Antivirüs gerekli mi?

Gerekli değil diyemem. Siber güvenlik uzmanı hatta kısaca "hacker" değilseniz veya bu tür konulara uzaksanız kullanmanızı öneririm. Diğer açıdan zaten kararı verebilecek durumda olursunuz. Çünkü; hayal bile edemeyeceğiniz yöntemler, saldırılar vb. durumlar var. Farkında olmadan da birçok kişinin malware indiriyor olduğuna dahi eminim ama ispatlayamam. 😀 Ayrıca bunun yanı sıra antivirüs kullanın veya kullanmayın bilgisayarınızda kişisel "hiçbir" verinizi barındırmamanızı da öneririm (kredi kartı bilgileri, parolalar, fotoğraflar, videolar vb.). Sadece çalınabilmesi açısından demiyorum. Hem depolamadan tasarruf edersiniz, hem de en basitinden harddiskinizde oluşabilecek bir arıza sonucu zor durumda kalmazsınız.

Tehditlerin farkında ol ve neleri yapmaman gerektiğini bil yeter. Eğer önlemlere uymazsan antivirüs yazılımı bile kullansan sistemine zararlı yazılım bulaştırabilirsin ama eğer önlemlere uyarsan kullanman da gerekmez. Wi-Fi şifresini komşusuna verdiği için para verip aldığı Kaspersky lisansını kaptıran adamın hikayesini de okuduk. En basit önlemlere bile uymuyorsan sistemini başkalarının yazdığı bir programa emanet etmenin bir anlamı yok.

Zaten ücretsiz o kadar iyi Anti-Virüs yazılımları var ki. Mesela aşağıdaki linkten indirebileceğiniz Kaspersky Security Cloud Free adlı Anti-Virüs birçok ücretsiz yazılıma karşı çok daha kaliteli ve güçlüdür.

Ücretsiz şeyler, bir şekilde sizi sömürüyordur.

Windows Defender için;
"Ve ayrıca para vermeye bile gerek yok."
desem de ücretsiz olduğu için değil.

Windows Defender ücretlidir.
Windows'u satın alırken Windows Defender'ı da satın alıyorsunuz.

Kimse senin isteğin dışı bilgisayarına virüs sokamaz. Bizzat sen sokarsın.

Evet haklısın genelde bir exenin adını amongus.exe yapıp keylogger e yapıştırıyorlar zaten Defender bile keylogger temizleyebiliyor ama önemli olan virüs tabanı Cloud kontrolü nün ne kadar kaliteli olduğudur. False positive oranı - virüs bulma oranı = antivirüs doğruluk oranı.

Kimse senin isteğin dışı bilgisayarına virüs sokamaz. Bizzat sen sokarsın.
İsteğin dışında da sistemine çeşitli yazılımları sokabilirler hocam. Ayrıca sistem zafiyetleri diye bir husus var. Adamlar da zaten bu zafiyetlerin önüne geçmek için uğraşıyorlar. Tabii bir o kadar da bu zafiyetleri aşmak için çeşitli yöntemleri deneyip aşanlar da var.

Forumda 10 dakikalık bir araştırmadan sonra bir sürü soru soruldu ve hepsini aynı cevap verildi.
Kaspersky ile tam tarama. Peki ya bu Kaspersky gerekli mi sorusunun cevabı korsan indirmeyin demeyeceğim ama gerek yok korsan uygulamaya, ha kur yüksek falan demeyin mevzu bu değil. Buradaki mevzu antivirüs gerekli mi? Ama McAfee aboneliği bittikten sonra programa girdiğinde virüs bulduk. E dün taradım hacı nasıl bugün buluyorsun? Yani antivirüsler kendilerini sattırmanın bir yolunu bulurlar ama bu oltaya düşmeyin. Bana kalırsa Kaspersky antivirüsün fiyatı(premium 1 cihaz 1 yıl) 220 TL McAfee antivirüs ise 200 TL yaklaşık yani alacaksanız Kaspersky alın 20 TL sizi bozmaz diye düşünüyorum. Yani Malwarebytes Kaspersky ile girerseniz bilgisayarınıza virüs gireceğini zannetmem.

Gerekli.

Bilgisayarı ne kadar az kullanırsan kullan kesinlikle bir antivürüs programı gerekli diye tahmin ediyorum, McAfee tavsiyemdir. Kullandım memnun kaldım.

Arkadaşlar bir söz vardır eğer bir ürüne para ödemiyorsanız o ürün sizsinizdir en basitinden Avast!
Ne yaptı Avast'ı bilgisayarından kaldıran arkadaşlara Avast ve AVG için geçerli web broswerlerine bir eklenti kurup kart bilgilerini ele geçirmişti ve şimdi de WhatsApp olayı var siber dünyadaki en zor şeylerden biri özel hayat ve gizlilik bu yüzden hangi mobil PC uygulamalarına hangi izinleri verdiğinize dikkat edin ve bilmediğiniz siteler uzak durmanın yanında Kaspersky uygulamasının önerdiği eklentiyi indirin e devlete girerken eklentileri hepsini devre dışı bırakın.
Bilgisayarı ne kadar az kullanırsan kullan kesinlikle bir antivürüs programı gerekli diye tahmin ediyorum, McAfee tavsiyemdir. Kullandım memnun kaldım.

Zaten kullanıyorum başlıkta da yazdım.

Geri
Yukarı