Asgari ücret belli oldu: 8.500 TL

Asgari ücretliyle memuru mu karşılaştırıyoruz artık? Öyleyse asgari ücretliler günde 7 saat çalışmazlar ile başlayalım.
Bu yazdığın o kadar komik ki. O zaman polis memuru günde 12 saat çalışmasın? Gecenin bir vaktinde çağırdıklarında gitmesin? Bir doktor, hemşire vesayre 24 saat nöbet tutmasın?

Bir üst öğrenim biyolog olarak ben ayda 11 tane nöbet tutuyorum 3 aydir? Sadece nöbet değil 6 gün de günde 8 saat mesai yapıyorum ayda 400 saate yakın çalışıyorum? Çalıştığımın karşılığını da almıyorum çünkü eleman eksikliğinden çalışıyorum ben olmasam yapacak insan yok? Nitelikli iş ile niteliksiz iş karşılaştırılamaz. Bir doktorun hayat kurtarması ya da bir polisin, askerin düşman unsuruyla çatışması, bir öğretmenin gelecek nesiller yetiştirmesi nitelikli iştir. Ben 3 aydır hafta sonları evimde yatamıyorum arkadaşım.

Asgari ücretli çalışana para ödemeyi yetiştiremeyen adamlar hizmet fiyatını artıracak. Veya malın fiyatını artıracak. 5tl den sattığıyla asgariyi ödeyebiliyorken şimdi 7tl den satınca ödemeyi yetiştirecek. Sonuç olarak her şey pahalanmaya devam edecek.

Asgari ücretin arttırılması zaten fiyatlara zam olarak yansıyacaktır.

Ayrıca asgari ücrete zam gelmesinin asıl amacı halkın alım gücünü korumak. Fakat 3-5 yıldır her yeni yılda alım gücü daha da düşüyor. Üzücü olan; ekonomiyi iyi yapan şeyin yalnızca paranın çokluğu zanneden bir sürü insanın olması..
Karşılıksız para basarak, bu parayla zam yaparak alım gücü korunmaz.

Technopat Sosyal yaş ortalamasının açılan konulara bakarak 13-15 olduğunu düşünürsek pek bir şey ifade etmediğini düşünüyorum.
Zaten 13-15 yaşında insanlara ve onların anne babalarına her şey beleş değil mi? Okulda meyve suyu alabilecek harçlığı bile olmayan çocuklar var siz hâlâ milleti aşağılama çabasındasınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı