Asrock 990FX Extreme3 İncelemesi

Katılım
25 Ocak 2014
Mesajlar
2.632
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
384
Yer
Gebze Çayırova Kocaeli
Ferah bir CPU slotu
990FX Extreme3'e şöyle bir göz attığımızda ilk gözümüze çarpan şey, haliyle kahverengi PCB oluyor. Bileşenlerin renklerini siyah olarak belirleyen Asrock, "karanlık" bir anakart hazırlamış bizlere. Anakartın üzerindeki soğutucular da, basit ve ufak yapıda tasarlanmış. Bir anakartın ergonomisindeki en büyük payı SATA portları ve CPU ferahlığı belirler. Asrock'ın üzerindeki sata portları, olması gerektiği gibi yan tarafa verilmiş. İşlemci çevresi de oldukça ferah. Rahat rahat tüm soğutucular takılabilecek durumda. Sadece RAM tarafından sıkıntı yaşanabilme ihtimali var, o da gayet düşük bir ihtimal.

En yeni AMD'ler 990FX Extreme3'te
Asrock'ın 990FX Extreme3 model anakartı, AMD'nin 990FX çipsetini kullanıyor. En yeni işlemcilere destek veren anakart, AMD'nin en beğenilen özelliği olan "eski işlemcilere destek" konusunda sorun çıkarmıyor. AMD'nin Phenom II serisini destekleyen bu çipset, aynı zamanda Athlon II ve Sempron serisi işlemcilerle de uyumlu. Yalnız 920 ve 940 pinli işlemcilere destek vermiyor. Desteklediği maksimum işlemci çekirdeği sayısı ise 8. AMD'nin üst seviye, 8 çekirdekli işlemcilerini de 990FX Extreme3'te rahatlıkla çalıştırabiliyorsunuz.

AMD mühendislerinin izlediği strateji, genelde üst seviye bir işlemci çıkardıktan sonra onu kırpa kırpa alt modelleri sunmaktır. Böylece geliştirme maliyetlerini düşürüyorlar. Kırpmadan kasıt, bazı işlemcilerin içerisindeki bazı çekirdeklerin kapatılması olarak da gerçekleşebiliyor. Mesela 3 çekirdekli bir AMD işlemci aldınız. Bu işlemci, aslında 4 çekirdeğe sahip ve bir tanesi kapalı duruyor olabilir. 990FX Extreme3'de yer alan Unlock CPU Core özelliği sayesinde, bu tip "mühürlenmiş" çekirdekleri açarak, daha üst seviye bir işlemci elde edebiliyorsunuz. Tabii bu iş biraz şansa kalmış. Zira hangi işlemcinin kullanılmayan çekirdeğinin sağlam olduğunu bilmek zor. Bir nevi loto gibi...

PCI slotu var, IDE yok
Gelelim anakartın üzerindeki bileşenlere. İşlemci slotundan az önce bahsettik. Hemen sağ tarafında 4 tane RAM slotu yer alıyor. Slotların herhangi bir şekilde ikili oluşturacak renklere boyanmamış olması, ilginç bir durum. Slotun hemen yanında sıralama yazıyor olsa da, çift kanallı kullanmak isteyen kullanıcıları ilk etapta şaşırtacaktır. Slotlar, hız aşırma ile 2100 MHz'e kadarki bellekleri destekleyebiliyor. Tabii bellek tipinin DDR3 olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım.

İşlemcinin alt tarafında kalan ve üzerinde soğutucu bulunan 990FX çipsetinin hemen altında, PCIe x1 yuvasını görüyoruz. Günümüz ses kartları, genelde bu slotu kullanıyor. Altında toplamda 3 adet PCIe x16 yuvası bulunuyor. AMD ekran kartları için CrossFireX desteği sağlayan bu yuvalar, aynı zamanda Nvidia'nın SLI teknolojisini de destekleyerek her türlü çoklu ekran kartı kurulumuna (maksimum 3 adete kadar) izin veriyor. Yuvalar, 2 x x16 + 1 x x4 modunda çalışabiliyor. PCIe x16'ların yanısıra, aralara serpiştirilmiş 2 adet de PCI yuvası bulunuyor. Bu PCI yuvalarıyla da eski TV kartınızı, ses kartınızı ve diğer eski iç donanımınızı değerlendirebiliyorsunuz.

Arka panelde yok yok
Ürünün arka paneline göz attığımızda, ilk olarak klavye ve fare için ayrı ayrı PS2 bağlantıları dikkat çekiyor. Dikkat çekiyor, çünkü uzunca bir süredir hem klavye hem fare PS2 portu sunan bir anakart görmedim. Genelde 1 portu her iki cihaz için paylaştırıp, bir tanesinin mecburen USB olmasını sağlıyorlar. Ayrıca 8 tane USB portunun 2 tanesinin plastiği mavi yapılmış. Mavi renki USB portları, USB 3.0'ı işaret ediyor. USB 3.0, yaygınlaşma sürecini yaşayan bir arabirim. Bu bağlantı biçimini kullanan USB bellekler ve harici depolama birimleri, saniyede 30 MB/s'nin üzerindeki hızlara ulaşabiliyorlar.
upload_2014-5-31_21-54-43-jpeg.3942

Fare kullanılabilen BIOS ekranı: UEFI
Asrock 990FX Extreme3, oldukça basit bir UEFI arayüzüyle çıkıyor karşımıza. Eski tip saçma sapan BIOS menülerinde kurtuluş sürecinde olan anakartlar, yavaş yavaş UEFI menülere geçiyor. UEFI, ayarların çok daha görsel ve dolayısıyla basit bir arayüzün kullanılmasını mümkün kılıyor. Sadece görsellik değil, aynı zamanda fare kullanımını da mümkün kıldığı için kullanımı da daha kolay bir hal alıyor.

Türkiye'de yaklaşık 270 TL'ye satılan Asrock 990FX Extreme3, fiyatına göre güzel özellikler sağlayabiliyor. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra, alternatifleriniz arasına 990FX Extreme3'ü rahatlıkla ekleyebilirsiniz.
 
Yukarı