Aşı oldunuz mu?

Olmamakta serbestsiniz, biz tamamen olduk. Ha sunu bilin ama, asi olmazsaniz, toplum bagisiklik kazandiktan sonra sizin ölme ihtimaliniz cok yuksek. Her ne kadar toplum bagisiklik kazansa da tasiyanlar olacaktir cunku, sizin vucudunuz hazirlikli olmadigindan size hastalik bulastiginda, kisaca diyeyim, yakinlarinizin helvanizi hazirlama ihtimali cok yuksek.

Henüz olmadım ama karşıtlıktan vs. değil, hangi aşıyı olacağıma karar veremememden. Biontech olmak istiyorum fakat aile geçmişinde kalp olduğundan ve mRNA aşısı olan gençlerde kalp kası iltihabı göründüğünden biraz ağırdan alıyorum veriler çoğalana kadar. Sinovac da hem genel olarak koruyuculuğunun düşük olması, hem Delta varyantına karşı çok koruyucu olmamasının yanı sıra Avrupa'ya girişlerde sıkıntı olabileceği için bekliyorum. "Milleti riske atıyorsun" olayı yok, aşırı dikkatliyim, her türlü tedbirimi alıyorum ve insanlarla iç içe olunan herhangi bir yere gitmekten kat'i surette kaçınıyorum. Yine de hala aşı olmadığım gerçeği çok rahatsız ediyor beni, en son salla diyip herhangi bir aşıyı olabilirim bir hafta içinde.
Hocam kalple ilgili bir kardiyoloğa danışın sakıncası var mı diye. Muhtemelen sorun yoksa git biontech ol sorun olmaz diyecektir. Eğer genel olarak genç ve sağlıklıysan kalp zarı iltihabından ölme ihtimalin yok. Geç kalınırsa göğüste baya şiddetli bir ağrı başlar hastaneye gidersin o ağrı da zaten muhtemelen iltihap çok biriktiği için olur. Ilaçla veya hastaneye bir kac gün yatarak iltihabın tedavisi mümkün. Doktor değilim veya tıp da okumuyorum kesinlikle sadece kendi tecrübelerimi ve kendi kardiyoloğumun dediklerini paylaştım saygılar.

Henüz olmadım ama karşıtlıktan vs. değil, hangi aşıyı olacağıma karar veremememden. Biontech olmak istiyorum fakat aile geçmişinde kalp olduğundan ve mRNA aşısı olan gençlerde kalp kası iltihabı göründüğünden biraz ağırdan alıyorum veriler çoğalana kadar. Sinovac da hem genel olarak koruyuculuğunun düşük olması, hem Delta varyantına karşı çok koruyucu olmamasının yanı sıra Avrupa'ya girişlerde sıkıntı olabileceği için bekliyorum. "Milleti riske atıyorsun" olayı yok, aşırı dikkatliyim, her türlü tedbirimi alıyorum ve insanlarla iç içe olunan herhangi bir yere gitmekten kat'i surette kaçınıyorum. Yine de hala aşı olmadığım gerçeği çok rahatsız ediyor beni, en son salla diyip herhangi bir aşıyı olabilirim bir hafta içinde.
Aile geçmişinde kalp varmış doktora sorman en iyisi olur. Yaşım 24 ilk dozu oldum hiçbir şey yapmadı. Ne bende ne kardeşimde. Hatta olduktan sonra bile ertesi gün dahil düzenli sporuma devam ettim. Haftaya pazartesi ikinci dozum var. Miyokardit ve perikardit genelde 2.dozdan sonra ortaya çıkıyormuş. Benimle yaşıt bir akraba ve 18 yaşında kardeşi iki dozda olmuşlar. Birinde ateş birinde halsizlik yapmış sadece. Bakalım bende neler olacak. Aşı olmadan bir şey diyemeyiz.
Tamamını izleyemezsen 7. ve 10:21 dakikaları öneririm. Soru işaretlerini bir nebze giderir diye düşünüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam merhabalar bende 2016' da perikardit olmuştu, ona rağmen 1 ay önce falan Biontech oldum. Şu anlık bir şey yok arada çarpıntı falan oluyor ama psikolojik dedi doktor. Sizde nasıl rahatsızlıklar oldu ve ne zaman ortaya çıktı? Ikinci dozu biontech vurdurmak konusunda kararsızım.
Ani kalp çarpıntıları ve kalp ağrıları oldu. Eklem yerlerim biraz ağrıyor idi.

Yeni konular

Geri
Yukarı