Armoury Crate manuel mode ayarları nasıl değiştirilir?

KabakTatlısı

Hectopat
Yakın zamanda yeni bir bilgisayar aldım ve kurcalarken manuel mode gördüm ve ben de size sormak istedim.
CPU ayarları.

1661621288097.png

GPU ayarları.

1661621410403.png

Hiçbir ayarı değiştirmedim. Manuel moda tıklayınca direk böyle geldi ayarlar sadece fan hızını değiştirdim onu da öylesine değiştirdim kullanmadım. Sizce ne yapmalıyım? RTX 3070 ve Ryzen 6800h var bu arada modeli ASUS TUF A15 (2022) bilgisayarla ilgili başka sorularınız olursa da cevaplarım.

GPU tarafında base clock ve memory clock kısmını arttırıp cihazın ekran kartı performansını artırabilirsiniz ancak çok önemli bir nokta var o da sıcaklıklar. Cihazınız ısınıyor mu? Bir timespy testi yapıp anlık ve ortalama sıcaklıklara bakın. Eğer cihazınız yük altında ısınmıyorsa yukarıda ki değerleri arttırıp tekrar test edin ve sonuçları karşılaştırın. Sıcaklıklarınız iyi seviyedeyse oc yapmanız cihazınıza zarar vermez ancak cihazınız daha fazla ısınacağı için termal macun yenileme süreniz 6 ay değil, 3 ay olur.

GPU tarafında base clock ve memory clock kısmını arttırıp cihazın ekran kartı performansını artırabilirsiniz ancak çok önemli bir nokta var o da sıcaklıklar. Cihazınız ısınıyor mu? Bir timespy testi yapıp anlık ve ortalama sıcaklıklara bakın. Eğer cihazınız yük altında ısınmıyorsa yukarıda ki değerleri arttırıp tekrar test edin ve sonuçları karşılaştırın. Sıcaklıklarınız iyi seviyedeyse oc yapmanız cihazınıza zarar vermez ancak cihazınız daha fazla ısınacağı için termal macun yenileme süreniz 6 ay değil, 3 ay olur.
Evet sıcaklıklar bu modellerin biraz fazla oluyor ağır oyunlar oynadım işlemciyi zorladım time spy testi de yaptım en fazla 87 gördü bence yüksek bir değer ama gpu sınırı nedir bilmiyorum o yüzden onun sıcaklıklarına bakmadım gpu sıcaklığı kaç olmalı ve CPU ayarlari doğru mu acaba manuel mode seçince direk en sağa çekmiş otomatik olarak

İşlemci tarafı ve performansını arttırmanız için throttlestop gibi uygulamalar kullanmanız gerekiyor. GPU tarafı da dediğim gibi tamamen sıcaklıklar ile alakalı. Şurada sınır ve risk değerlerine ulaşabilirsiniz. Hatta test yapıp diğer cihazlarla da fikir edinme açısından karşılaştırma yapabilirsiniz. Aynı şekilde cihazınızı performans modunda test yapıp daha sonra manuel modunda ayarları max yaparak (sıcaklık durumunuza bağlı) karşılaştırma yapabilirsiniz.

İşlemci tarafı ve performansını arttırmanız için throttlestop gibi uygulamalar kullanmanız gerekiyor. GPU tarafı da dediğim gibi tamamen sıcaklıklar ile alakalı. Şurada sınır ve risk değerlerine ulaşabilirsiniz. Hatta test yapıp diğer cihazlarla da fikir edinme açısından karşılaştırma yapabilirsiniz. Aynı şekilde cihazınızı performans modunda test yapıp daha sonra manuel modunda ayarları max yaparak (sıcaklık durumunuza bağlı) karşılaştırma yapabilirsiniz.
hocam anladım da benim ayarları armoury crateden yapmam lazım ancak manuel modu kullanmaya başladığımda cpu ve gpu ayarları aynanda değişecek yani sadece gpu değiştiremem gpu ayarlarını kendim deneyerek test ederim ancak cpu ayarlarındaki spl sppt fppt ayarlarını bilmiyorum ve kaç olması gerektiğini de bilmiyorum bir fikriniz var mı

SPL intelde ki karşılığı ile PL1 değeri SPPT2 PL2 değeri ve FPPT PL4 değeri demektir. Şurada amd kullanıcıların çeşitli deneyimleri ve yorumları var. İşlemci sıcaklıklarınız iyi seviyede değilse bu ayarlardan işlemci sıcaklıklarını düşürebilirsiniz ya da aynı ayarlardan işlemcisin performansını artırabilirsiniz ancak sıcaklıkların da artacağını unutmayın. Tekli ve çoklu çekirdeklere etkisini cpu-z'de ki "Benc" yazan bölümden kısa süreli test edebilirsiniz. Aldığınız skorlara göre arttırıp azaltırsınız ancak bir tarafdan da hwinfo64'den sıcaklıkları gözlemlemeniz gerekir. Buna göre cihazınıza uygun aralığı bulup kullanırsınız. (Hem serin çalışsın hem de performansı artsın ya da sıcaklıklarım iyi biraz daha performansım artsın gibi soruları test etmenizi sağlayacaktır.)

Bende de R76800H RTX3060'lı Asus TUF A17 modeli var. Oyunlarda tamam performans güzel ama işlemci sıcaklığı 95'i ekran kartı 87'yi geçiyor. Klavye ve kasa üzerinde de sıcaklık aşırı hissediliyor bir süre sonra. Armoury Crate'de Performance modundaki fan hızları yetersiz kalıyor Turbo modunda ise fanlar yüksek hızda çalışıyor ama gpu ve cpu da anladığım kadarıyla artık boost mu açıyor turbo moduna mı geçiyor aynı zamanda.
Yani bilgisayarı sadece soğusun diye son gücüne kadar kullandırıyor hissi var. Bunun yerine sadece performansı ortalarda tutup fanları biraz turbo moda yakın bir ayarda manuel ayarlamak istiyorum ama manuel modda da SPL, SPPT, FPPT değerlerini neye göre değiştireceğim bir zarar vermeyeyim diyerek kurcalayamıyorum. Konuyla ilgili bizi biraz daha aydınlatacak kimse var mı?

Aynı cihazın STRIX modeli var. İşlemci bazlı oyunlarda min fpsniz kaç oluyor? Örneğin Valorant'ta. Bende 130'lara kadar düşüyor. Sizde de aynı mı?

Sıcaklıkları düşürdüm fpsleri çok dikkate almadan. Şuan 68'in üzerinde sıcaklık görmüyorum. Gpu'ya undervolt uyguladım, Cpu'da da turbo modunu kapattım. Sıcaklıkla ilgili problemi olan varsa izlediğim yolu anlatabilirim.

Sıcaklıkları düşürdüm FPS'leri çok dikkate almadan. Şu an 68'in üzerinde sıcaklık görmüyorum. GPU'ya undervolt uyguladım, CPU'da da Turbo modunu kapattım. Sıcaklıkla ilgili problemi olan varsa izlediğim yolu anlatabilirim.

Hocam merhaba bende aynı sorunları yaşıyorum, yardım ede bilir misin?

Yeni konular

Geri
Yukarı