Asılsız ihbar suçundan dava açılabilir mi?

xelys

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, bugün her vatandaşın yapması gereken bir vatandaşlık görevimi yaptım. Bir iş yeri kaçak işçi çalıştırıp işçinin sırtından haksız kazançlar elde ediyordu. Beyaz masaya forum doldurup Online şikayet ettim. Ama iş yerinde kaçak çalıştırıp çalıştırmadığının kesin bir kanıtı yok, emin değilim. Şimdi diyeceksiniz ki emin olmadığın bir suçu neden şikayet ettin diye. Çünkü içeride Afgan, Pakistan uyruklu kişiler çalışıyor ve %100 kaçaklar. Belediye kontrole gidecektir. Ben dilekçemde de sadece şüphelendiğimi belirttim.
Dolayısıyla eğer çalışma izinleri varsa, asılsız ihbar suçundan bana karşı dava açılabilir ceza yazılabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama bu tür kaçak işçi çalıştıranlar zabıtalara rüşvet verdikleri için durmadan görmezden geliniyorlar. Kendimden biliyorum.
O zaman daha üst makamlara şikayet ederiz çözüm bulunmazsa hocam. Benim merak ettiğim şu, bir olayı sadece şüphelendiğimizde ihbar edebilir miyiz? Eğer edemessek bizim poliscilik oynayıp şüphemizden kesin emin olduğumuzda ihbar etmemiz gerekir. Bu da çok saçma olur. Ama diğer türlüde şüphelenmemizde haksızsak her şey yasalsa bu seferde asılsız ihbarda bulunmuş oluyoruz.. Karmakarışık...

O zaman daha üst makamlara şikayet ederiz çözüm bulunmazsa hocam. Benim merak ettiğim şu, bir olayı sadece şüphelendiğimizde ihbar edebilir miyiz? Eğer edemezsek bizim polisçilik oynayıp şüphemizden kesin emin olduğumuzda ihbar etmemiz gerekir. Bu da çok saçma olur. Ama diğer türlüde şüphelenmemizde haksızsak her şey yasalsa bu seferde asılsız ihbarda bulunmuş oluyoruz.. Karmakarışık...
Araştırmaları gereken kişiler onlar zaten. Sokaktaki rastgele birini katil diye ihbar etmiyorsun. Göçmen çalıştıran birini kaçak işçi çalıştırıyor olabilir diye şikayet ediyorsun. O yüzden kimse sana neden şikayet ettin diye sormaz.

Araştırmaları gereken kişiler onlar zaten. Sokaktaki rastgele birini katil diye ihbar etmiyorsun. Göçmen çalıştıran birini kaçak işçi çalıştırıyor olabilir diye şikayet ediyorsun. O yüzden kimse sana neden şikayet ettin diye sormaz.
Hocam düşününce mantıklı geliyor ama ben kesin yargıyla bir dilekçe hazırladım. Yani kaçak işçi çalıştırıyor olabilirler demedim. Kaçak işçi çalıştırıyorlar, ilgili merciler kontrol etsin dedim.

İnsanlar sadece emin oldukları suçları ihbar edebilseler herkesin dedektif olması gerekirdi. O ihbar etme olayı şüphelenen insanlar için var zaten. Araştırma işi polislerin. İhbar asılsız çıksa bile senin başına birşey gelmez.

Yanlış merciye şikayet etmişsin.

Kaçak göçmenleri emniyet yabancılar şubesine; kayıtsız sigortasız işçi çalıştıranı çalışma ve sosyal güvenlik müdürlüğü/bakanlığına şikayet etmelisin.

Ayrı ayrı uğraşmak istemiyorsan, Cimer'e direkt yaz. Onlar gerekli kurumlara yönlendiriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı