Asgari ücret faydadan çok zararlı mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Her şey ben ekonomistim diyen uzun bir adamla başlamıştı... Bu adam ekonomiyi çok iyi yöneteceğini ve sorumlusunun kendisi olduğunu söylemişti. İnsanlar ona güvenmişti o da o insanlara istediğini vermişti. Fakat o kadar çok zengin olmuştu ki artık çok umursamaz davranmaya başlamıştı suriyelilere ve benzeri mültecilere yardım ederek türkleri görmezden gelmişti ayrıca da Avrupa'dan Suriyeli bakmak karşılığı para kazanmanın mutluluğunu yaşıyordu bunların etkisiyle ekonomiyi kötü bir şekilde yönetmeye başladılar ve enflasyon Türkiye'de tavanı buldu. Uzun adam hiçbir şeyi planlamamıştı (sanırım) ama insanların daha fakir olmasını ve sinirli yaşamasını sağlamıştı buna rağmen ülkenin %52'si tekrar bu uzun adama oy vererek anayasaya aykırı şekilde 3.kez Cumhurbaşkanı olmasını sağladı. Asgari ücretle yaşayan biri olarak söylüyorum. Bu yönetime hakkımı helal etmiyorum.

Bu konuya bir politik testte denk geldim yani asgari ücretin artması gerektiğini düşünenler kapitalizme daha mı yakın oluyor?

Asgari ücret terimi zaten genellikle kapitalizm ile yan yana gelebilecek bir terim.

Her şey ben ekonomistim diyen uzun bir adamla başlamıştı... Bu adam ekonomiyi çok iyi yöneteceğini ve sorumlusunun kendisi olduğunu söylemişti. İnsanlar ona güvenmişti o da o insanlara istediğini vermişti. Fakat o kadar çok zengin olmuştu ki artık çok umursamaz davranmaya başlamıştı suriyelilere ve benzeri mültecilere yardım ederek türkleri görmezden gelmişti ayrıca da Avrupa'dan Suriyeli bakmak karşılığı para kazanmanın mutluluğunu yaşıyordu bunların etkisiyle ekonomiyi kötü bir şekilde yönetmeye başladılar ve enflasyon Türkiye'de tavanı buldu. Uzun adam hiçbir şeyi planlamamıştı (sanırım) ama insanların daha fakir olmasını ve sinirli yaşamasını sağlamıştı buna rağmen ülkenin %52'si tekrar bu uzun adama oy vererek anayasaya aykırı şekilde 3.kez Cumhurbaşkanı olmasını sağladı. Asgari ücretle yaşayan biri olarak söylüyorum. Bu yönetime hakkımı helal etmiyorum.

Ve işin ilginç tarafı bir daha seçilecek olmasında.

Bu konuya bi politik testte denk geldim yani asgari ücretin artması gerektiğini düşünenler kapitalizme daha mı yakın oluyor?
Hocam bu ikisinin bağlamını kafamda bir türlü yapamadım. Asgari ücretin düşük olması aslında kapitalizm için daha iyidir. Böylelikle ufak işletmeler'de işçi çalıştırabilir. Asgari ücret bir insanın asıl maaşı olmamalıdır. Şuan amerikada asgari ücrete %50 zam düşünürsek bu zammı Amazon gibi büyük firmalar karşılayabilecekken ufak işletmeler karşılamayacak ve ekonomik tekelleşme sağlayacaktır Amazon ki bu Kapitalizm'in tam tersi yoludur. 'ASGARİ ÜCRET BİR İNSANIN İŞ İLE ALAKALI EN UFAK ŞEY BİLMEDEN ALACAĞI MAAŞTIR.' Yani 1. yılını dolduran inşaat işcisi bile asgariden fazla alması gerekir. Türkiye'de bu yok ne yazık ki.

@blackraven çok iyi anlatmış. Nereden bakıldığına göre değişir. Asgari ücretin artması işveren için kötüdür.
Fakat asgari ücretin varlığı işçi için iyi. Yoksa adam günlük 50 liraya işçi çalıştırır sen de bir şey diyemezsin. Gerçi bizim gibi geri kalmış ülkelerde yine kaçak olarak çalıştırılıyor ama neyse.

Onun dışında enflasyon olduğu için maaşın 6 ay veya 1 yılda değil her ay arttırılması lazım fakat o da pek mümkün değil. TÜİK'e göre bile %6.7 enflasyon varmış Ocak ayında. Bu işçinin cebinden %6.7 eksilmiş demek gibi bir şey. Ama işveren bir şey kaybetmiyor çünkü sattığı mala anında zam yapabilir. Onu denetleyen de yok zaten. Meyveyi üreten 5 liradan veriyor pazarcı 30 liradan satıyor.

Asgari ücretin azalması da kapitalizm için iyidir. Çünkü işverenin maliyeti azalıyor. Kapitalizm işçiden değil işverenden yana.

Öyle de artması mı azalması mı kapitalizmin yararına?

Bu nasıl bir anket? Doğrudan bir bağlantı yok ama düşük olup işçi maliyetinin düşük olması elbette daha iyi. Diğer türlü yeterli işçiye iş verememe gibi durumlar oluyor işte.

Yararlı bu ülkede 1 kuruş vermezler asgari ücret olmasa.

Onu da vermemek için 40 takla atıyor bizim taklacı güvercin işverenler.

Bu tür başlıkların altına inatla yazılan şeyi tekrar yazayım da 50 kişi aynı şeyi yazmasın. Önemli olan asgari maaşın artması değil alım gücünü artmasıdır ama bunu diyen hiçbir arkadaş asgari maaşı arttırmadan insanların nasıl hayatta kalabileceğini, alım gücünün nasıl arttırılacağı konusunda bir şey yazmaz. Evet ama asgari maaş hem enflasyon hem de işsizlik üzerinde olumsuz etkiye sahiptir örnek vermek gerekirse diyelim ufak bir iş yeriniz var ve sizinle birlikte 5 kişi çalışıyor. Asgari maaş 12.000₺ iken işverenin maliyeti çalışan başına 16.000₺'di yani aylık 80.000₺. Şimdi asgari maaş 17.000₺ oldu, maliyet ise 23.500₺ yani maliyet 117.500₺ oldu arada neredeyse %50'lik bir maliyet artışı var. İşveren ya bu maliyeti karşılamak için %50 zam yapacak ya da 2 işçiyi çıkartıp maliyetini aynı tutarken 5 kişinin işini 3 kişiye yaptıracak ki çoğu bu ikinciyi yapmayı seçiyor, bu da işsizliğe sebep olur.

Enflasyon tarafındaki zararı ise üstteki ile bağlantılı, 12000₺ maaş alan elemanın maaşı %50 artınca ev sahibi de zam yapar, fırıncı da zam yapar, benzine de zam gelir dolayısıyla enflasyon artar.

Bu döngünün çıkışı ne derseniz. İstihdamın artması, yani eğer aranan işçi sayısı, iş arayan insan sayısından fazla olursa maaşlar artar dolayısıyla insanlar asgari maaşa çalışmadığı için asgari maaş zammı yapmaya da gerek kalmaz.

Peki hiçbir şey artmadan üreticinin/satıcının fiyat artırması nedir?
Örn: Zincir marketlerin yaptığı gizli zamlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı