Askerliğim Kütahya'ya çıktı

Kütahya'da inzibat olmuştum. Acemiliğim 45 gün sürdü. Bu herkesin aynı gün durmayacağının göstergesi. Kıyafetiniz havacı kıyafeti. Orada karacı ve denizci yok. Çok önemli değil. Telefon olayı girişte kontrol var. Çantalar kontrol ediliyor. Telefon illaki getirmek isterseniz kamerasız olmak zorunda. Android kullandırmazlar. Hiç riske girmeyin. Askercell satmaya çalışırlar. Kesinlikle almayın. Kendi hattınızı hiç el değmeyecek bir yere saklayın. Telefon kullanacaksanız tabi. Aldığınız telefonu mümkünse sevdiğiniz müzikleri oynatır şekilde ayarlayın ve kulaklığınız olsun. Yedek kulaklık dahil. Onun dışında yemekhaneleri berbat. Tabldot ile tatsız ve sürekli tekrarlayan yemeklere hazır olun. Bulgur pilavına tövbeli olursunuz. Yemek hanelerde düzenli olarak sırayla bölük bölük çalışma var. Normalde ceza olarak bahsedildi bize yemekhanede çalışmak ama ayın neredeyse yarısı orada yemek dağıtımı, bulaşığı vb. işler verildi. Gece 4'de başlar, akşam 9'a kadar sürerdi. Bayağı yorucu işin özeti. Şimdi yemekhane sistemine el attılar mı bilmiyorum. Sakın hasta olayım falan demeyin. Duş alıp soğuk yemeyin. Bir günde dört mevsim gibi olabiliyor orası. Hasta olursanız da belli etmeyin. Corona sanabiliyorlar. Corona için hizmet veren bir hastane var o şehirde. Yani normal hastalıklar için hizmete şu anlık kapalı. Bu dediğim bizim zamanımızda bize denilendi. Şimdi nasıl bilmiyorum. Yanınızda mutlaka Ziraat kart veya nakit olsun. Yoksa da edinin yani. Kantinlerde kolaylık olur size. Cumartesi ve Pazar rahat olsa da çavuşlarınız uyuz değilse rahat olur. Bizim bölük harika insanlarla doluydu mesela karşı bölük inanılmaz rahatsız insanlara ev sahipliği yapıyordu. Sürekli ceza yiyorlardı. Sürekli şınav çekiyorlardı. İnşallah iyi insanlarla beraber olursunuz bu en önemlisi. Birisi bir aynaya tükürse cezasını tüm bölük çekebilir. Öyle enteresan bir zamandır bu askerlik zamanları. İçtimalar adamı delirtir. Yemek ye, içtimaya çık. Eğitimi yap, içtimaya çık. Sonra dinlen, içtimaya çık. Takılmayın hiç ama arazi olmayın. Birde size altın gibi bir sır da vereyim. Ne her işe atlayın, ne de her işten uzak kalın. Hayalet olun ama kimse hayalet olduğunuzu anlamasın. Göz önünde bir hayalet :D Gerçekten ama gerçekten işinize yarar. Sevmediğiniz insanları bile özlüyorsunuz. Sevgiliniz falan varsa bayağı enteresan geçer. Unutamadığınız aşklarınız falan size sıkıntı yaratır. Duşlara mutlaka kimsenin olmadığı vakitlerde gitmeye çalışın. Herkesin gittiği anda gidecekseniz duşa koşarak gidin. Sıcak su bittiği an game over. Nöbette arazi olmayın sakın. Nöbet namustur. Birde "emredersiniz komutanım" demeye alıştırın kendinizi. Bizim arkadaşlar hatta ben bile bazen istemeden komutana veya çavuşa hocam diye hitap ediyorduk. Terslerine gelirse öperler. Uzar gider bu. Askerlik cidden insanı adam yapıyor. Kıymet bilmeyi öğretiyor. İyi yanı bu zaten. Aklıma gelen bu kadar. Soracağınız olursa yine sorun. Ben zamanında böyle bir rehber aramış ve bulamamıştım. Bittiği zamanda belki bir gün bunların rehberini yazarım diye aklımdan geçmişti. Bugün nasip oldu yazmak. Bir konuda başıma ne geleceğini bilmek benim için önemli. @ufukcaglarsk @Elftaşı

Son düzenleme:
Kütahya'da inzibat olmuştum. Acemiliğim 45 gün sürdü. Bu herkesin aynı gün durmayacağının göstergesi. Kıyafetiniz havacı kıyafeti. Orada karacı ve denizci yok. Çok önemli değil. Telefon olayı girişte kontrol var. Çantalar kontrol ediliyor. Telefon illaki getirmek isterseniz kamerasız olmak zorunda. Android kullandırmazlar. Hiç riske girmeyin. Askercell satmaya çalışırlar. Kesinlikle almayın. Kendi hattınızı hiç el değmeyecek bir yere saklayın. Telefon kullanacaksanız tabi. Aldığınız telefona mümkünse sevdiğiniz müzikleri oynatır şekilde ayarlayın ve kulaklığınız olsun. Yedek kulaklık dahil. Onun dışında yemekhaneleri berbat. Tabldot ile tatsız ve sürekli tekrarlayan yemeklere hazır olun. Bulgur pilavına tövbeli olursunuz. Yemek hanelerde düzenli olarak sırayla bölük bölük çalışma var. Normalde ceza olarak bahsedildi bize yemekhanede çalışmak ama ayın neredeyse yarısı orada yemek dağıtımı, bulaşığı vb. işler verildi. Gece 4'de başlar, akşam 9'a kadar sürerdi. Bayağı yorucu işin özeti. Şimdi yemekhane sistemine el attılar mı bilmiyorum. Sakın hasta olayım falan demeyin. Duş alıp soğuk yemeyin. Bir günde dört mevsim gibi olabiliyor orası. Hasta olursanız da belli etmeyin. Corona sanabiliyorlar. Corona için hizmet veren bir hastane var o şehirde. Yani normal hastalıklar için hizmete şu anlık kapalı. Bu dediğim bizim zamanımızda bize denilendi. Şimdi nasıl bilmiyorum. Yanınızda mutlaka ziraat kart veya nakit olsun. Kantinlerde kolaylık olur size. Cumartesi ve Pazar rahat olsa da çavuşlarınız uyuz değilse rahat olur. Bizim bölük harika insanlarla doluydu mesela karşı bölük inanılmaz rahatsız insanlara ev sahipliği yapıyordu. Sürekli ceza yiyorlardı. Sürekli şınav çekiyorlardı. İnşallah iyi insanlarla beraber olursunuz bu en önemlisi. Birisi bir aynaya tükürse cezasını tüm bölük çekebilir. Öyle enteresan bir zamandır bu askerlik zamanları. İçtimalar adamı delirtir. Yemek ye, içtimaya çık. Eğitimi yap, içtimaya çık. Sonra dinlen, içtimaya çık. Takılmayın hiç ama arazi olmayın. Birde size altın gibi bir sır da vereyim. Ne her işe atlayın, ne de her işten uzak kalın. Hayalet olun ama kimse hayalet olduğunuzu anlamasın. Göz önünde bir hayalet :D Gerçekten ama gerçekten işinize yarar. Sevmediğiniz insanları bile özlüyorsunuz. Sevgiliniz falan varsa bayağı enteresan geçer. Unutamadığınız aşklarınız falan size sıkıntı yaratır. Duşlara mutlaka kimsenin olmadığı vakitlerde gitmeye çalışın. Herkesin gittiği anda gidecekseniz duşa koşarak gidin. Sıcak su bittiği an game over. Nöbette arazi olmayın sakın. Nöbet namustur. Birde "emredersiniz komutanım" demeye alıştırın kendinizi. Bizim arkadaşlar hatta ben bile bazen istemeden komutana veya çavuşa hocam diye hitap ediyorduk. Terslerine gelirse öperler. Uzar gider bu. Askerlik cidden insanı adam yapıyor. Kıymet bilmeyi öğretiyor. İyi yanı bu zaten. Aklıma gelen bu kadar. Soracağınız olursa yine sorun. @ufukcaglarsk @Elftaşı
Verdiğin bilgiler için çok sağ ol dostum. O kadar araştırma yaptım ki aklıma soru gelmiyor. Hoş hepsi boş senin de dediğin gibi. Senin bölükte farklı aynı tugayda karşı bölükte farklı askerlik yapılıyor. Zaten 3-4 güne ordayız, geri kalanını artık birebir tecrübe ederek yaşayacağız. Ama senin eklemek istediğin bir şey olursa seve seve okurum.

@PhemiusTR , 45 gün acemilik sürmüş senin. Bu korona dönemindeydi değil mi? Normalde 21 gün diye biliyorum. Telefonu tuşlu olarak götüreceğim ama ustalıkta Android'i de getireceğim. Eniştem astsubay onunla da konuştum az önce. İkisini de götür Android'i alsalar bile geri verirler sonradan dedi. 8 kuzenim var. 3'ü askerliğini yaptı. Telefon konusunda sıkıntı çekmediler. Yemek konusunda çoğu kişi kötü diyor. Kantinden falan alın diyor. Burada herkes hemfikir sanırım. Su konusuna gelirsek bazı kişiler sıcak su her zaman var diyor. Bilemedim.

Mental olarak güçlü olun gerisi hallolur. Bazı yazdığım şeyler askerliğin her anında geçerli şeyler.
@PhemiusTR , 45 gün acemilik sürmüş senin. Bu korona dönemindeydi değil mi? Normalde 21 gün diye biliyorum. Telefonu tuşlu olarak götüreceğim ama ustalıkta Android'i de getireceğim. Eniştem astsubay onunla da konuştum az önce. İkisini de götür Android'i alsalar bile geri verirler sonradan dedi. 8 kuzenim var. 3 tanesini askerliğini yaptı. Telefon konusunda sıkıntı çekmediler. Yemek konusunda çoğu kişi kötü diyor. Kantinden falan alın diyor. Burada herkes hemfikir sanırım. Su konusuna gelirsek bazı kişiler sıcak su her zaman var diyor. Bilemedim.
Corona zamanında yaptım evet. Diğer bölüklerden hastaneye ambulans ile alınanlar olmuştu. Bizim bölük komple meğer corona olmuş, usta birliğine gittiklerinde anladılar. Corona askeriyede avantaj gibi ama. Çünkü eğitimleri büyük oranda hafifletiyor. Ben bilerek bunu değerlendirmiştim. Şimdiyi bilmiyorum. Bu arada astsubay tanıdık falan işlemeye bilir dostum. Bölük komutanına ve yanındakilere bağlı. Usta birliğinde de Android yasak aslında. Telefon denen alet askeriyede yasak daha doğrusu. İstihbarat açısından sıkıntı. Benim usta birliğim Ankara'nın göbeğinde merkez komutanlığındaydı. Jammer falan vardı. Mesela bir konumlu paylaşım at, iki dakika sonra yerini tespit eder elinden alırlar telefonu. Yani gideceğin yerle alakalı çok fazla olasılık var. Evdeki hesap çarşıya genelde uymaz askerlikte. Birde iç çamaşırını bol alın yanınıza. Yemek sistemi aşırı kötü değişmediyse. Ben midesiz gibi yedim. Mecbur yiyeceksin. Kahvaltıları görseniz şok olursunuz. Hastanede yatan hastaya verilenden daha azdır belki de. Yemekhanede çalışırken camış gibi yiyordum ama. Zaten bana emanet yemekler :DParanız varsa ki benim yoktu, kantin güzel alternatif. Ama dikkat edin. Bir bakarsınız ayda 2K para yemişsiniz. İlk günü çok kötü geçiyor. Ben gece 4'de uyanıp 7 gibi kalkmıştım sanırım. Üstümde battaniye bile yoktu. Yerleşmenizi hızlıca ve düzenli yapın. Dolap kapın mutlaka. Hazırlığınızı iyi yapın ama çok fazla hesap yapmayın özetle.

Son düzenleme:
Mental olarak güçlü olun gerisi hallolur. Bazı yazdığım şeyler askerliğin her anında geçerli şeyler.

Corona zamanında yaptım evet. Diğer bölüklerden hastaneye ambulans ile alınanlar olmuştu. Bizim bölük komple meğer corona olmuş, usta birliğine gittiklerinde anladılar. Corona askeriyede avantaj gibi ama. Çünkü eğitimleri büyük oranda hafifletiyor. Ben bilerek bunu değerlendirmiştim. Şimdiyi bilmiyorum. Bu arada astsubay tanıdık falan işlemeye bilir dostum. Bölük komutanına ve yanındakilere bağlı. Usta birliğinde de Android yasak aslında. Telefon denen alet askeriyede yasak daha doğrusu. İstihbarat açısından sıkıntı. Benim usta birliğim Ankara'nın göbeğinde merkez komutanlığındaydı. Jammer falan vardı. Mesela bir konumlu paylaşım at, iki dakika sonra yerini tespit eder elinden alırlar telefonu. Yani gideceğin yerle alakalı çok fazla olasılık var. Evdeki hesap çarşıya genelde uymaz askerlikte. Birde iç çamaşırını bol alın yanınıza. Yemek sistemi aşırı kötü değişmediyse. Ben midesiz gibi yedim. Mecbur yiyeceksin. Kahvaltıları görseniz şok olursunuz. Hastanede yatan hastaya verilenden daha azdır belki de. Yemekhanede çalışırken camış gibi yiyordum ama. Zaten bana emanet yemekler :DParanız varsa ki benim yoktu, kantin güzel alternatif. Ama dikkat edin. Bir bakarsınız ayda 2K para yemişsiniz. Hazırlığınızı iyi yapın ama çok fazla hesap yapmayın özetle.

Bakalım duruma göre artık. Tuşlular antika kullanmayı beceremem. O yüzden Android'de ısrarcıyım. Yoksa internette şurada burada takıldığım yok. Alo alo desin o yani. Tuşlu telefon henüz almadım, yarın bakacağım. Her yer farklı elbette, gideceğim yere göre değişir ama havacıların daha rahat olduğu söylenir hep.

Bakalım duruma göre artık. Tuşlular antika kullanmayı beceremem. O yüzden Android'de ısrarcıyım. Yoksa internette şurada burada takıldığım yok. Alo alo desin o yani. Tuşlu telefon henüz almadım, yarın bakacağım. Her yer farklı elbette, gideceğim yere göre değişir.
Kütahya'da celp günü çantalarına kadar arama yapılıyor. Tırnak makasının törpüsü bile sökülüyor. Yani Android ile elini kolunu sallayarak giremezsin. Kameralı Android olmayan telefonu bile almıyorlar. Dediğim gibi kamerasız kabul ediliyor. Sağlam bir torpilin olması ve o kişinin de yanında olması gerekiyor.

Kütahya'da celp günü çantalarına kadar arama yapılıyor. Tırnak makasının törpüsü bile sökülüyor. Yani Android ile elini kolunu sallayarak giremezsin. Kameralı Android olmayan telefonu bile almıyorlar. Dediğim gibi kamerasız kabul ediliyor. Sağlam bir torpilin olması ve o kişinin de yanında olması gerekiyor.

Yok Android'i sonradan kargolatmayı düşüyorum. Komutandan izin alarak, verirse izni. Vermezse de yapacak bir şey yok. Dediğim gibi normalde telefon kullanan biri değilim. İnternet falan filan girmem.

Yok Android'i sonradan kargolatmayı düşüyorum. Komutandan izin alarak, verirse izni. Vermezse de yapacak bir şey yok. Dediğim gibi normalde telefon kullanan biri değilim. İnternet falan filan girmem.
Kargolar önce komutanların ve çavuşların kontrolünden geçiyor. Açıyorlar bütün özelini ne gelmiş diye. İzin verirlerse sıkıntı yok ama hiç sanmıyorum. Kullanırsan bile göz önünde kullanma. Biz terhise bir hafta kalan falan almıştık. O da komutana nazımız geçmişti ki komutan iyi bir komutandı. Yoksa imkansıza yakın yani.

Son hafta da kargolatmanın bir anlamı yok bence. Ama insan askerlik fotoğrafı da olsun ister. Şu tuşlu telefonlar daha kaç sene kullanılır bilmem ama bunların devri çoktan kapandı aslında. Gelecekte nasıl yapacaklar merak ediyorum. Neyse pek de bir önemi yok dediğim gibi. Dua edelim de Amasya falan çıkmasın ustalıkta. Etrafta biraz dolanırken Amasya'nın çok kötü ve çok zor olduğunu yazan bir sürü insan gördüm. Fakat genel olarak İstanbul'a falan gidiliyor herhalde. Eskişehir, İzmir, Konya taraflarına giden hiç görmedim, duymadım. Balıkesir'in çok iyi olduğu söylenir bir de.

Yeni konular

Geri
Yukarı