AOC 24G2U 24" 1MS 144Hz Alınır Mı?

Hocam merhaba, küçük bir şehirde yaşıyorum monitörü gidip test edebileceğim en yakın yer 200 km ötede :) Çok canımı sıkan bir durum bu sebeple buralardan tecrübe sahibi kişilere sorarak yolumu aydınlatmaya çalışıyorum.
AOC ile sözünü ettiğiniz monitör arasında 1000 tl fiyat farkı var.
Ekran parlaklığı ciddi anlamda gözü yorar gibi, şu an MSI kullanıyorum ana ekran olarak, Asus ile aynı değerlerde bunu 20 parlaklığa alıyorum asusu da 50 anca aynı seviyeye geliyor.
AOC 'da da parlaklığı kıssam yine fayda etmez mi?
Monitörde benim kullandığım ayarlar aşağıdaki gibi [+ olarak OSD menüde HDR, picture modunda açık]. Gördüğün gibi parlaklık 0 olmasına rağmen ancak idare ediyorum, hatta low blue mode'u bile açıyorum. Yani monitörün parlaklığı benim için çok çok yüksek. Ama insandan insana değişen bir özellik bu, ne kadar parlak olursa o kadar hoşuna giden, hiç rahatsız olmayan insanlar da var. O yüzden kesin alma gibi bir şey söyleyemem fakat, parlaklığa hassas gözlerin varsa rahatsız olma ihtimalin yüksek diyebilirim. ViewSonic kesin daha iyidir ama onda da HDR yoktu sanırım.

Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG

Bir ara bakmıştım az çok fiyat bilgim vardı fakat son zamanlarda her şey dengesiz zamlandığı için şu an için fiyatlar nasıldır, fiyata göre alınır mı bilemiyorum.

Parlaklığa karşı oldukça hassasım. Sürekli ekranlardaki parlaklığı kısıyorum. 1000 TL ve HDR eksikliği öne çıkıyor. İyice kararsız kaldım :)

Monitörünüzü karanlık ortamda mı kullanıyorsunuz? normal gün ışığında veya ampul ışığı altında rahatsız edici gelmesi zor. karanlıkta oturmayı tercih ediyorsanız odaya hafif bir ışık veya monitör arkasına led ışık eklerseniz minimum parlaklıkta rahatsız olmadan kullanabileceğinizi düşünüyorum.

Diğer monitörde HDR yok demişsiniz fakat bu monitörlerdeki yapay HDR modunu zaten kullanmak istemezsiniz, dolayısıyla HDR modunu hesaba katmayın bence. HDR modunu açınca düzeltilemeyecek kadar aşırı keskinlik, tüm gamma dengesinde ve renklerde bozulma, yazılarda bozukluk meydana geliyor.

Tavsiyem amazondan veya onun gibi alıp memnun kalmazsanız sorunsuz iade edebileceğiniz bir yeri tercih etmeniz

Odamdaki konum itibariyle ışık (beyaz) tam kafamın arkasından vuruyor, masam uzun olduğu için gölgem klavyeye düşüyor. Karanlık ortamda çalışmıyorum. Işık hep yanacak, sürekli okuma ya da yazma yapıyorum. Bu sebeple, göz sağlığı ve monitördeki kaliteyi önemsiyorum.
Şu anda elimde ASUS Tuf Gamıng VG249Q1R ve MSI 23.8" OPTIX G241V E2 bu iki monitör var, Asus'ta renkler ve yazı keskinliği berbat, yani moniör o kadar şık görüntülü sıfır çerçeve vs. ama görüntü berbat. Notebook ile çalıştığım için ayarlarını bir yere kadar yapabildim. Onunla idare ediyorum. MSI görüntü olarak Asus'tan fersah fersah üstte.

Şu iki monitör arasında gidip gidip geliyorum.
AOC 24G2U 23,8" Viewsonic 24 XG2405-2
Şu aşırı parlaklık işi kafamı kurcaladı. Yoksa AOC daki usb girişleri beni cezbediyor. Keza notebookta iki usb girişi var biri mause diğeri klavye usb takacak olsak yer yok.

Hocam yukarıda arkadaş ayar paylaşmış bende ilk aldığımda çok parlak geldi ki ben güneşe çıktığım an gözlerim kapanır o kadar hassas, g-menüden rengi Warm'a aldım bir miktarda parlaklığı kıstım istediğim gibi oldu bence bu parlama olayı diğer 250 olan monitörlerde de aynıdır belki de IPS olmasından kaynaklıdır kullandığınız monitörler IPS mi bilmiyorum. Bence al beğeneceksin 2019 yılından beridir kullanıyorum memnunum. Tabi ki farklı markalar ile fiyat karşılaştırması yaparak al aynı ürün farklı bir markada indirimde olabilir veya daha ucuzda olabilir.

Abi yanıtın için çok teşekkür ederim. Bana da geçmiş olsun monitör 2500 bandında gezerken (2 tane almam gerekiyor) parlaklık konusundaki olumsuz yorumlar nedeniyle, tetikleyici bir fiyat düşüşü beklerken, fiyatı 3750 civarına çektiler. Eldeki monitöre mahkum kalmaya devam edeceğiz.
Çok pişmanım

Şaka gibi, 1.5 sene önce indirimlerle 1200tl civarına almıştım. Sorunsuz kullanıyorum, ilk defa samsung, philips gibi markalar dışında almama rağmen kaliteli bir ürünle karşılaştım.

Abi yanıtın için çok teşekkür ederim. Bana da geçmiş olsun monitör 2500 bandında gezerken (2 tane almam gerekiyor) parlaklık konusundaki olumsuz yorumlar nedeniyle, tetikleyici bir fiyat düşüşü beklerken, fiyatı 3750 civarına çektiler. Eldeki monitöre mahkum kalmaya devam edeceğiz.
Çok pişmanım.

Sinerji'de 2429 lira şu an bilgin olsun.

Odamdaki konum itibariyle ışık (beyaz) tam kafamın arkasından vuruyor, masam uzun olduğu için gölgem klavyeye düşüyor. Karanlık ortamda çalışmıyorum. Işık hep yanacak, sürekli okuma ya da yazma yapıyorum. Bu sebeple, göz sağlığı ve monitördeki kaliteyi önemsiyorum.
Şu anda elimde ASUS Tuf Gamıng VG249Q1R ve MSI 23.8" OPTIX G241V E2 bu iki monitör var, Asus'ta renkler ve yazı keskinliği berbat, yani moniör o kadar şık görüntülü sıfır çerçeve vs. ama görüntü berbat. Notebook ile çalıştığım için ayarlarını bir yere kadar yapabildim. Onunla idare ediyorum. MSI görüntü olarak Asus'tan fersah fersah üstte.

Şu iki monitör arasında gidip gidip geliyorum.
AOC 24G2U 23,8" Viewsonic 24 XG2405-2
Şu aşırı parlaklık işi kafamı kurcaladı. Yoksa AOC daki usb girişleri beni cezbediyor. Keza notebookta iki usb girişi var biri mause diğeri klavye usb takacak olsak yer yok.

Çok ciddi söylüyorum monitör alacaklara alın geçin. Bence monitörde en önemli olan şey, ghosting gibi sorunların olmamasıdır. Ghosting olursa çünkü gözünüz yorulacak ve rahatsız olacak. Bunun dışında parlaklık, renk kalitesi vs şeyler çok önemli degil. Özellikle önceden hiç monitör kullanmadıysanız. Yani iyi bir monitör kullanmadıysanız zaten kaliteyi bilmiyorsunuz demektir. Parlaklık ve renk kalitesi kötü olsa bile, iyi monitör kullanmadıgınız için, o parlaklık ve renk olarak kötü olan monitör sizin gözünüze fazla batmayacaktır. Hatta batsa bile iyi ekranla yan yana kullanmayacaksanız ilk başta biraz garipsersiniz ama sadece tek ekran kullanacaksanız 1-2 hafta içinde zaten gözünüz alışır, adapte olursunuz. Bu sebeple monitör alacaksanız fazla takılmayın. Tek verecegim tavsiye ghosting olmasın. Ghosting gözü rahatsız ediyor ama belki ona bile alışırsınız 1-2 hafta içinde. :) Monitör alacaklara tek tavsiyem fazla takılmayın arkadaşlar.

Geri
Yukarı