Apple, Iphone 15 Pro'nun "en iyi oyun konsolu" olacağını söyledi

Bu zamana kadar böyle bir gaz verdiler mi patlayacaklar?

Haklı. Bu zamana kadar kimse cep kadar cihazda AC Mirage, RE4, RE8 oynama vaadi ve telefonu en iyi konsol yapma vaadi vermedi. Verse bile bu kadar iddialı olmadı ki bilmiyorum ben başka vereni. Patlarsa şaşırmam.

Günümüz Apple'ının Lightning'den Type-C'ye geçtik diye gaz verdiğini düşünürsek patlamaması normal.

Nasıl öyle dersin? Çok büyük yenilik! Sen git patlayan ve çok ısınan Samsung telefonunu kullan fakir (!)

Çok uzağa gitmeye gerek yok, Vision Pro duyuruldu bu sene. Son zamanların son kullanıcı için en dikkat çekici teknoloji aleti olabilir. Piyasaya çıktığı zaman da görürüz patlayıp patlamayacağını.

Alet daha hazır bile değil. Adamların kendisi bile emin değil aletten. Vision Pro daha çok erken aşamada. Hazır olması için en az 4 sene var.

Hocam biz çok ötesi için konuşuyoruz ileride her şey değişebilir bu noktada Switch'in yeni konsolunun fiyatı çok belirgin olur eğer 500 dolar falan olursa daha az tercih edilebilir neticesinde telefondan hem oyun oynuyorsun(eğer tüm oyunlar gelirse ileride) hem de işlerini halledebiliyorsun Switch'e 500 dolar vericeğine telefona verir 1200 dolar.

Hocam bunu tahmin edebilirsiniz iPhone gibi küçük ekranlı telefonda PC oyunları oynadınız diyelim zevk alabilecek misiniz? Belki siz evet ama çoğu kişi hayır ekran oranını büyüyecekler tutmayınca bak dedi dersiniz.

Çok uzağa gitmeye gerek yok, vision Pro duyuruldu bu sene. Son zamanların son kullanıcı için en dikkat çekici teknoloji aleti olabilir. Piyasaya çıktığı zaman da görürüz patlayıp patlamayacağını.

Vision Pro patlamaz hocam ben konsoldan bahsediyorum.

Hocam bunu tahmin edebilirsiniz iPhone gibi küçük ekranlı telefonda PC oyunları oynadınız diyelim zevk alabilecek misiniz? Belki siz evet ama çoğu kişi hayır ekran oranını büyüyecekler tutmayınca bak dedi dersiniz.
Size katılıyorum hocam. O telefona o parayı veren adam oyun için almaz zaten. Ki neyle oynıyıcaz ki? Dokunmatik ekranda assasins creed oynamak... ki eski oyunlar olmazsa ne mantığı var?

Çok uzağa gitmeye gerek yok, Vision Pro duyuruldu bu sene. Son zamanların son kullanıcı için en dikkat çekici teknoloji aleti olabilir. Piyasaya çıktığı zaman da görürüz patlayıp patlamayacağını.
Teknik olarak VR'da patlamış bir teknoloji değil fakat ne çok tercih ediliyor ne de çok konuşuluyor. Çünkü hem çok pahalı hem de herkesin desteklemediği bir teknoloji. Vision Pro gösterdikleri kadarıyla birazcık daha herkes desteklemese bile ilerleyip gidebilecek bir teknoloji fakat o da pahalı olmasından kaybediyor.

Hocam o birkaç oyundan öteye geçemez. Konsol oyunculukta bir adım daha önde. Avrupa'da bu yıl oyun gelirlerinde konsollar %42 mobil %42 oluşturuyor ve PC sadece %18. PC oyunculuğu konsolu geçemez.

Daha doğru düzgün oyun olmadan yüzde 42 mobil büyük bir rakammış gelişmesi risk bence. (yarısı fifa mobil coin almadır ama neyse.)

Kendim için konuşmuyorum ki zaten yukarıdada dediğim gibi konsol aşığı olan bir adamım ben televizyon karşısına uzanıp TV de oyun oynamayı severim ama herkes bizim gibi oyun manyağı değil evden işe giderken metroda açar biraz oynar otobüste oynar sadece zaman geçirir bunun için Switch alan onca insan var ben sadece kafa dağıtmak için oyun oynayan adamın küçük ekrana takılcağını sanmiyorum o kadar takılsa Steam Deck Switch falan bu kadar satmazdı.

Alet daha hazır bile değil. Adamların kendisi bile emin değil aletten. Vision Pro daha çok erken aşamada. Hazır olması için en az 4 sene var.
Muhtemelen Tim Cook ayrılmadan önce iPhone gibi tabiri caizse devrimsel bir ürün duyurusu yapmak istediği için erken çıkarttı. Ama aşırı erken çıkarttığını da sanmıyorum. Lansman sonrası bazı kişilere denettirmişlerdi ve geri dönüşlerde olumluydu. 4 sene biraz abartılı bir tahmin bu yüzden bence. Zaten kısa vadede bizlere hitap edecek bir ürün değil. Pro takısı ile çıkmasından bile belli. Son kullanıcıya inmesi zaman alacaktır, şimdilik meraklı kesim ve geliştiriciler için güzel bir oyuncak.

Daha doğru düzgün oyun olmadan yüzde 42 mobil büyük bir rakammış gelişmesi risk.
Onun sebebi ücretsiz ve vakit geçirmelik oyunun bol olması ve üstüne telefonun bir çok insan tarafından daha çok kullanılıyor olması. 65 yaşındaki dayı PS5'i bilmeyebilir fakat telefondan Candy Crush oynamayı iyi bildiği kesin. Yani telefon sektörü şu anki hâliyle gelişirse telefondan AC oynamayız, sadece Clash of Clans vs. oynarız.

Onun sebebi ücretsiz ve vakit geçirmelik oyunun bol olması ve üstüne telefonun birçok insan tarafından daha çok kullanılıyor olması. 65 yaşındaki dayı PS5'i bilmeyebilir fakat telefondan Candy Crush oynamayı iyi bildiği kesin. Yani telefon sektörü şu anki hâliyle gelişirse telefondan AC oynamayız, sadece Clash of Clans vs. oynarız.

Telefona güçlü oyunlar gelse yine oynanmaz metroda oynadınız diyelim RTX çok güç isteyen bir teknoloji olacaktır mobilde zaten batarya performansı çok iyi değil.

Haklı. Bu zamana kadar kimse cep kadar cihazda AC Mirage, RE4, RE8 oynama vaadi ve telefonu en iyi konsol yapma vaadi vermedi.
Steam küçük cihazda güncel oyun oynama vaadi verdi ve başardı da. Ha tabii konu telefondan oynamaya gelince Apple bir ilk. Gerçi Resident Evil 4 görsellerinden belli, yaparsa en iyisini yapar ilah şirketim benim diye dolaştıkları şirketin cihazı RE4'ü çok kötü bir görsellikte oynatıyor.

Teknik olarak VR'da patlamış bir teknoloji değil fakat ne çok tercih ediliyor ne de çok konuşuluyor. Çünkü hem çok pahalı hem de herkesin desteklemediği bir teknoloji. Vision Pro gösterdikleri kadarıyla birazcık daha herkes desteklemese bile ilerleyip gidebilecek bir teknoloji fakat o da pahalı olmasından kaybediyor.
VR gündelik hayattan kopuk, heves atma aleti. Vision Pro ise öyle değil, hayatın içine daha çok entegre etmişler. Lansmanda dolu örneği var zaten, tek tek yazmama gerek yoktur.

Pro takısı da ürünün genel kesime hitap etmediği konusunda bir göz kırpıyor. İleride bütçe dostu modeller çıkar ve hayatımıza girmeye başlar Vision serisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı