Asgari ücret faydadan çok zararlı mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Peki hiçbir şey artmadan üreticinin/satıcının fiyat artırması nedir?
Örn: Zincir marketlerin yaptığı gizli zamlar.

Zincir marketler gizlice zam yapmiyor cunku gercek enflasyon yuzde 50-60 degil 100'den fazla. Asgari ucretle calisan bir kisinin masrafi Ocak ayindan sonra neredeyse yuzde 100 artti bu sirketler icin. Zam yapmasi kadar dogal bir sey yok. Uzerine lojistik icin kullanilan mazotun da surekli olarak zamlanmasi cabasi. Tum gider kalemlerine surekli zam gelirken gelir kalemlerine zam yapmamak ben batmak istiyorum demek zaten.

Zincir marketler gizlice zam yapmiyor cunku gercek enflasyon yuzde 50-60 degil 100'den fazla. Asgari ucretle calisan bir kisinin masrafi Ocak ayindan sonra neredeyse yuzde 100 artti bu sirketler icin. Zam yapmasi kadar dogal bir sey yok. Uzerine lojistik icin kullanilan mazotun da surekli olarak zamlanmasi cabasi. Tum gider kalemlerine surekli zam gelirken gelir kalemlerine zam yapmamak ben batmak istiyorum demek zaten.
Peki boykot ediliyor diye ürünleri %50 indirim yapmalarına ne diyorsunuz?
Ve bu satıştanda kâr edebiliyorlar.

İşletmeniz mi vardı?
Bunları bilmek için işletmesi olmasına gerek yok. Enflasyon demek fiyat artışının olması demek. 30.2 den 30.6'a çıkması bile ürünlerin üstüne çok büyük yük bindirir. Çünkü ana fiyat değil lojistik fiyatı da artar. Ürünlere gelen zam normaldir. Ve genellikle anlık değil 2-3 ayda bir büyük zam yansır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı