Aşırı Derecede Bilgisayar Bağımlılığı

Evde boş boş oturmaktansa bilgisayara oturuyorsun. Bilgisayara oturmayıp da ne yapacaksın? Evde yatarak beyaz tavana bakıp iç sesini mi dinleyeceksin? Bağımlı değilsin başka uğraş olmadığı için otomatikman bilgisayarda buluyorsun kendini. Başka uğraşlar edin. Bisiklet sürmeyi seviyorsan bisiklet al ya da varsa sür gez. Öyle sadece sürme. Arada dinlen otur falan böyle dışarıda dur. Bilgisayardan uzak duracaksın ve bilgisayara geçmeliyim gibi bir şey demeyeceksin. O zaman anlarsın bağımlı olmadığını. Klişe bir şekilde kitap oku demeyeceğim canın isterse okursun. Spor yap hani 10 saat oturunca kaslar küçülmeye başlıyor ister istemez. En iyisi bisiklet. Önüne gelen sürebilir, spor, eğlence ve ulaşım gibi avantajları var. Benim en azından uykum düzende sana da taktik vereyim;
Bu gece de sabahlayacaksın. Devam et sabahla ama baya uzun süre dur. Böyle saat öğlen 12 falan olana kadar dayan, yatmadan önce yemek ye sonra uyu. Uyanınca tekrardan uyumaya çalış kalkma yani. Karnın tok olacaktır o yüzden açlık olmayacağından geri uyuman kolay olacaktır. Ne kadar geç uyanırsan daha kısa sürede uykunu düzeltirsin. Gece 12 gibi falan uyandın sonra yine sabahla bu sefer daha zinde olacaksın ve dayanırsan akşam dokuza kadar falan dayanırsın. Hadi dayanmadın saat 16:00 ya da 18:00'da yat bu sefer sabaha karşı 4 gibi uyanırsın dayanıklı değilsen 6 gibi uyanırsın ve hayırlı olsun uykunuz düzelmiştir. (y)

Ya ben fiziksel zararlarına çok deyinmeyeceğim ama benim en çok korktuğum zararı aile ile olan bağları koparması. Bu korku kendim için de geçerli, zaten ismi Technopat olan bir forumun üyesi olan bizler direkt olarak bu tehlikeyle karşı karşıyayız. Dikkat ediyorum teknoloji (telefon, bilgisayar, konsol vb.) bağımlısı olan ve dolayısıyla biraz asosyalleşen tüm arkadaşlarımın ailesi ile olan bağları berbat. Babası, annesi yalnızca onun iyiliği için olan bir söz bile söylediklerinde hemen asabileşip saygısızlaşıyorlar ve ailelerin durumu perişan. Arkadaş çevresi de bu sebepten ötürü gelişmiyor kanımca. Sana önereceğim en önemli husus bu, çok çok dikkat et ilişkilerine, ailenle bol bol zaman geçir.

Bilgisayar başında geçirdiğiniz zamanı konu anlatım videoları izleyerek faydalı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Muhtemelen 11. ya da 12. sınıfsınız. Hayalinizde bir meslek varsa bunu motivasyon için kullanabilirsiniz. Birkaç test kitabı alıp onları da çözmeye çalışırsanız hem zamanınızı bilgisayar başında geçirmemiş olursunuz hem de ileride iyi bir meslek sahibi olabilirsiniz. ^^

Acikcasi bilgisayar bagimliligi terimini su siralar cok duymaya basladim.
Anlamadigim senin acip kapattigin ve senin yönlendirdigin sey, seni nasil kendine bagimli yapabilir?

Sahsen ben genc iken en fazla 5 saat bilgisayar basinda kaliyordum, o zamanin kral oyunu olan Counter Strike'yi 3 saat oynayinca gina geliyordu artik.

Neyse anlattiginiz kadariyla bu bagimliliginiz 8 senedir sürüyor imis, mutlaka psikolog'dan yardim almanizi öneririm.

Hayatında bilgisayar başında oturmanın yerini alabilecek bir hobi, eylem bulmalısın kitap okumak, spor yapmak... yerini dolduracak bir şey bulmalısın eğer bulamazsan profesyonel yardım almanı öneririm.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı