel yazmışsınız elinize sağlık, resmen benim hastalığımın ciddileşmeye başladığı zamanlarda yaşadıklarımı yaşamış arkadaşınız. Dediklerinizin hepsi artık ilaçlar sayesinde çok çok az olsa da önceden bende de vardı (heyecanlanma vs.) Dediğiniz tavsiyeleri dikkate alacağım. Gerçekten topluma bu halde ayak uydurmak çok zor ama yapacak bir şey yok, kendimi böyle kabullendim ve ona göre yaşayacağım.

@Ardaydin0 kullandığın ilaçlar hafif ilaçlar değil çok. Kendine haksızlık etme, bahsettiğin şeyleri yaşaman normaldir bence eğer aşırı değilse tabii. Doktoruna sor yine de sormadıysan. Eğer doktorun da "normal" onayı verdiyse dişini sıkmaya çalış. Beyninin kimyasal dengesi düzelmezse eğer daha çok sıkıntı çekebilirsin hastalıklarına ilgili. Ne zamandır kullanıyorsun bilmiyorum ama eğer yeniyse bir zaman sonra vücudun dahd da uyum sağlayacaktır diye düşünüyorum ilaca.

1 yıldır kullanıyorum 3'u birlikte uyku düzenim yemek iştahım her şey mahvoldu insanlıktan çıktım bir şeyin düzeldiği yok ilaçlardan bunalıp girişimlerimde oldu ara verilip tekrar başlatıldı ne ilaçsız yapabiliyorum ne ilaçlı ama şu an ruhum dingin bilmiyorum ne olur günden güne değişiyor hissettiklerim zaten dün mutluysam sebepsiz mutsuz ya da ölüme meyilli olabiliyorum bu duygularımla savaşırken birşeylerde iyi olmakta zor oluyor odaklanmam gereken asıl şeylere odaklanamıyorum vesaire vesaire.

@Ardaydin0 Bu bahsettiklerinin ara ara dingileşme sebebi zihninin ilacın yan etksisi olacağına saplanması da olabilir. Ben de ilk 2 hafta yan etkilerine takıldığım için saçma sapan yan etkiler yaşıyordum cidden. Doktorumla terapilerde üzerine gidince geçmişti. Tabi bilemiyorum, başta da bahsettiğim gibi her ilaç herkese iyi gelmeyebiliyor. Belki doktor değiştirebilirsin.

@Ardaydin0 bu bahsettiklerinin ara ara dingileşme sebebi zihninin ilacın yan etksisi olacağına saplanması da olabilir. Ben de ilk 2 hafta yan etkilerine takıldığım için saçma sapan yan etkiler yaşıyordum cidden. Doktorumla terapilerde üzerine gidince geçmişti. Tabii bilemiyorum, başta da bahsettiğim gibi her ilaç herkese iyi gelmeyebiliyor. Belki doktor değiştirebilirsin.

Bu halimi kabullendim artık bilmiyorum sabit hissetmek benlik bir şey değil demek ki yine de her şeye rağmen yaşadığıma göre sorun yok.

Bu halimi kabullendim artık bilmiyorum sabit hissetmek benlik bir şey değil demek ki yine de her şeye rağmen yaşadığıma göre sorun yok.
Yanlış ilaç kaynaklı olabilir bu arada. Concerta iyidir, enerji verir ama eğer sinirli yapınız varsa daha da sinirli olursunuz.

Bugün itibari ile 2, 5-3 aydır yaşadığım panikatak, aşırı stres ve kaygı bozukluğundan ötürü Selectra'ya başladım. Açıkca 3 gündür içiyorum, bende tek yan etkisi iştahımı aşırı açtı. 3 günde 2 kilo aldım yani doymuyorum. Normalde günde 1-2 öğün yerdim şimdi kesik kesik 4-5 öğüne çıktı ama galiba normalmiş çünkü verirken doktorum demişti zaten iştahını açar veya keser diye. Bende açtı.

Ek olarak normalde uyuyamazdım, uykuya dalmam 2-3 saat sürerdi, maksimum 4-5 saat uyuyordum ve şimdi 2 katına çıktı uyku sürem. 8-9 saat uyuyorum kesintisiz.

Bakalım bütün paketler bittiği zaman iyileşecek miyim?
İyileştin mi dostum, durumun nasıl?

İyileştin mi dostum, durumun nasıl?
İyileşeli 6 ay oluyor neredeyse 2022 Ağustos ayında başladığım antidepresanı 2022 Aralık ayında doktor gözetiminde bıraktım 5 ay kullandım 25/50mg olarak kullandığım ilaç Selectra'ydı
şu an çok iyiyim yani geçen sene her günüm kıyamet günüyken şimdi hayatta olduğumun farkındayım ve enerjim var saçma sapan huylarım kalktı düşünceler puf oldu gitti bu panik atak anksiyete'yi kimse yaşamasın normal hastalıktan daha beter umarım olan herkes atlatır kolay şekilde ben biraz daha şanslıydım çünkü erken tanı kondu

İyileşeli 6 ay oluyor neredeyse 2022 Ağustos ayında başladığım antidepresanı 2022 Aralık ayında doktor gözetiminde bıraktım 5 ay kullandım 25/50mg olarak kullandığım ilaç Selectra'ydı
şu an çok iyiyim yani geçen sene her günüm kıyamet günüyken şimdi hayatta olduğumun farkındayım ve enerjim var saçma sapan huylarım kalktı düşünceler puf oldu gitti bu panik atak anksiyete'yi kimse yaşamasın normal hastalıktan daha beter umarım olan herkes atlatır kolay şekilde ben biraz daha şanslıydım çünkü erken tanı kondu
Çok mutlu oldum kardeşim, çok geçmiş olsun. Darısı benim başıma artık. Benimde Şubat ayına kadar sosyal fobi hariç hiçbir şeyim yoktu birden Panik Atak geçirdim, Ağır depresyona girdim.

Geri
Yukarı