Aşı olacak mısınız?

Aşı olucak mısınız?

• Evet

Oy: 383 60,9%
  • Hayır

Oy: 141 22,4%
  • Kararsızım

Oy: 105 16,7%

• Oy verenlerin toplamı
    629
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İçinizdeki çip harekete geçmiş olsa gerek :D
Sokakta gezerken telefondan Bluetooth açıyorum. Birden bir şeye bağlanıyor, bir bakıyorum "bla bla kişinin çipi" diye karşıma çıkıyor. Bağlanıyorum ve adamı kontrol etmeye başlıyorum. Sakın aşıyı olmayın. Onaylanmıştır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aşı oldum, hiçbir şey olmadı diyenleri anlamıyorum. Yani zaten şurda aşı olalı sadece birkaç ay olmuş. Tabii ki de bir şey olmayacak. Bizim bahsetmek istediğimiz uzun vadede ortaya çıkacak olan şeyler.

Bana sıra gelirse ki zor görünüyor, seve seve olurum.

Bir kesim yan etkilerin ciddi olduğunu iddia ediyor. Bir kesim ise kesinlikle olmamızı söylüyor.
Aşı olmak için aşı firmasının sorumluluk kabul etmediğine dair kağıdı imzalamamız gerek. Bu da kafamı karıştırıyor. Şu anlık kararsızım.
Ancak şu anda zaten yaşım tutmadığından dolayı istesem de aşı olamam.
Hastanelerde veye en basitinden diş kliniklerine gittiğinizde vücudunuz üzerinde yapılacak her işlem öncesi bu form verilir, imzadığınız takdirde işlem yapılır. Bu aslında sağlık çalışanlarını korumak içindir. Atıyorum ameliyat sırasında gelişen bir komplikasyon sonucu hayatınızı kaybederseniz sorumlusu doktor değildir diye. Burada da durum şu; aşı zorunlu değil, zorunlu olmadığı için bana bu aşıyı yapmanıza izin veriyorum. Herhangi bir alerjim yok. İlacın yan etkilerini kabul ediyorum adı altında imzalıyorsunuz. Kağıdı okursanız zaten dediğimi anlayacaksınız. En basitinden eczaneden aldığınız ilaçların prospektüsünde bile bu durum yazar.

En az 3-4 kez Corona olduğum için, bağışıklık kazanmışımdır diye düşünüyorum. Ayrıca yaşım 14, o yüzden sıra gelmesi imkansız gibi bir şey. Gelirse olur muyum, onu bilemem.

Olmayı düşünüyorum ama hangisini olacağım konusunda kararsızım.

Aşı oldum, hiçbir şey olmadı diyenleri anlamıyorum. Yani zaten şurada aşı olalı sadece birkaç ay olmuş. Tabiki de bir şey olmayacak. Bizim bahsetmek istediğimiz uzun vadede ortaya çıkacak olan şeyler.
Aşı olmayıp, COVID'e yakalanıp ölmeniz durumunda o bahsettiğiniz uzun vadede ortaya çıkacak şeyleri göremeyeceksiniz ki zaten. Siz düşünmeyin o tarz şeyleri. :)

Herkesin kendi tercihidir. Allah herkese akıl, fikir ve seçme şansı vermiş.

Sence niye kabul etmesinler ?

Etmeliler çünkü o ilaç üzerinden para kazanıyorlar.Bedavadan vermiyorlar o ilacı-aşıyı.Verseler bile gene bir şey fark etmez. Etmeliler çünkü patentini de formülünü de kendilerine saklıyorlar. (Bildigim kadarı ile tabi, yanlış biliyorda olabilirim.) Onların ürünü ve pazarladıkları bir ilaç-aşı. Arz talep meselesinde talebin hali ile yüksek olacağı zorunlu bir durumun içerisinde olmamız bu gerçeği değiştirmiyor.

Yani bu işin tek ilacı aşı deyipte yada herhangi bir hastalığın tek ilacı bu haplar-sıvı deyipte, o yönde bir algı yaratıp sonrasında herhangi bir sağlık komplikasyonunda sorumluluk kabul etmiyoruz demek saçmalıktır. Bence. Kapitalizmin verdiği 'uyanıklık yapma' hakkını sorgulanamayacak doğrular üzerine inşa ederek sonuna kadar kullanmak gibi bir şey bu.
Kimi üzerinde işe yarayacak, kimi üzerinde kötü şeyler yaratacak şey için niye sorumluluk kabul etsinler hocam?

Firma nereden bilebilir herkes için işe yarayacağını? İllaki o ilaç yüzünden birilerine bir şey olur, birileri de iyileşir. Kabul etmeleri saçmalık olurdu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı