Antrenman Sonrası Recover İçin Supplement Önerisi

Curesto

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Son 1 aydan beri antrenmanlardan sonra kaslarım aşırı yavaş recover (yenileme) olmaya başladı. Bu yüzden bir sonra ki antrenman için hazır olamamaya başladım. Genellikle ağır çalışıyorum. Güç antrenmanı yapıyorum genellikle (Squat, Deadlift, Bench Press, Overhead Press). 5 gün önce yapmış olduğum omuz antrenmanından bile hala recover olamadım. Bunu 5 saat uyumam ve beslenme düzenimin olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Bench Press yapmayı çok seviyorum fakat kaslarım recover olamadığından ilk tekrarda bile fazla kas ağrısı yaşadığım için setimi yarıda bölmek zorunda kalıyorum. Haftada 4 kez antrenman yapıyorum (Salı, Perşembe, Cumartesi, Pazar). Yaklaşık 11 aydan beri bu sporla ilgileniyorum. Bu sorunumu düzeltecek bir Supplement olarak creatine kullanmayı düşünüyorum.
Liftler:
Squat: 115 KG X 7
Bench Press (Dar Tutuş): 107.5 KG X 4 ( Dar tutuş ile daha fazla basabiliyorum).
Deadlift: 157,5 KG X2
Vücut ağırlığı: 77,8 KG

Bu sorun yüzünden ağırlıklarımı arttıramıyorum.
@claus Yardımcı olabileceğinize inanıyorum.

Recovery tamamen beslenme ve uykuyla alakalı, dolayısıyla supplement ile çözebileceğini sanmıyorum.
Kreatinin de yenilenmeyle alakası yok, sadece antrenmandaki enerjini artırıyor. Recovery için değil de ağırlıklarını artırmak için alacaksan kreatin o zaman çok işe yarıyor.
Demek istediğim sorunun kaynağına inmek lazım. Eğer uyku ve beslenmeyi düzeltemem diyorsan haftada 3 güne düşür antrenmanı. Güç odaklı çalışıyormuşsun zaten, haftada 3 günün üstü bence gereksiz zor. Kendim de haftada 3 gün senin tarzında çalışıyorum; 8 saatin altında uyumayıp iyi beslenmeme rağmen bana bile haftada 3 gün ideal geliyor.
Bu arada eğer 11 aydır ağırlık çalışıyorsan kaldırdığın kilolar çok iyi.

Son düzenleme:
Recovery tamamen beslenme ve uykuyla alakalı, dolayısıyla supplement ile çözebileceğini sanmıyorum.
Kreatinin de yenilenmeyle alakası yok, sadece antrenmandaki enerjini artırıyor. Recovery için değil de ağırlıklarını artırmak için alacaksan kreatin o zaman çok işe yarıyor.
Demek istediğim sorunun kaynağına inmek lazım. Eğer uyku ve beslenmeyi düzeltemem diyorsan haftada 3 güne düşür antrenmanı. Güç odaklı çalışıyormuşsun zaten, haftada 3 günün üstü bence gereksiz zor. Kendim de haftada 3 gün senin tarzında çalışıyorum; 8 saatin altında uyumayıp iyi beslenmeme rağmen bana bile haftada 3 gün ideal geliyor.
Bu arada eğer 11 aydır ağırlık çalışıyorsan kaldırdığın kilolar çok iyi.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Düzgün beslenmeyi çok istiyorum fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bu recover olayı cidden canımı sıkmaya başladı antrenmanlara hazır olamıyorum maalesef. Şuan sırtımda ağrı mevcut 2 gün önce ki deadliftlerden sonra. Bugün antrenman yapmam gerekiyor, fakat kaslar recover olmadan gitmekte istediğimi söyleyemem. Uykum yetersiz kalıyor ve beslenme düzeni uygulayamıyorum ve genellikle dengesiz besleniyorum, benim kanaatimce sorun bundan kaynaklanıyor. Kreatin ben her zaman kas yenileyici olarak görmüştüm.

Sorununu sen de yazmışsın uyku düzeni ve beslenme olmaması recovery olmamasının en büyük etkenlerinden, günlük kaç gr protein alıyorsun, hormonlarının düzgün çalışması için sağlıklı yağ alıyor musun, karb olarak aman neyse zaten karb kafasıyla şeker kullanıyor musun?

Sorununu sen de yazmışsın uyku düzeni ve beslenme olmaması recovery olmamasının en büyük etkenlerinden, günlük kaç gr protein alıyorsun, hormonlarının düzgün çalışması için sağlıklı yağ alıyor musun, karb olarak aman neyse zaten karb kafasıyla şeker kullanıyor musun?
Merhabalar. Maalesef bir beslenme düzenim yok ve nasıl yapacağımı bile bilmiyorum. 1 gram bile almadığımı söyleyebilirim. Şekerden elimden geldiği kadar uzak durmaya çalışıyorum. Bugün kaslarım recover olmadığı için antrenman yapamadım. Beslenme düzeni olarak hiç bir fikrim yok. Sabahları ve öğle araları kalorisi düşük tuzlu gıdalar tüketiyorum. Akşamları genellikle köfte veya çobra tüketiyorum. Bu sorun yüzünden cidden sporum iyice aksıyor. Bu arada karb olarak bahsettiğiniz şey tam olarak ne oluyor? Teşekkürler.

Merhabalar. Maalesef bir beslenme düzenim yok ve nasıl yapacağımı bile bilmiyorum. 1 gram bile almadığımı söyleyebilirim. Şekerden elimden geldiği kadar uzak durmaya çalışıyorum. Bugün kaslarım recover olmadığı için antrenman yapamadım. Beslenme düzeni olarak hiç bir fikrim yok. Sabahları ve öğle araları kalorisi düşük tuzlu gıdalar tüketiyorum. Akşamları genellikle köfte veya çobra tüketiyorum. Bu sorun yüzünden cidden sporum iyice aksıyor. Bu arada karb olarak bahsettiğiniz şey tam olarak ne oluyor? Teşekkürler.
Dostum hiç bir bilgin olmamana rağmen o kaldırdığın kilolar çok iyi bence, karb dediğim şey karbonhidrattır yani insanın benzin yakıtı.

Şuradan günlük kalori ihtiyacını hesapla ondan sonra Fitness Beslenme Programı (ÜCRETSİZ) | Sporcu Beslenmesi A'dan Z'ye! şu makaleyi oku bilgi kapasiten 100 Level atlayacaktır üşenme oku spor hayatını komple değiştirecektir.

Bu beslenme ve uykuyla bu ağırlıklara ulaştıysan tebrik ediyorum. Powerlifter olabilirsin bence düzene sokarsan hayatını:D

Supplement istiyorsan antrenman sonrası Glutamine en iyisidir ben kullanmıştım. Ayrıca BCAA antrenman esnasında ve sonrasında alırsan çok çok faydalı oluyor.Kreatin vücudunda suyu tutmasının yanı sıra antrenman esnasındaki pump ve güç faktörlerini arttırsa da yanıltıcı bir etkiye sahip. Çok çok aşırı bir yarışmaya hazırlanmıyorsan gerek yok kreatine.

Bu beslenme ve uykuyla bu ağırlıklara ulaştıysan tebrik ediyorum. Powerlifter olabilirsin bence düzene sokarsan hayatını:D
Powerlifting ilgilenmiyorum pek bu sporla. Hem güç antrenmanı hem bodybuilding yapmayı seviyorum. Tarzıma uyuyor powerlifting fakat ilgilenmiyorum.
Supplement istiyorsan antrenman sonrası Glutamine en iyisidir ben kullanmıştım. Ayrıca BCAA antrenman esnasında ve sonrasında alırsan çok çok faydalı oluyor.Kreatin vücudunda suyu tutmasının yanı sıra antrenman esnasındaki pump ve güç faktörlerini arttırsa da yanıltıcı bir etkiye sahip. Çok çok aşırı bir yarışmaya hazırlanmıyorsan gerek yok kreatine.
Dediğim gibi bu sorunu çözmem gerekiyor en kısa sürede antrenman yapamıyorum bunun yüzünden. BCAA, Glutamine düşünmüstüm. Bu 2 ürün bu sorunumu çözmeye yardımcı olacak ise olabilir. Benim en büyük eksiğim beslenme düzenimin olmaması ve bunu nasıl düzene koyacağımı bilmemem. Akşamları kırmızı et düşünüyorum. Sabahları yulaf olabilir. Yatmadan önce fıstık ezmesi düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı