Apple 4 Aylık IPhone'nin İki Kez Ekranı Arzalanmasına Rağmen Değişim Yapmıyorlar

SamedDX

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba.

Sizleri hem bilinçlendirmek hem de sizlerden bilgi almak için yazıyorum.
4 Aylık bile olmayan IPhone'um ekranından arzalandı. Örnek resimdeki gibi oldu. Yaygın bir LCD ekran problemi ve gün geçtikçe daha belli oluyor. Nedense hep sol tarafta çıkıyor.

örnek1.jpeg

Bu ilk arzada mecburen Gaziantep Zentech Teknik Servisinin yolunu tutuk. Fakat çalışanların tavrı profesyonellikten çok uzaktı ve önce bana bize verirseniz sadece değişim olur dendi. Politikalarında tüketicinin seçim hakkı bile yok. Daha sonra aramızda tartışma çıkınca şube müdürü ile konuştum bana cihazın değişiminin yapılamayacağı ama istenilirse rapor verilebileceği istenilirse ekran onarımı yapılabileceğini söyledi. Uğraşmak istemediğim için ekran değişimini onayladım. Ekran değişimi sonrası müdürün dediğine göre cihazımla özel olarak ilgilenilmiş ve en ufak bir çizik bulamadım. Sadece ön kameranın içinde çok ufak bir parmak izi tarzı bir iz kalmıştı ancak tam köşe kısmına geldiği için objektifin performansını etkilemiyordu. Bu arada ekran değişimi 1 gün sürdü.

Ancak aradan 45 gün geçince ekranımın yine sol tarafında bu arzanın başladığını gördüm. Bu sefer eski arza kadar ileri seviye değildi, dikkatli bakınca yine aynı yerden aynı şekilde iz yapmaya başladığını çok net görebiliyorsunuz. Özellikle gri renklerde. Tekrardan Gaziantep Zentech Teknik Servisine gittim. Bu sefer çok net şekilde ya telefonumu değişin ya bana rapor verin dedim. İlk başta rapor almak için benden 300 TL ücret talep edildi. 5 kuruş vermem diye yanıt verip tüketicinin onarım hakkını kullanmama opsiyonu olduğunu söyleyince nedense bu rapor ücretsiz olarak hazırlandı. Maalesef raporda cihazda herhangi bir soruna rastlanılmamıştır yazıyor. Art niyet olacağını sanmıyorum oradaki yoğunluktan dolayı teknisyenin yeterince durumu analiz edemediğini düşünüyorum.
Yarın gidip tekrardan konuşacağım buraya bilgi birikimi için gelişmeleri ekleyeceğim.

Bazı haklarınız hakkında sizleri bilinçlendirmek istiyorum:

1) Cihazınız 6 aydan önce arzalanırsa bu arzanın kutudan çıktığında olduğu kabul edilir ve 4 seçeneklik opsiyonunuzu firma karşılamak zorundadır. (İlk gittiğimde bunu bilmiyordum)

2) Sizi kandırdılar ve onarım seçeneğini seçtiniz cihazınız 6 aydan önce tekrardan arza yaparsa 4 seçeneklik opsiyonunuzu firma karşılamak zorundadır.

3) Garantili olan cihazınız ve cihazın yanında gelen aksesuarlar için rapor almak isterseniz hiçbir ücret ödemek zorunda değilisiniz.

Şimdi arkadaşlara benim sorum şu bu ürünü Teknosa'dan aldım hakem heyetinde Apple'a mı yoksa Teknosa'ya mı dava açmalıyım? Apple'a dava açmak bana daha mantıklı geliyor çünkü Teknosa işin içinden sıyrılabilir ya da işi yokuşa sürebilir.

İkinci konu ise eğer teknik servisten cihazımın tekrar arza yaptığına dair bir rapor alamazsam bilir kişi incelemesi gerekecek. Ben reşitim ancak fatura babamın adına bilir kişiye şahsım telefonu götürebilir mi? Bilir kişi süreci nasıl işliyor bir yerde buluşuyor musunuz yoksa ürünü teslim mi ediyorsunuz?

Son düzenleme:
Birinci sorunuzun cevabı Teknosa'yı taraf göstermektir. Sizin muhattabınız ne servis, ne markadır, sadece satıcı.

Öncelikle genel olarak güzel bilgilendirme olmuş bunun için teşekkürler fakat birkaç yeri düzeltmek istiyorum.

Evet ilk 6 ay içerisinde üründe kusur varsa, ürün ayıplı sayılır ve değişim hakkınızı kullanabilirsiniz ama 2. Madde de belirttiğiniz "6 aydan önce tekrar arızalanırsa" ibaresi tam doğru değil "garanti süresi boyunca tekrar arızalanırsa" kanunda tam olarak geçen cümledir. Yani telefonlarda 2 yıl içinde tekrar arızanırsa seçimlik haklarınızı kullanabilirsiniz.

Bir diğer nokta ise "Opsiyon" değil, "seçimlik hakkı".

Birinci sorunuzun cevabı Teknosa'yı taraf göstermektir. Sizin muhattabınız ne servis, ne markadır, sadece satıcı.

Öncelikle genel olarak güzel bilgilendirme olmuş bunun için teşekkürler fakat birkaç yeri düzeltmek istiyorum.

Evet ilk 6 ay içerisinde üründe kusur varsa, ürün ayıplı sayılır ve değişim hakkınızı kullanabilirsiniz ama 2. Madde de belirttiğiniz "6 aydan önce tekrar arızalanırsa" ibaresi tam doğru değil "garanti süresi boyunca tekrar arızalanırsa" kanunda tam olarak geçen cümledir. Yani telefonlarda 2 yıl içinde tekrar arızanırsa seçimlik haklarınızı kullanabilirsiniz.

Bir diğer nokta ise "Opsiyon" değil, "seçimlik hakkı".

Değerli bilgilerin için teşekkürler, tüketiciler olarak aldığımız desteğin daha kaliteli olması için bu firmalara karşı olan yasal haklarımızı sonuna kadar kullanmalıyız ve daha çok bilinçlenmeliyiz.

Teknosa'dan cihaz değişim talebinde bulunmadım. Servisten rapor alıp talepte bulumamda yarar var mı? Yoksa direkt dava açıp elimde kararla gitmem daha mı mantıklı? Sürecin çok uzamasını istemiyorum ve bu sürede cihazımı kullanmak istiyorum. Bazı kişilerin direkt olarak Apple'a dava açıp sonuçlanınca Apple hukuk departmanından aranıp yeni cihaz aldığını okudum. Sonuçta mantıken üretici ve destek sağlayıcısı da cihazımı değişmek zorunda değil mi? Apple'ın sonuç açıklanırsa Teknosa'dan daha hızı süreçi yürüteceğini düşünüyorum.

Böyle bir şey buldum ama tam olarak anlayamadım.
Şimdi bu cihaz tekrar arza yaptı diye yani ilk arzası değil diye Apple'a dava açamam mı?

Ekran Resmi 2023-09-22 02.59.06.png

Son düzenleme:
bilir kiş ifelan boş ver dostum.. tüketici haklarına gidiyorsun formu dolduruyorsun elinde arıza kayıtları varsa. onları sunuyorsun. para iadesimi yoksa değişimmi istiyorsun onu belirtiyoırsun bu kadar firmalarla neden uğraşıyorsunki.. ilk 6 ay içerisinde üründe çıkan arızalar ayıplı mal olarak kabul edilir firma ürünün sağlam olduğunu ispatla yükümlü sen değilsin. zaten elinde arıza tutanakları varmış ki buda ürünün ayıplı mal olduğnu gösterir.. uğraşma direk tiketici haklarını git..

Böyle bir şey buldum ama tam olarak anlayamadım.
Üretici ve ithalatçı ürünü sana satan kişiye ürünü satan kişiye denir. Yani, örneğin Teknosa. Ürün Teknosa'da arızalandıysa üretici sorumlu tutulamaz diyor.

Şimdi bu cihaz tekrar arza yaptı diye yani ilk arzası değil diye Apple'a dava açamam mı?
Arıza yaptı diye dava açmanızı anlamadım. Takılan ekranın garantisi yok muydu? Garanti içerisinde tekrar arıza yaptıysa ve üretimden kaynaklı bir arızaysa garantiye girer.

Üretici ve ithalatçı ürünü sana satan kişiye ürünü satan kişiye denir. Yani, örneğin Teknosa. Ürün Teknosa'da arızalandıysa üretici sorumlu tutulamaz diyor.

Arıza yaptı diye dava açmanızı anlamadım. Takılan ekranın garantisi yok muydu? Garanti içerisinde tekrar arıza yaptıysa ve üretimden kaynaklı bir arızaysa garantiye girer.

Üretici ithalatçı ve satıcı farklı kişiler değil mi?

Satıcı Teknosa İç ve Dış Tic. A. Ş.
Üretici Apple Inc.
İthalatçı da Apple Teknoloji ve Satış Limited Şirketi

Olarak geçiyor.

Arza yaptı diye dava açmıyorum, bana onarım seçeneği dışında bir seçenek sunulmadığı için dava açıyorum. Normalde tüketici kanunlarına göre 6 aydan önce arza yapan ürünler için tüketicinin 4 seçim hakkı vardır. Ben ayıpsız misli ile değişim talep ediyorum ama Apple destekteki kişi bana kendi süpürgesini 8 kere servise götürdükten sonra değişim olduğunu anlatıyor :).

Geri
Yukarı