Aşırı Derecede Bilgisayar Bağımlılığı

rocker0018

Kilopat
Daha fazla  
Ben 17 Yaşına 1 ay sonra gireceğim ve ben 7 yaşımdan beri neredeyse hergün aralıksız 15 saat ve üzeri bilgisayar başındayım. Sadece tuvalet ihtiyacı için kalkıyorum. Yemeğide bilgisayar başında yiyorum. Hayatımın %85 'i Bilgisayarda geçti ve geçen 1 gün için bile pişman değilim en azından şuanlık. Ben internette araştırdım. Bilgisayar Gözü yaşlandırıyormuş bu bilgi doğru mu? Yani benim Gözümün yaşı 17 değilmi şuan 40 veya 50 falan mı? böyle bir şey olabiliyor mu? Normalde de sağlıklı beslenen biri değilim ve olduğundan fazla zayıfım boyumda normale göre kısa kısacası sağlıksız biriyim. Bu anlattığım göz yaşı olayı doğrumu doğruysa ben ne yaparım 10 yada 20 yıl sonra kör mü olacam? Allah korusun. Ve son olarak bu göz yaşı olayını öğrendikten sonra korkmaya başladım internette araştırdım bu olayı düzgün soru işaretlerimi giderecek cevaplar bulamadım bende size sorayım dedim. Birde böyle gözümü kırpıştırdığımda beyaz birşey geliyor gene kırptığımda gidiyor. En son 2 yıl önce göz kontrolü yaptırmıştım sağlıklı demişlerdi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürekli oyun oynuyorsan belli bir zaman sonra ara vermen gerekir, örneğin ailenle birlikte yemek yemek gibi. Oyun dışında yazılım, grafik tasarım gibi şeylerle uğraşıyorsan iyi ama yinede ara vermen gerekir.

Sürekli oyun oynuyorsan belli bir zaman sonra ara vermen gerekir, örneğin ailenle birlikte yemek yemek gibi. Oyun dışında yazılım, grafik tasarım gibi şeylerle uğraşıyorsan iyi ama yinede ara vermen gerekir.
Ben bu bağımlılıktan nasıl kurtulurum? Yani yarın mesela bilgisayarla vakit geçirmek istemesem nasıl yaparım hiç bilmiyorum. Arkadaş çevrem yok denecek kadar az 1 tane arkadaşım var oda benim gibi zaten. Benim bi şekilde azaltmam lazım ama olmuyor otomatik gibi kendimi bilgisayar başında buluyorum. Rüyalarımda bile yer almaya başladı artık.

Sürekli bilgisayar ekranına bakmak tabiki gözü bozar. Ama bilgisayar başında fazla vakit geçirenler için gözlükler satılıyor. Onlardan almanda fayda var.
Göz yaşlanma olayı nasıl oluyor ? Benim gözüm şimdi 40 yaşında mı? Gözlük aslında iyi bir fikir

Benim düşüncem artan bu bağımlılığın sorunu kentselleşme. Çünkü insanın gezecek, temiz hava alacak, stresten uzak kalacak bir yeri yok artık.
Ben zaten öyle şehir'de yaşamıyorum köy'de yaşıyorum ama köy bile bana çok kalabalık geliyor. Yanlış anlaşılmasını istemem ama insanların olmadığı yerleri çok seviyorum.

Göz yaşlanma olayı nasıl oluyor ? Benim gözüm şimdi 40 yaşında mı? Gözlük aslında iyi bir fikir
Yaşlanma tabiri mecazi olarak kullanılıyordur. Benim bildiğim sürekli ekrana bakınca gözde kansızlık oluyor. Bu nedenle de gözündeki damarlar gözükmeye başlıyor. Dracula gibi geziyorsun. :)

Ben bu bağımlılıktan nasıl kurtulurum? Yani yarın mesela bilgisayarla vakit geçirmek istemesem nasıl yaparım hiç bilmiyorum. Arkadaş çevrem yok denecek kadar az 1 tane arkadaşım var oda benim gibi zaten. Benim bi şekilde azaltmam lazım ama olmuyor otomatik gibi kendimi bilgisayar başında buluyorum. Rüyalarımda bile yer almaya başladı artık.
Dostum sorunda orda arkadaş çevresi edinmen gerekiyor, sana bilgisayar dışında uğraş lazım 17ye giriyorsan lise son olsan gerek çalışman gereken ösym sınavları var biraz onlarla uğraş ne biliyim sınıftaki arkadaşlarınla sohbet etmeye çalış kız arkadaş edinmeyi çalış biraz dikkati başka yere kaydırcak şeyler bul. Göz konusuna gelirsek sürekli aynı yere bakmaktan göz tembelleşiyor bundan kaynaklı sorunlar çıkabiliyor online oyun oynamadığın sürece en kötü 30 dk bir kafanı bir sağ sol yap ayağa kalk iki adım at hem vücud sağlığına da zararlı sürekli oturup bir yere kitlenmek.

Yaşlanma tabiri mecazi olarak kullanılıyordur. Benim bildiğim sürekli ekrana bakınca gözde kansızlık oluyor. Bu nedenle de gözündeki damarlar gözükmeye başlıyor. Dracula gibi geziyorsun. :)
Bendede oluyor o damarlı oluyor kıpkırmızı oluyor açamıyorum gözümü yanıyor ama gene devam ediyorum oyun oynamaya.

Ben zaten öyle şehir'de yaşamıyorum köy'de yaşıyorum ama köy bile bana çok kalabalık geliyor. Yanlış anlaşılmasını istemem ama insanların olmadığı yerleri çok seviyorum.
Bunu söylemek pek hoş değil ama aynı zamanda uzun süre bilgisayar başında durmak insanı gerizekalılaştırıyormuş.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı