ASRock B450M Pro4 İnceleme

Öncelikle herkese merhaba dostlarım. 5 gün önce indirim ile B450M Pro4 anakartı 570 TL'ye satın aldım, önceki anakartım B450 Gaming Plus Max idi. İlk önce malzeme kalitesinden başlamak istiyorum, kalite olarak beklediğimin çok üstünde idi bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle 2 ay B450 Gaming Plus Max kullandıktan sonra bu kaliteyi anladım. Şimdi diyeceksiniz, MSI'den hiç mi memnun değildin? Evet hiç memnun değildim. Peki neden? Malzeme kalitesi ve sağlamlığı çok kötüydü, ekran kartını normal bir şekilde çıkarırken direkt tırnağı kırıldı. Zaten servis konusu da firmadan soğumam için yeterli oldu. 3 hafta bekletip kullanıcı hatası demeleri sinirimi bozdu. Neyse B450M Pro4 hakkında bilgi vermeye devam edeyim. Dediğim gibi malzeme kalitesi üst seviyede tutulmuş, ASRock bu işin hakkını iyi vermiş gibi duruyor.
B450M Pro4 anakartın özellikleri şu şekilde:
  • AMD AM4 Socket
  • Supports DDR4 3200+ (OC)
  • 1 PCIe 3.0 x16, 1 PCIe 2.0 x16, 1 PCIe 2.0 x1
  • AMD Quad CrossFireX™
  • Graphics Output: HDMI, DVI-D, D-Sub
  • 7.1 CH HD Audio (Realtek ALC892 Audio Codec), ELNA Audio Caps
  • 4 SATA3, 1 Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4), 1 M.2 (SATA3)
  • 2 USB 3.1 Gen2 (Rear Type-A+C)
  • 6 USB 3.1 Gen1 (2 Front, 4 Rear)
  • Realtek Gigabit LAN
Şunu da belirteyim, ses yongası falan B450 Gaming Plus Max ile aynı ancak ASRock kullandığı ELNA kapasitörler sayesinde ses konusunda daha üstün.

B450 Gaming Plus Max ile işlemcim Prime95 testinde 95 dereceleri görürken, B450M Pro4 ile 81 dereceyi gördü. Evet kasamı değiştirim ancak önceki kasamı da mesh yapmıştım, haliyle maksimum 5 derece fark olmalıydı. Ek olarak Gaming Plus Max ile kullanırken genelde 3.6 GHz'de kullanıyordum, B450M Pro4 ile 4.191 GHz'de kullanıyorum.

Kutu içeriği çok güzel idi, MSI gibi kısmamışlar.
IMG_20200331_105044.jpg

Ufak tefek vidaları var idi ancak alt tarafta kalmış.

Anakartın tek bir tane fotoğrafı var, ancak yeterli olur diye tahmin ediyorum.

IMG_20200331_105719.jpg

Kişisel deneyimim kısaca şöyle oldu dostlarım:
Sırf markası ünlü ve modeli kaliteli diye anakart alınmamalı. İsteklere göre en iyi özelliği sunan anakart alınmalı.
ASRock hakkında benim de çok bilgim yok idi, meğerse Pegatron'un alt firması ve ASUS'un çatısı altında olan bir firmaymış.
Normalde mATX anakartlar overclock yapmaya çok gelmez, ısınma gibi sorunlar gösterir. Lakin ASRock bu işi iyi yapmış ki mATX olmasına rağmen, MSI'nin B450 anakartlarda en üst seviye kartını dahi geçebildi.

Bu anakartı tedarik eden, Akortek Bilişim'e. Böyle güzel bir kartı ürettiği için ASRock firmasına ve bu kartı bana öneren @Sylveon a çok teşekkür ederim.
Eğer sormak istediğiniz sorular var ise memnuniyetle cevaplamak isterim :)

İki anakart kutu içeriği olarak aynı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İki anakart kutu içeriği olarak aynı:

O zaman Vatan çalışanı senin kutunun içerisinden çalmış sanırım başka açıklaması yok 🤣

Orta seviye anakartlarda kutu içeriğini zengin beklememek lazım. Misal hala yastıklı arka braket yok.
Konu sahibinin söylediği gibi bir durum ile karşılaşsam ve sonra bunu alsam bundan daha çok şey çıktı derim doğal olarak.

ASRock daha dolu gibi bence o ayrı mesele:

Benzer durumu ben de MSI Z170A M5'ten Maximus VIII Hero'ya geçince yaşadım. ASUS hem ekipman hem de sticker falan anlamında daha doluydu.

Ama gel gelelim ASUS'ta tek M.2 portu varken MSI'da 2 tane vardı. Bu yüzden ikinci 970 Evo'yu aldığımda bir de adaptör masrafına girdim.

Kutu içeriğinden çok anakartın üstünde ne geliyor, onlara bakmak lazım. Sadece MSI - ASUS ya da MSI - AsRock için değil, çoğu için böyle.

Son düzenleme:
O adaptördeki hız sorununu çözebildiniz mi hocam? Geçenlerde konu açmıştınız.

Evet çözüldü. Tam hız alıyorum şu an:

ACE'in olayı tamamiyle RAM stabilitesinden geliyor. Techpowerup'ın incelemelerine bakın bir, işlemci olarak bir farkları yok ama bu RAM olayında MSI hakikaten güzel iş çıkarmış. Bu da performansı katlıyor. Bir de, Taichi'nin VRM'i ACE'inkinin çok altında kalıyor.

Son düzenleme:
ACE'in olayı tamamiyle RAM stabilitesinden geliyor. Techpowerup'ın incelemelerine bakın bir, işlemci olarak bir farkları yok ama bu RAM olayında MSI hakikaten güzel iş çıkarmış. Bu da performansı katlıyor. Bir de, Taichi'nin VRM'i ACE'inkinin çok altında kalıyor.
Fiyat farkı var zaten sadece kutu içeriği için attım 🙂

Geri
Yukarı