ASRock B450M Pro4 İnceleme

Öncelikle herkese merhaba dostlarım. 5 gün önce indirim ile B450M Pro4 anakartı 570 TL'ye satın aldım, önceki anakartım B450 Gaming Plus Max idi. İlk önce malzeme kalitesinden başlamak istiyorum, kalite olarak beklediğimin çok üstünde idi bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle 2 ay B450 Gaming Plus Max kullandıktan sonra bu kaliteyi anladım. Şimdi diyeceksiniz, MSI'den hiç mi memnun değildin? Evet hiç memnun değildim. Peki neden? Malzeme kalitesi ve sağlamlığı çok kötüydü, ekran kartını normal bir şekilde çıkarırken direkt tırnağı kırıldı. Zaten servis konusu da firmadan soğumam için yeterli oldu. 3 hafta bekletip kullanıcı hatası demeleri sinirimi bozdu. Neyse B450M Pro4 hakkında bilgi vermeye devam edeyim. Dediğim gibi malzeme kalitesi üst seviyede tutulmuş, ASRock bu işin hakkını iyi vermiş gibi duruyor.
B450M Pro4 anakartın özellikleri şu şekilde:
  • AMD AM4 Socket
  • Supports DDR4 3200+ (OC)
  • 1 PCIe 3.0 x16, 1 PCIe 2.0 x16, 1 PCIe 2.0 x1
  • AMD Quad CrossFireX™
  • Graphics Output: HDMI, DVI-D, D-Sub
  • 7.1 CH HD Audio (Realtek ALC892 Audio Codec), ELNA Audio Caps
  • 4 SATA3, 1 Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4), 1 M.2 (SATA3)
  • 2 USB 3.1 Gen2 (Rear Type-A+C)
  • 6 USB 3.1 Gen1 (2 Front, 4 Rear)
  • Realtek Gigabit LAN
Şunu da belirteyim, ses yongası falan B450 Gaming Plus Max ile aynı ancak ASRock kullandığı ELNA kapasitörler sayesinde ses konusunda daha üstün.

B450 Gaming Plus Max ile işlemcim Prime95 testinde 95 dereceleri görürken, B450M Pro4 ile 81 dereceyi gördü. Evet kasamı değiştirim ancak önceki kasamı da mesh yapmıştım, haliyle maksimum 5 derece fark olmalıydı. Ek olarak Gaming Plus Max ile kullanırken genelde 3.6 GHz'de kullanıyordum, B450M Pro4 ile 4.191 GHz'de kullanıyorum.

Kutu içeriği çok güzel idi, MSI gibi kısmamışlar.
IMG_20200331_105044.jpg

Ufak tefek vidaları var idi ancak alt tarafta kalmış.

Anakartın tek bir tane fotoğrafı var, ancak yeterli olur diye tahmin ediyorum.

IMG_20200331_105719.jpg

Kişisel deneyimim kısaca şöyle oldu dostlarım:
Sırf markası ünlü ve modeli kaliteli diye anakart alınmamalı. İsteklere göre en iyi özelliği sunan anakart alınmalı.
ASRock hakkında benim de çok bilgim yok idi, meğerse Pegatron'un alt firması ve ASUS'un çatısı altında olan bir firmaymış.
Normalde mATX anakartlar overclock yapmaya çok gelmez, ısınma gibi sorunlar gösterir. Lakin ASRock bu işi iyi yapmış ki mATX olmasına rağmen, MSI'nin B450 anakartlarda en üst seviye kartını dahi geçebildi.

Bu anakartı tedarik eden, Akortek Bilişim'e. Böyle güzel bir kartı ürettiği için ASRock firmasına ve bu kartı bana öneren @Sylveon a çok teşekkür ederim.
Eğer sormak istediğiniz sorular var ise memnuniyetle cevaplamak isterim :)

@M50B28 VRM olarak Tomahawk Max'in biraz gerisinde olan bir anakart ama diğer konularda daha üstün olduğunu düşünüyorum.

ARGB girişi, ELNA kapatisörler, konu sahibin bahsettiği malzeme kalitesi, BIOS (bence).

Fatal1ty ile aynı VRM ve soğutma yapısına sahip B450(M) Pro4 modeli:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

"MSI'nin B450 anakartlarda en üst seviye kartını dahi geçebildi."
Nasıl nerede geçmiş? Test vs. var mı? Merak ettim.

"Kutu içeriği çok güzel idi, MSI gibi kısmamışlar."
Eski anakartında olmayıp yenisinde olan ne var? MSI arka panel aynasını falan mı koymamış.
Aynı modelin "MAX" olmayanını kullanıyorum. Kutu içeriğini zengin gösteriyorsa sticker falan çıkıyor yani kutunun içinden başka ne beklerdiniz ki?

Anakartına lafım yok ama MSI'ı bu kadar yerden yere vurmana anlam veremedim.

Servis konusuna bir şey diyemiyorum MSI'ın bu konuda kötü olduğunu söyleyenler var.
Önceki anakartı kullanırken böyle bir olayı yaşayacağım aklımın ucundan dahi geçmediği için maalesef tam kanıt yok. Ancak aklımdaki değerler ile kıyaslıyorum.
YouTube'da onlarca test videosu var, isterseniz göz atabilirsiniz. Sonucunda videoyu izlemek bedava :)

Kutu içeriği olarak size şunu diyeyim. MSI sadece teşekkür gibi boş boş yazılar yazan kitapları koymuş, bir tane de sticker.
ASRock ise 1 tane tam anlatımlı kitapçık, 2 adet SATA kablosu, sticker da koymuş. Hadi onu geçtim, Gaming Plus Max'in içinden SATA kablosu dahi çıkmadı madem o kadar para veriyoruz, neden 2 tane 5 liralık SATA kablosu koymazsınız ki?

MSI'yı yerden yere vurabilirim, sonucunda kazık atıyor ve o fiyatları hak etmeyen bir anakart satıyor.

Özellikle MSI'ın o Servispoint denen illet ile anlaşması zaten tercih edilmemesi için bir sebep. Sorunun belli olmasına rağmen adamlar sadece tespit için 180 TL istiyorlar.
MSI'ın hatası çok fazla ve reklam yapıp, insanların kafasını karıştırıyor ve buda onun balonlaşmasını sağlıyor. Zaten malzeme kalitesi de o kadar para vermenize rağmen üst düzey veya tatmin edici değil. ASRock ise 230 TL ucuz olmasına karşın MSI'dan kat kat daha iyi bir malzeme kalitesine sahip.

Dediğim gibi, sırf firma Türkiye'de ün kazanmış diye onu yüceltmeyin. Ek olarak ASRock anakart kullanmadan dediklerimi tam anlayabileceğiniz sanmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önceki anakartı kullanırken böyle bir olayı yaşayacağım aklımın ucundan dahi geçmediği için maalesef tam kanıt yok. Ancak aklımdaki değerler ile kıyaslıyorum.
YouTube'da onlarca test videosu var, isterseniz göz atabilirsiniz. Sonucunda videoyu izlemek bedava :)

Kutu içeriği olarak size şunu diyeyim. MSI sadece teşekkür gibi boş boş yazılar yazan kitapları koymuş, bir tane de sticker.
ASRock ise 1 tane tam anlatımlı kitapçık, 2 adet SATA kablosu, sticker da koymuş. Hadi onu geçtim, Gaming Plus Max'in içinden SATA kablosu dahi çıkmadı madem o kadar para veriyoruz, neden 2 tane 5 liralık SATA kablosu koymazsınız ki?

MSI'yı yerden yere vurabilirim, sonucunda kazık atıyor ve o fiyatları hak etmeyen bir anakart satıyor.

Özellikle MSI'ın o Servispoint denen illet ile anlaşması zaten tercih edilmemesi için bir sebep. Sorunun belli olmasına rağmen adamlar sadece tespit için 180 TL istiyorlar..
MSI'ın hatası çok fazla ve reklam yapıp, insanların kafasını karıştırıyor ve buda onun balonlaşmasını sağlıyor. Zaten malzeme kalitesi de o kadar para vermenize rağmen üst düzey veya tatmin edici değil. ASRock ise 230 TL ucuz olmasına karşın MSI'dan kat kat daha iyi bir malzeme kalitesine sahip.

Dediğim gibi, sırf firma Türkiye'de ün kazanmış diye onu yüceltmeyin. Ek olarak ASRock anakart kullanmadan dediklerimi tam anlayabileceğiniz sanmıyorum..
Kardesim bende senin yorumlarindan sonra ASRock B450M pro aldım. Yarın geliyo bir de kutu içeriğinde kurulum kitapçığı Türkçe mi acaba?

@Starline maalesef Türkçe değil. Ancak bu sorun teşkil etmiyor, çünkü resim ile anlatım mevcut. Yani neyi nereye takacağınızı çok rahat anlıyorsunuz.

Sagol kardesim eyvallah. Bu arada sistemim MSI GTX 1660 Super Gaming X, Ryzen 5 3600, ASRock B450M PRO4, Corsair 240GB SSD nwm2 Corsair Spec Delta 550W 80+ G.Skill 3200 MHz 2x8 Dual kit RAM sistemim iyi mi sence? CS:GO oynayacagim.

@M50B28 VRM olarak Tomahawk Max'in biraz gerisinde olan bir anakart ama diğer konularda daha üstün olduğunu düşünüyorum.

ARGB girişi, ELNA kapatisörler, konu sahibin bahsettiği malzeme kalitesi, BIOS (bence).

Fatal1ty ile aynı VRM ve soğutma yapısına sahip B450(M) Pro4 modeli:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Attığınız videoya göre zaten kafa kafayalar. Ufak farklı Tomahawk daha iyi sanki. O da Gaming Plus'tan 10 gram daha ağır heatsinklere sahip olmasına bağlasak kafa kafayalardır heralde. Yanı bu konu da altta kalır yanı yok. Malzeme kalitesini belirleme kriterleriniz neler bunu da anlamadım.

Mesela Gaming Plus'ta PCI-E slotunun koruması var. Asrock'ta göremedim.
BIOS konusunda MSI, MAX serisiyle anakartları güncelledi. Bunun geçenlerde konusunu açmıştım. BIOS konusunda geri kaldığına inanmam, hatta daha iyidir şahsi kanaatim.

Özellikle MSI'ın o Servispoint denen illet ile anlaşması zaten tercih edilmemesi için bir sebep. Sorunun belli olmasına rağmen adamlar sadece tespit için 180 TL istiyorlar..

Dediğim gibi, sırf firma Türkiye'de ün kazanmış diye onu yüceltmeyin. Ek olarak ASRock anakart kullanmadan dediklerimi tam anlayabileceğiniz sanmıyorum..
Öncelikle 5 yıl kadar Asrock anakart kullandım Asrock nasıl marka az çok biliyorum. Videolardan haberim de var. Birini yukarıdaki arkadaş atmış zaten. Max olmayan versiyonunu kullanıyorum ona dayanarak konuşucam.Sata kablosu bende çıktı sizde asıl çıkmıyor o da ilginç. Açıklamalı kitapçıkta var kocaman. Bence gayet kaliteli, PCI-E slotu koruması olsun, BIOS Flashback özelliği olsun. F/P konusuna girmiyorum indirim olmasa almazdım muhtemelen.

MSI'ın sanki çöp gibi yerden yere vurulmasına anlam veremedim sadece. Sonra MSI fanboy ilan edilmeyeyim de.

@M50B28 zaten Tomahawk dediğim gibi VRM olarak bir tık daha iyi ve Gaming Plus aynı VRM yapısına sahip tabi soğutma farkı var.

Ama B450M Pro4 fiyatı hem daha uygun hem daha çok şey sunuyor.

Bazen iki ürünü alırsın bu daha kaliteli hissettirdi dersin onu demek istedim konu sahibin yorumuna göre.

Konu sahibi o ekran kartı yerinden bahsetmiş zaten 🙂

ASRock'un BIOS arayüzü dosya dosya daha fazla seçenek var.

Üzerinde kullandıkları MOSFET dandik bir MOSFET. 2010 yıllarda MSI'ın kullandığı ve patlayan anakartların sebebi bu. Bekleyip göreceğiz, belki sağlam yapılmıştır ama bu MOSFET'lerin kullanıldığı bir anakartın malzeme kalitesi ne kadar iyi olabilir bilmiyorum. Bunlar dışında sağlam anakart.

Üzerinde kullandıkları MOSFET dandik bir MOSFET. 2010 yıllarda MSI'ın kullandığı ve patlayan anakartların sebebi bu. Bekleyip göreceğiz, belki sağlam yapılmıştır ama bu MOSFET'lerin kullanıldığı bir anakartın malzeme kalitesi ne kadar iyi olabilir bilmiyorum. Bunlar dışında sağlam anakart.
Aynı üreticinin olduğu için öyle diyorsunuz sanırım ama 2010 nere 2018 nere bu mantık ile kötülemek saçma.

Geri
Yukarı