Aşırı öfke sorunu

oblomovv

Decapat
Makaleler
1
En son geçenlerde duvara yumruk atma sonucu boksör kırığı oldu elimde. 1 ay sağ elimi kullanamayacağım. Tüm ailemde annem olsun babam olsun 2 dedem olsun amcalarım dayılarım olsun hepsinde öfke problemi var. E böyle bir ortamda büyüyen ve böyle bir genetiğe sahip birisinin öfke problemi olmaması mucize olurdu. Öfkem genelde başaramadığım konularda oluyor mesela Online veya offline bir oyunda başarısız olduğum zaman çok öfkelenirdim lise zamanlarında. Kaç kere laptop ekranını kırdığımı hatırlamıyorum. Daha sonraları üniversite sınavlarına çalışırken yapamadığım ders konularında aşırı öfkelendirdim ve hala öfkeleniyorum.

Bir de sürekli devam eden sesler örneğin komşunun evin içinde ses yapması veya çocuk ağlama sesi olsun evin içinde koşuşturma sesi olsun beni aşırı şekilde öfkelendiriyor. Yıllardır devam eden öfke problemimin temel 2 kaynağı bu aslında. Şu an zaten hâlihazırda anksiyete bozukluğu için tedavi görüyorum bunun üstüne ileri seviyede dikkat eksikliğim var bunun üstüne bir de öfke problemi eklenince hangisi için tedavi olacağımı şaşırdım. 3 ayrı hastalık için 3 ayrı antidepresan kullanmak beynimdeki kimyasalları nasıl etkiler bilmiyorum. Resmen arada kaldım şu an ders çalışmam gerektiği için çok antidepresan kullanmak istemiyorum zira yan etkileri çalışmamı olumsuz etkileyebilir.

Bu hayatta seçemediğimiz iki önemli özellik yani genetiğimiz ve büyüdüğümüz çevre bizim yaşantımızın nereden baksan %80'ini etkiliyor. Böyle bir düzende insanlardan nasıl aynı şeyleri bekleyebilirsin ki. Burada böyle uzun uzun yazınca ve bazı felsefi konular açınca zihninizde zayıf gözlüklü asosyal bir tip canlanmasın bu arada. Tipim tam keko tarzı. Onu da benim seçmediğim için genelde çevremdekiler sanki mevzu çıkaracakmışsın gibi mizacın var diyor. Üniversite de tanıştığım bir kız benimle tanışmadan önce benden korktuğunu bile itiraf etmişti.

Gecenin köründe açtım konuyu yine muhtemelen sabaha doğru onaylayacak moderatör ve kimse bir şey yazmadan forumda hiçliğe doğru gidecek.

Öfke genetik değil, psikolojiktir. Büyük ihtimal huzurlu olmayan aile ortamında yetişmekten dolayı bunu normalleştirmişsin. Öncelikle profesyonel destek alman gerek. Senin durumun bence ciddi. Hem kendine hem çevrene zarar verme ihtimalin var.

Bunun haricinde bu tarz sinirli ve stresli yaşam hayat kaliteni ve süreni olumsuz etkiler.

Öfke genetik değil, psikolojiktir. Büyük ihtimal huzurlu olmayan aile ortamında yetişmekten dolayı bunu normalleştirmişsin. Öncelikle profesyonel destek alman gerek. Senin durumun bence ciddi. Hem kendine hem çevrene zarar verme ihtimalin var.

Bunun haricinde bu tarz sinirli ve stresli yaşam hayat kaliteni ve süreni olumsuz etkiler.

Psikolojik rahatsızlıkarın hepsinde az da olsa çok da olsa o hastalığın türüne göre değişir genetik etken her zaman vardır. OKB ve bipolar gibi hastalıklarda mesela bunu ciddi şekilde görüyoruz. Öfke de artık problem haline gelecek düzeyde ve işlevselliğini de bozuyorsa genetik etkinliği vardır diyebiliriz. Tabii çevrseler etmenler de ortaya çıkmasında etkili bunun.

Psikolojik rahatsızlıkarın hepsinde az da olsa çok da olsa o hastalığın türüne göre değişir genetik etken her zaman vardır. OKB ve bipolar gibi hastalıklarda mesela bunu ciddi şekilde görüyoruz. Öfke de artık problem haline gelecek düzeyde ve işlevselliğini de bozuyorsa genetik etkinliği vardır diyebiliriz. Tabii çevrseler etmenler de ortaya çıkmasında etkili bunun.

Ben sebepsiz öfkenin tamamen psikolojik olduğunu düşünüyorum. Eğer başka bir hastalık (örneğin şeker) bunu tetikliyorsa genetik olabilir. Tabii psikoloji uzmanına danışmak gerek yine de. Genetik ya da değil tedavi olman gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.

Sinir yapma geçer.

Bu durum çoğunlukla kişinin elinde değildir. Bende gençken çok öfkelenirdim. Sonra takmayınca karşındakinin kudurduğunu görünce sinir yapmayı bıraktım. 🤣🤣 Öylesi daha eğlenceli. 🤣

Yeni konular

Geri
Yukarı