AOC 24G2U monitörde piksellerin dalgalanıyor

B4ybars

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar, 5-6 gün önce aldığım monitörde film izlerken fark etmiştim, daha çok karanlık yerlerde film greni gibi dalgalanmalar meydana geliyor piksellerin hareketini ve dalgalanışını görebiliyorum.

Uzaktan bakayım sıkıntı olmaz dedim fakat her film izleyişimde bu durum rahatsız etmeye başladı çünkü bir noktada netliği de bozuyor. Ha bu arada belirteyim mini HDMI to HDMI dönüştürücü de kullanıyorum. Ekran kartı ise Zotac markasının GTX 570 modeli ve bayağı eski.

Ayrıca bu sorunu yaşayan başkalarını da buldum yaşayan bir tek ben değilmişim.

Belki de HDMI to HDMI'dan kaynaklıdır sorun daha önceden var mıydı? HDMI to HDMI takmadan önce.
İlk VGA-DVI dönüştürücü ile takmıştım ama hatırlamıyorum ona hiç güvenilmez.

Ekran kartında sadece DVI ve mini HDMI girişi olduğu için dönüştürücü kullanıyorum ama başkaları normal HDMI veya DP kablosu kullansa bile sorun yaşamış.

Bu problemi 144 Hz alınca bir nebze yok etmişler ama hala varmış. Ben 120 Hz kullanabiliyorum en fazla.

@EgeN7 @PanzerTR @imphoetus Sizler çözebildiniz mi ?

Belki de HDMI to HDMI'dan kaynaklıdır sorun daha önceden var mıydı? HDMI to HDMI takmadan önce.
Monitörle alakalı. İlk mesajda paylaşılan bu sorunla ilgili daha önce açılmış konulara bakarsanız kablolarla alakası olmadığını görebilirsiniz.

@B4ybars
Maalesef hayır. Ancak sadece bilgisayarı formatladığımda fark ediyorum bu sorunu. O da sürücüler güncel olmadığı için yani ekran kartı ve monitör 60 Hz çalıştığı zaman. Sürücüleri güncelleyip 144 Hz'e aldığımda sorun kalmıyor. Sanırım 60 Hz'de kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Eğer 60 Hz'den yukarı çıkamıyorsanız monitörü iade etmenizi tavsiye edeceğim, bu problemin çözüldüğünü sanmıyorum. Monitör ile alakalı bir sıkıntı maalesef. AOC bu monitörü satışa çıkarmadan önce hiç mi 60 Hz deneyip kalite kontrolden geçirmedi anlamıyorum. Herkes 144 Hz kullanacak değil ya?

144 Hz ve 60 Hz arasındaki dalgalanma farkı dağlar kadar. Hele görüntüye önem verenler için kâbus resmen.

2 yıl kadar önce alıp kullandığım kablo: Paugge DP 1.4 VESA Sertifikalı Displayport Kablo - 2m (ENTDP1420) : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Bu kabloya rağmen 60 Hz'de hala sizinki gibi dalgalanma mevcut, onaylayabilirim.

Son düzenleme:
Monitörle alakalı. İlk mesajda paylaşılan bu sorunla ilgili daha önce açılmış konulara bakarsanız kablolarla alakası olmadığını görebilirsiniz.

@B4ybars
Maalesef hayır. Ancak sadece bilgisayarı formatladığımda fark ediyorum bu sorunu. O da sürücüler güncel olmadığı için yani ekran kartı ve monitör 60 Hz çalıştığı zaman. Sürücüleri güncelleyip 144 Hz'e aldığımda sorun kalmıyor. Sanırım 60 Hz'de kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Eğer 60 Hz'den yukarı çıkamıyorsanız monitörü iade etmenizi tavsiye edeceğim, bu problemin çözüldüğünü sanmıyorum. Monitör ile alakalı bir sıkıntı maalesef. AOC bu monitörü satışa çıkarmadan önce hiç mi 60 Hz deneyip kalite kontrolden geçirmedi anlamıyorum. Herkes 144 Hz kullanacak değil ya?

144 Hz ve 60 Hz arasındaki dalgalanma farkı dağlar kadar.

2 yıl kadar önce alıp kullandığım kablo: Paugge DP 1.4 VESA Sertifikalı Displayport Kablo - 2m (ENTDP1420) : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Bu kabloya rağmen 60 Hz'de hala sizinki gibi dalgalanma mevcut, onaylayabilirim.
Bir monitör aldım hevesim kursağımda kaldı. Bende galiba sizin ki kadar dalgalanma yok sadece film izlerken özellikle yüz hatlarında falan karıncalanıyor gibi oluyor.

Dalgalanmayı ise mesela Valorant'a girdiğimde menüye çok yakın bakınca üst taraflarda yatay şekilde çok azıcık bir dalgalanma oluyor o kadar.
Oyunlarda sıkıntı etmem fakat filmlerde kaliteyi az birazcık bile düşürüyor o piksellerin öyle oynaşması aşırı hareket etmesi falan.

Dönüştürücü kullandığım için kendim yapmak zorunda kaldım zira normal çözünürlüklerde 144 veya 120 çıkmıyordu. En fazla 120 kullanabiliyorum şuan.
resim_2022-08-14_173239740.png

Eğer dediğiniz gibiyse 144'te problem yoksa kullanmaya devam edebilirim çünkü bilgisayar alacağım yakın zamanda.

Bende galiba sizinki kadar dalgalanma yok sadece film izlerken özellikle yüz hatlarında falan karıncalanıyor gibi oluyor.
Attığınız konularda da aşağı yukarı benzer şeylerden bahsediliyor aslında. Her yerde değil sadece belirli renk tonları ve arkaplanlarda belli oluyor, özellikle gri. Ve bu durum 60 Hz'de oldukça sık, 144 Hz'de ise nadir olarak kendini göstermekte. Mesela Valorant demişsiniz. Aynen öyle, spesifik olarak bazı arkaplanlarda resmen ben buradayım diyor.

Açık konuşayım, zamanında uygun fiyatı ve çok övüldüğü için almıştım. 2 yıldır kullanıyorum, 144 Hz performansı güzel. Ancak ölü piksel sorunları, dalgalanmalar, ve monitör deneyimini zehir eden ufak tefek problem yaşayan kişi sayısı da çok. Şanslıyım ki 144 Hz'de fazla problem yaşamadım. Bütçem el verdiği zaman değiştirmeyi düşünüyorum; kötü olduğu için değil 2K bir monitör istediğim için. E tabii ki biraz daha kaliteli bir monitör de fena olmaz haliyle.

144 Hz performansı iyi dediğim gibi ama siz bir tanıdığınız varsa ona götürüp test edin derim en azından iade süresi dolmadan. Herkesin ürünü aynı olmayabiliyor.

Attığınız konularda da aşağı yukarı benzer şeylerden bahsediliyor aslında. Her yerde değil sadece belirli renk tonları ve arkaplanlarda belli oluyor, özellikle gri. Ve bu durum 60 Hz'de oldukça sık, 144 Hz'de ise nadir olarak kendini göstermekte. Mesela Valorant demişsiniz. Aynen öyle, spesifik olarak bazı arkaplanlarda resmen ben buradayım diyor.

Açık konuşayım, zamanında uygun fiyatı ve çok övüldüğü için almıştım. 2 yıldır kullanıyorum, 144 Hz performansı güzel. Ancak ölü piksel sorunları, dalgalanmalar, ve monitör deneyimini zehir eden ufak tefek problem yaşayan kişi sayısı da çok. Şanslıyım ki 144 Hz'de fazla problem yaşamadım. Bütçem el verdiği zaman değiştirmeyi düşünüyorum; kötü olduğu için değil 2K bir monitör istediğim için. E tabii ki biraz daha kaliteli bir monitör de fena olmaz haliyle.

144 Hz performansı iyi dediğim gibi ama siz bir tanıdığınız varsa ona götürüp test edin derim en azından iade süresi dolmadan. Herkesin ürünü aynı olmayabiliyor.
Elimde bir tane daha ekran kartı var R7 250. Bunda HDMI girişi var, umarım 144 alıp test edebilirim. Şimdi değişmeye gidiyorum sonucu yazarım.

R7 250, HDMI v1.4a desteklediği için yüksek ihtimalle sadece 120 Hz göreceksiniz, 144 Hz için DisplayPort gerekecek. Ufak bir araştırmadan sonra bazıları 1080p ve 144 Hz'de bir sorun olmadığını, bazıları 144 Hz alınamayacağını söylemiş. En iyisi deneyip görmeniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
R7 250'nin desteği HDMI v1.4a yanlış görmediysem. Bazı kaynaklar 1080p + 144 Hz, bazıları 1080p + 120 Hz desteklediğini söylüyor HDMI v1.4'ün.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı