Aşı oldum

Nedendir bilmiyorum fakat genel olarak BioNTech baskısı mevcut. Bu sadece size özel değil, bizzat anneme aynısını yapmışlardı Sinovac olmak istediği zaman. Sanki BioNTech aşıları ellerinde kalmış, devlet zorluyormuş gibi ısrarla BioNTech vermeye çalışıyorlar.

Paylaştığınız yazı eski. Güncel paylaşılan rapora göre semptomatik hastalık için Delta varyantında %15'lik bir düşüş var. Yani artış yok. Ayrıca doğal yollardan(hava, yiyecekler) alınan virüste de vücudun virüsü yok etme gücü artarken varyantlara karşı da direnci de aynı oranda artıyor. Bulaşta ise azalıyormuş. Yani burada temel etken insanlar aşı değil. Aşı olanlar arasında hastalığı geçirip hastaneye yatanların oranı %4 seviyesinde kalmış. Kısaca diyor ki aşı o kadar da korumuyor ama en azından semptomları yok ediyor diyor. Güncel raporu okumanızı tavsiye ederim.
Hala etkinlik oranı yüksek.
Hala etkinlik oranı yüksek.
Ayrıca bu da 16 ve üstü kişilere yapılan araştırma. May 5 2021.

Arkadaşımın amcası öldü. Sizde herkes sağlam diye diğer insanlar %100 sağlam olacak diye bir şey yok ki.

Allah rahmet eylesin. Gerçekten üzücü bir durum. Benim demek istedigim bir evde koronalı varsa diger kişilere zerre bir şey olmadıgıydı. Altını çiziyorum burunları bile akmadı. Böyle 3-4 tane tanıdıgım aile var benim ailemde dahil buna. Burunları bile akmadı altını çiziyorum.

Hocam ben light Side'a geçmek istiyorum da nasıl geçebilirim anlaşılan siz o taraftasınız. Z kuşağı ve bundan sonraki kuşaklar, sizin bakkal işletirken yıllarca araştırma yapılan şeyleri kesin bir şekilde bildiğinizi iddia etmeniz ve buna sıkı sıkı bağlanıp bağnaz davranmanızı hiç aratmayacak merak etmeyin. Bir insan için hastalık dilemem ama umarım en yakın zamanda COVID19 virüsünün tehlikesini anlarsınız.

Covid 19 tehlikesini çok iyi anlıyorum ben. Saglıklı beslenmeye çalışıyorum gece uyumaya çalışıyorum. İnsanlarla arama en az 5 metre mesafe koymaya çalışıyorum. Bir işim varsa sabah erken hallediyorum sabah 6-12 arası. İnsanların yogun oldugu vakitler dışarı bile çıkmıyorum. Sadece sabah çıkıyorum. Koronadan önceki yaşantımdan eser yok. Vurdum duymaz degilim. Eski günleri özlüyorum özgürce dışarı çıkıp gezebilmek isterdim. Hatta kendime kota koyuyorum. Bir şey alacaksam o gün dışarı çıktıysam başka güne erteliyorum. Çok fazla gezdim diyorum kendi kendime diger güne erteliyorum. Örnegin ekmek vs aldıysam diger gün kasaba gidiyorum. Diger gün kasaba gidersemde işte sabahın köründe 8-10 arası gidiyorum. İnsan yok denecek kadar az oluyor. Benim kadar titiz ve insanlardan kendini izole eden çok az kişi vardır.

Ama tüm bu yaptıklarıma ragmen neden beni tehlike yokmuş gibi algıladıgınızı söyleyeyim. Bu virüs önceki salgılanlarla kıyaslanamayacak derecede daha az ölüm oranıyla karşımızda. Bende bundan bahsediyorum. Eskiden pandemiler oldugu vakit dünya bir nevi cehenneme dönüyordu. Bu pandemide ucundan degiyor aslında. İspanyol gribi yazın, 50 milyondan fazla kişi 1 senede ölmüş. Korona 1.5 sene olacak ve ölü sayısı 4 milyon. Demek istedigim bu virüs çok abartılıyor ama abartıldıgını düşündügüm halde çok sıkı önlemler alıyoruz ve herkesin almasını tavsiye ederim.

Ama fikir ayrılıgına düştügümüz nokta şurada başlıyor. Virüs abartılıyor vs dedim ve ardından önlemlerin alınmasınada hem fikir oldugumu belirttim ama aşı olmayan vatan hainidir gibi gözle bakıldıgını bariz şekilde görüyorum. Aşı olmayan umarım korona kaparda geberir dediginizde çok iyi biliyorum. Yada aşı olmayan korona kapar şöyle 2 hafta yatakta yogun bakımda kalırda dünyanın kaç bucak oldugnu anlar ve dersini alır gibisinden niyetinizin oldugunu da biliyorum. Ben buna karşıyım. Aşı ilede pandeminin bitecegini asla düşünmüyorum. Hatta o kadar aşıyı vuracaklar. İşe yaramayıncada diyecekler aşı vurulmayanlar yüzünden oldu yine mutasyona ugradı. Halbuki onlar aşıyı vurulurken virüs çoktan mutasyona ugramıştı. Bu gerçegi asla söylemeyip insanları kandıracaklar.

Son düzenleme:
Ama fikir ayrılıgına düştügümüz nokta şurada başlıyor. Virüs abartılıyor vs dedim ve ardından önlemlerin alınmasınada hem fikir oldugumu belirttim ama aşı olmayan vatan hainidir gibi gözle bakıldıgını bariz şekilde görüyorum. Aşı olmayan umarım korona kaparda geberir dediginizde çok iyi biliyorum. Yada aşı olmayan korona kapar şöyle 2 hafta yatakta yogun bakımda kalırda dünyanın kaç bucak oldugnu anlar ve dersini alır gibisinden niyetinizin oldugunu da biliyorum. Ben buna karşıyım. Aşı ilede pandeminin bitecegini asla düşünmüyorum. Hatta o kadar aşıyı vuracaklar. İşe yaramayıncada diyecekler aşı vurulmayanlar yüzünden oldu yine mutasyona ugradı. Halbuki onlar aşıyı vurulurken virüs çoktan mutasyona ugramıştı. Bu gerçegi asla söylemeyip insanları kandıracaklar.
İşte bende o yüzden diyorum ki, aşısız kişileri eve tıkıp aynı şekilde aşılı olan kişilerde sosyal ihtiyaçlarını çok fazla abartmadıkça eve tıkılmalı. Virüsün mutasyon geçirme olasılığı azalır. Aşının yenilenmesine gerekmez.

Yurt dışı ambargoları ve bazı muhtemel hatalı üretim serilerden dolayı Sinovac çok fazla tercih ettirilmiyor ek olarak etki oranıda oldukça düşüktü.

İşte bende o yüzden diyorum ki, aşısız kişileri eve tıkıp aynı şekilde aşılı olan kişilerde sosyal ihtiyaçlarını çok fazla abartmadıkça eve tıkılmalı. Virüsün mutasyon geçirme olasılığı azalır. Aşının yenilenmesine gerekmez.

Hadi diyelim tüm dünyayı aşıladın, bunu yapamazsın realist bakman gerek. 1 tane insan bile aşıya karşı ön yargılı kalmadı ve tüm dünya aşı için seferber oldu diyelim. Sen bu insanları aşılayana kadar bile virüs mutasyona ugrar.

Çin'de ufak bir kasabada başlayıp tüm dünyaya yayıldı bu virüs. Dünyanın yüzde 70'ini bile zor aşılarsın. Hadi diyelim aşıladın. Kalan yüzde 30'lık kısımdan zaten yine mutasyona ugrar ve yine yayılır her yere. Çin'de ufak bir noktadan başlayıp tüm dünyaya yayılması buna delildir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende BioNTech oldum.
Aşı tercihimi e-nabız üzerinden yaptım.
Sinovac'ta vardı, BioNTech'de.

Ben şüphe arıyorum çünkü öyle bir şey normal değil.
Şimdi buraya gelip bana aşı karşıtı demesinler.

Bak ben buraya yazıyorum.
Eğer aşıya zorunluluk gelir ise yani aşı olmayan ne restoran ne kafe ne de kamu kurumuna giremezse üzgünüm ben şüphe duyarım.
Akıl var, mantık var.

Bu virüs her şeyi değiştirdi, dünyanın sistemini bile.
Biraz akıl lazım.
Bende şüphe duyuyorum.

Son zamanlarda hiç kimse evden çıkamıyor ve insan oldukları için birbirleriyle konuşmak istedikleri için böyle konular açabiliyorlar. Gayet normal siz niye buna bu kadar takıldınız onu da anlamadım zaten, tıklamazsın geçersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı