Aşı olacak mısınız?

Aşı olucak mısınız?

• Evet

Oy: 383 60,9%
  • Hayır

Oy: 141 22,4%
  • Kararsızım

Oy: 105 16,7%

• Oy verenlerin toplamı
    629
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
HIV ve gribin aşısı var mı?
Uzun vadede yan etkisi olmadığını gösteren bir kanıt var mı?
EUA yani acil kullanım onayı verilmesi için de 2-3 ay takip istenir. Sonrasında onay verilir. Bu tüm virüsler için ortak prosedür.

HIV ile Covid 19'un alakası yok. Grip aşısıysa var.

İşte elinde resmi bir veri olmadığı için zararlı olduğunu söyleyemezsin. Olmak istemiyorsan olmazsın ama burada kimseyi "aşısever" diye yaftalayamazsın. Neyin zararlı olabileceğini neyin olmayabileceğini hesap edecek kadar aklımız var şükür. İlk zamanlarda ben de şüpheyle yaklaştım bu olaylara, ancak aşının nasıl üretildiğini, ne şartlarda onay verildiğini, Covid-19 virüsünün vücutta bıraktığı kalıcı hasarları da göz önüne alarak aşının en etkin yol olduğunu ve %0.00001 riski bile olsa hastalık kapmaktan daha risksiz olduğunu düşünüyorum.

Evet bilime ve teknolojiye güveniyoruz, ortaçağdan kalma dogmalarla veya "adamlar sırf para kazanmak için virüsü dünyaya yaydı bunlar hep illüminatinin oyunları" tarzı iddialara ben sadece güler geçerim. Size de dogmalarınızla mutluluklar :)

Dostum paranın ne demek olduğunu biliyor musun emin değilim.
Savaşlar, işkenceler ve daha insanlığı zarara uğratan başka şeyler sadece bazı kişilerin kişisel zevkleri ve para sevdaları uğruna yapıldı. Savaşlardan kârlı çıkan şirketlerin şu an dünyanın yarısına sahip olduklarıda ortada Haluk Tatar'ın dünyayı kimler yönetiyor serisini izlersen fark edersin.

%0.0001 koruma riski mi? Yoksa 10 yıl sonra genetik bir hastalığa yakalanma ihtimali mi?

Şu an konuşmak kolay.

Koruyorsa da iyi. Kolay gelsin.

Ehehe

Al bak, şunu da bırakayım şuraya.
Evet aşısız zart zurt tedavi kitaplı doğum uzmanı doktorların dayanaksız tweet'lerine itimat ediyoruz, virolog ve makalelere değil.
Teşekkürler, iyi günler.
Screenshot_2021-06-19-22_537x611.png

HIV ve gribin aşısı var mı?
Grip için aşılar var. HIV için olan durum ise farklı. HIV için aslında antikor ürettiren bir aşı çalışması oldu ancak HIV'nin bizim açımızdan çok büyük bir dezavantaj yaratan durumu var. HIV direkt olarak bizdeki CD4 T kan hücrelerini enfekte eden bir virüs. CD4 T hücrelerimize enfekte olmasının da şöyle bir kötü tarafı var; bu hücreler bizdeki bağışıklık sistemini harekete geçiren hücreler. HIV, bu hücrelere o kadar hızlı şekilde yayılıyor ki bizim bağışıklık sistemlerimiz bu hızda antikorları harekete geçiremiyor çünkü bağışıklık sistemimiz olması gerektiği gibi harekete geçemeden tüm hücreler bu özelliğini kaybediyor. Yani sorun aşısızlık değil, sorun bizim fizyolojik yetersizliğimiz. Gelecekte HIV için etkin bir aşı olur mu? Bilmiyorum ama şu anda bu dezavantajımızı tolere edebilecek bir şey elimizde yok. Öldüren şey direkt HIV olmuyor, HIV'nin neden olduğu bağışıklık sisteminin devre dışı kalması bir sonraki uğrayacağınız enfeksiyon ölüme neden oluyor.

Ayrıca mRNA aşılarındaki proteinler sizlerin DNA'sına ulaşamaz. Kısacası bundan 10 yıl sonra x olabilir zırvalamanızı bırakın. RNA ve DNA yapısını bilen birisi bunu saçmalamaz, saçmalıyorsa da bunu yapmasında bir çıkarı vardır.

Son düzenleme:
Dostum paranın ne demek olduğunu biliyor musun emin değilim.
Savaşlar, işkenceler ve daha insanlığı zarara uğratan başka şeyler sadece bazı kişilerin kişisel zevkleri ve para sevdaları uğruna yapıldı. Savaşlardan kârlı çıkan şirketlerin şu an dünyanın yarısına sahip olduklarıda ortada Haluk Tatar'ın dünyayı kimler yönetiyor serisini izlersen fark edersin.

%0.0001 koruma riski mi? Yoksa 10 yıl sonra genetik bir hastalığa yakalanma ihtimali mi?

Şu an konuşmak kolay.

Koruyorsa da iyi. Kolay gelsin.

Tamam sen olma işte. Haluk Tatar'ı falan izle. BioNTech aşısı da küresel bir silah aynen kardeşim. 10 sene sonra bizden kuyruk çıkartıp arabalara falan koşacaklar yeni Dünya düzeninde.
Şu yazdıklarından sonra mantıklı bir izah yapmak gelmiyor içimden başka.
Selametle.

Tamam sen olma işte. Haluk Tatar'ı falan izle. BioNTech aşısı da küresel bir silah aynen kardeşim. 10 sene sonra bizden kuyruk çıkartıp arabalara falan koşacaklar yeni Dünya düzeninde.
Şu yazdıklarından sonra mantıklı bir izah yapmak gelmiyor içimden başka.
Selametle.
Yapamazsın zaten. Bildiklerin sana anlatılanlar kadar. Selametle.

Askerde, zorunlu ilk dozumuzu yapmışlardı. 23 Mayıs'ta 2. dozumu oldum. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım.
hocam bende 2 gun sonra gidiyorum ama coğu ilaca alerjim olduğundan anaflatik şok'a girme ihtimalinden dolayı askeriye gibi bir yerde aşı olmak istemiyorum. Donünce hastanede ani mudahale edilecek sekilde olmak benim için daha iyi gidince askeriyede olmamak için ne yapmalıyım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı